Slovensko zavedie kontroly na hraniciach s Rakúskom. Opatrenia chystá aj na všetkých letiskách

  • Na Slovensku bude zriadený krízový štáb, ktorý sa bude venovať otázke zvládnutia možnej epidémie koronavírusu
  • Od zajtra budú na všetkých letiskách v našej krajine prebiehať kontroly každého pasažiera
  • Zavedie sa aj kontrola pasažierov áut na hraniciach s Rakúskom
cimk
TASR-Roman Hanc
  • Na Slovensku bude zriadený krízový štáb, ktorý sa bude venovať otázke zvládnutia možnej epidémie koronavírusu
  • Od zajtra budú na všetkých letiskách v našej krajine prebiehať kontroly každého pasažiera
  • Zavedie sa aj kontrola pasažierov áut na hraniciach s Rakúskom

Na Slovensku bude zriadený trvalý krízový štáb, ktorý sa bude venovať otázke zvládnutia možnej epidémie koronavírusu. Predseda vlády SR Peter Pellegrini o tom informoval po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR. Krízový štáb bude mať právo v nevyhnutnom prípade vláde navrhnúť, v zmysle ústavy, vyhlásenie núdzového stavu. 

Ako uviedol premiér, sídliť bude na ministerstve zdravotníctva a predsedať mu bude ministerka vnútra spolu s hlavným hygienikom SR. V štábe budú zastupení aj odborníci z ministerstiev zdravotníctva, vnútra, obrany, dopravy, financií a zahraničných vecí.

PO ROKOVANÍ BEZPEČNOSTNEJ RADY SR Na dnešnom rokovaní Bezpečnostnej rady SR sme sa zaoberali epidémiou koronavírusu. Pre viac informácií si pozrite tlačovú konferenciu.

Gepostet von Peter Pellegrini am Donnerstag, 27. Februar 2020

Premiér zároveň informoval, že Bezpečnostná rada SR vydala pokyn ministerstvu zdravotníctva, aby spolu s verejnoprávnymi médiami pripravili krátku televíznu aj rozhlasovú informačnú kampaň pre všetkých obyvateľov SR. Majú v nej jasne vysvetliť, čo je koronavírus, ako sa pred ním brániť a aké sú nepravdivé informácie o šírení.

„Cieľom je, aby ľudia dostali na jednom mieste ucelené a komplexné informácie. Ľudom to má vysvetliť, ako sa správať v prípade podozrenia, prípadne čo robiť, aby sa vyhli tejto nákaze,“ konštatoval Pellegrini.

Kontroly na hraniciach s Rakúskom môžu spôsobiť kolóny 

Premiér Pellegrini verejnosť informoval aj o tom, že už od zajtra budú na všetkých slovenských letiskách prebiehať kontroly každého pasažiera, ktorý k nám príde. Každému pasažierovi, ktorý na Slovensko príde, bude taktiež odmeraná teplota a to bez výnimky. 

Kontroly sa nevyhnú ani cestujúcim autami, ktorých cesta vedie cez rakúske hranice. Pellegrini ľudí upozornil, že na hraniciach s Rakúskom môže prísť k tvorbe dopravných kolón, a teda k celkovo spomalenej doprave. 

Pasažierov vozidiel sa budú príslušníci cudzineckej polície pýtať otázky, či napríklad niekto z nich nemá zdravotné problémy a do rúk dostanú informačné letáky o koronavíruse. 

Zajtrajším dňom, najneskôr v sobotu, dostala ministerka Saková túto úlohu. Kontroly sa budú vykonávať na vstupných hraničných priechodoch, hlavne z Rakúska, pôjde o kontrolu všetkých vozidiel, ktoré vstupujú na územie Slovenska, s tým, že bude výrazne spomalená doprava, aby sa colník mohol spýtať, či má niekto zdravotné problémy.“

Vláda rozhodla aj o vyčlenení niekoľkých miliónov eur pre štátne hmotné rezervy, aby dokúpili všetky možné ochranné a dezinfekčné prostriedky. Tie majú slúžiť ako záloha v prípade, ak by sa súčasné prostriedky v slovenských nemocniciach vyčerpali. 

Zdroje: facebook.com/pellegrini, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK