Slovensku hrozí športová hanba. Kanoistická veľmoc nemá peniaze na organizáciu významných pretekov

  • Preteky vo vodnom slalome sa majú uskutočniť 22.-26. septembra
  • Organizátori dúfali v úspešné majstrovstvá a dôstojné uzavretie olympijskej sezóny
  • Finančné výpadky sú však horšie, ako si mysleli. Organizátori stále potrebujú 250-tisíc eur
MS kanoistika
TASR/Michal Svítok
  • Preteky vo vodnom slalome sa majú uskutočniť 22.-26. septembra
  • Organizátori dúfali v úspešné majstrovstvá a dôstojné uzavretie olympijskej sezóny
  • Finančné výpadky sú však horšie, ako si mysleli. Organizátori stále potrebujú 250-tisíc eur

Majstrovstvá sveta v kanoistike na divokej vode sa majú konať už o necelý mesiac. Zatiaľ čo by organizátori najúspešnejšieho olympijského športu na Slovensku mali finišovať s prípravami šampionátu, problémy s financovaním sú také vážne, že majstrovstvám hrozí zrušenie.  

Organizátori čunovského podujatia chceli nadviazať na úspešné majstrovstvá z roku 2011. Do príprav šampionátu išli s plným nasadením, pripravení definovať nové štandardy. „Slovensko je vnímané ako kanoistická veľmoc a my sme chceli ukázať, že vieme nielen vychovať legendárnych športovcov, ale aj pripraviť najväčší sviatok športu na úrovni,“ hovorí pre TASR predseda sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Richard Galovič.

Pandémia spôsobila nedostatok financií

Finančné výpadky do značnej miery ovplyvnila pandémia koronavírusu, ktorá ovplyvnila ekonomickú stránku takmer každého odvetvia. V čase, kedy sa organizátori uchádzali o právo hostiť majstrovstvá sveta, sa mohli oprieť o všeobecnú finančnú podporu. Po piatich rokoch ale bolo všetko inak. Podľa predsedu Slovenskej kanoistiky síce podpora nebola presne stanovená, no každému bolo jasné, koľko financií musí byť vyčlenených pre takýto druh podujatia.

„Keď sme spustili prípravné práce, začali sme vyjednávať so štátnymi orgánmi ohľadom podpory. Lenže tým, že situácia a priority sa pomenili, všetky procesy trvali relatívne dlho a Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu nám naznačilo, že v súčasnej situácii nedisponuje dostatočnými zdrojmi a požiadalo o predloženie najnižšieho možného rozpočtu pre zorganizovanie podujatia,“ vysvetlil Galovič.

Týmto požiadavkám museli organizátori chtiac-nechtiac vyhovieť, aby mohli športovci dôstojným spôsobom uzavrieť olympijskú sezónu. Z programu museli vyškrtať kompletný program starostlivosti o športovcov, zahraničné delegácie, rôzne VIP aktivity, otvárací ceremoniál a väčšinu prezentačných aktivít.

Po dôkladných škrtoch sa podarilo rozpočet priviesť na sumu 600-tisíc eur. „Vyškrtali sme všetko až na kosť, predstavili sme rozpočet na úrovni 600-tisíc eur, čo je zhruba 2 až 2,5-krát menej ako stoja šampionáty tohto typu kdekoľvek inde mimo Slovenska,“ dodáva Galovič. 

Úspora nepriniesla riešenie

Ministerstvo nám oznámilo, že v rámci svojich rozpočtových možností môže poskytnúť maximálne 150-tisíc eur, čo nám spôsobuje obrovské ťažkosti,“ povedal Galovič. Podľa jeho slov sú finančné možnosti Slovenskej kanoistiky prakticky vyčerpané, keďže ich štátna podpora počas pandémie obišla.

Organizátorom sa napriek všetkým problémom podarilo zohnať z vlastných zdrojov aspoň časť potrebných financií. Peniaze poskytli reklamní partneri, a to vo výške 200-tisíc eur. Organizátori však stále potrebujú zvyšných 250-tisíc eur. „Je to samozrejme veľa peňazí, ale hovorím o dotácii pre najúspešnejší slovenský šport, ktorú potrebujeme raz za desať rokov,“ zdôraznil Galovič

O pomoc sa obrátili aj na ministerstvo obrany a vnútra

Denne rokujú so štátnym tajomníkom pre šport Ivanom Husárom či splnomocnencom vlády pre šport Karolom Kučerom. Prebiehajú aj rokovania so súkromnými spoločnosťami. „V špecifickom postavení sme k Ministerstvu životného prostredia. Veľmi významným spôsobom sme zrekonštruovali areál v Bratislave-Čunove a zachránili tak nielen športovisko, ale aj štátny majetok, ktorý bol v dezolátnom stave. Oslovili sme aj Vodohospodársku výstavbu, ako nášho dlhodobého strategického partnera a prevádzkovateľa Vodného diela Gabčíkovo,“ dodáva.

Ide o celospoločenský význam 

„Kanoistika má u nás špecifické postavenie. Je to najúspešnejší olympijský šport v krajine a myslím si, že vďaka svojej úspešnosti bol vždy aj mienkotvorný. Všetci naši športovci sú veľmi obľúbení a vždy boli pozitívnymi vzormi pre mladú generáciu s ktorými sa nikdy nespájali žiadne škandály,“ hovorí Galovič. 

Do začiatku Majstrovstiev sveta zostávajú iba tri týždne. Všetci z organizačného tímu sú odhodlaní spraviť všetko, aby športovci z viac ako 50 krajín nezostali sklamaní. Uvedomujú si obrovskú zodpovednosť a snažia sa Slovenskej kanoistike nespôsobiť finančné straty.

Podujatie sa v tomto čase totižto dôstojne zrušiť už nedá. Túto stredu sa v Čunove skončil desaťdňový medzinárodný tréningový kemp za účasti 200 pretekárov zo zahraničia, ktorí si prišli natrénovať nový kanál. „Veríme, že sa nájde spôsob ako túto situáciu vyriešiť. Nemalo by sa to takto robiť a ani sme to takto nikdy nerobili, ale sme športovci a bojujeme až do konca,“ dodáva na záver Richard Galovič.

Zdroj: Teraz.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá