Slovensko zažíva jedny z najbrutálnejších pretekov: Účastníci lovia vo dne aj v noci

  • Na Zemplínskej šírave sa koná už 15. ročník neštandardnej súťaže
  • Zemplínsky kapor preverí schopnosti skúsených rybárov
  • Zúčastňujú sa aj Česi a Poliaci
rybári
Zemplínsky kapor, Lucia Benetinová/Archív
  • Na Zemplínskej šírave sa koná už 15. ročník neštandardnej súťaže
  • Zemplínsky kapor preverí schopnosti skúsených rybárov
  • Zúčastňujú sa aj Česi a Poliaci

Minulý víkend sa brehy Zemplínskej šíravy stali miestom veľkého vzrušenia, keď sa tu odštartoval 15. ročník najväčších rybárskych pretekov na Slovensku – súťaž Zemplínsky kapor. Rybári „nemôžu“ ani mrknúť, aby im náhodou neušiel víťazný kúsok. Lovia nonstop, deň aj noc.

Organizátorom tohto prestížneho podujatia je mestská organizácia Slovenského Rybárskeho Zväzu v Michalovciach v spolupráci s radou Slovenského Rybárskeho Zväzu v Žiline. Okrem slovenských rybárov sa do súťaže zapojili aj zahraniční nadšenci z Českej Republiky a Poľska.

Extrémne podmienky a odhodlanie

Zemplínska šírava so svojím nepredvídateľným počasím a výzvami testuje od 15. septembra odvahu a schopnosti slovenských aj zahraničných rybárov. Tieto preteky sa považujú za jedny z najnáročnejších na Slovensku, a to nie náhodou.

Počasie na šírave sa totiž môže meniť v priebehu pár minút, a rybári musia zvládať výzvy spojené so silnými vlnami, vetrom a prudkými dažďami. Lov kaprov v týchto extrémnych podmienkach vyžaduje nielen šikovnosť, ale aj bohaté skúsenosti.

Medzinárodná účasť

Na tohtoročnom 15. ročníku súťaže Zemplínsky kapor sa zúčastnilo celkovo 55 družstiev a 199 rybárov, pričom organizačný tím tvorí ďalších 45 ľudí. Toto podujatie vyžaduje komplexnú organizáciu a logistiku. Súťažiaci prišli pripravení na všetko. Ich dočasné tábory, ktoré si postavili, vytvorili na brehu Zemplínskej šíravy šikovné stanové mestečko.

Súťažiaci tvoria 4-členné družstvá. Ako vyzerá hlavná úloha súťažiacich? Musia chytiť kapra a dopraviť ho na breh, kde čakajú rozhodcovia. Po vážení sa kapor vracia späť do vody, pretože na Zemplínskej šírave platí pravidlo „chyť a pusť“. Toto etické pravidlo je dôležité pre udržateľný rybolov a ochranu populácie kapra v tejto oblasti.

Nadšení rybári prichádzajú na Zemplínsku šíravu z rôznych krajín, aby sa zúčastnili týchto prestížnych pretekov. Atmosféru vítajú a vnímajú to ako výzvu. Jeden z účastníkov v ankete pre televíziu RTVS povedal: „Je to pre nás veľká výzva, a chceli sme to absolvovať.“

Ďalší účastník na otázku reportérky Lucie Benetinovej dodal: „Pretekov sa zúčastňujeme, pretože sme dlhoročnými partnermi tejto udalosti a považujeme ju za najlepší závod.“ Súťažiaci z východu takisto neskrýval nadšenie. „My sme prišli z Košíc, a na tieto preteky som prišiel preto, lebo tento ročník je druhý, čo sme tu, a vždy som sa ich chcel zúčastniť.“

Niektorí zahraniční účastníci si súťaž takisto vo veľkom pochvaľujú. „Prišli sme sem z Českej Republiky, z Uherského Hradište a pretekov sa zúčastňujeme, pretože sme dlhoroční partneri podujatia, a za nás sú to najlepšie preteky,“ hovoria českí účastníci.

„Mega, mega, super, atmosféra i všetko,“ zaznelo z úst poľského súťažiaceho.

O víťazovi pretekov Zemplínsky kapor rozhodne celková váha

Víťazstvo v súťaži Zemplínsky kapor nie je určené pre jednotlivcov, ale pre celý tím. Rozhoduje sa na základe celkovej váhy všetkých ulovených kaprov počas pretekov. Tím, ktorý sa umiestni na prvom mieste, získa grandióznu odmenu v hodnote až 10-tisíc eur.

Preteky Zemplínsky kapor sa budú konať do soboty, 23. septembra, do ôsmej ráno. Rybári si v každom prípade odnesú skvelé spomienky a na ďalší ročník týchto náročných pretekov sa už teraz všetci účastníci veľmi tešia.

Zdroje: Zemplínsky kapor, RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá