Na Slovensku sa začína obnovovať mydliarenske remeslo, nevyužiť to by bola naozaj škoda

  • Dospeli sme do doby, kedy už takmer všetko prírodné má za seba náhradu vo forme nejakej chemickej náhrady. Naučili sme sa zjednodušovať si život na úkor nášho zdravia. je to však naozaj potrebné?
mydlo
facebook.com/bodhihk/bodhispa.sk
  • Dospeli sme do doby, kedy už takmer všetko prírodné má za seba náhradu vo forme nejakej chemickej náhrady. Naučili sme sa zjednodušovať si život na úkor nášho zdravia. je to však naozaj potrebné?

Možno ti hneď napadne nespočetné množstvo prefabrikovaného jedla a nápojov. Avšak toto chemické vylepšovanie sa ani zďaleka netýka len potravinárskeho priemyslu. Jednou z najvýraznejších oblastí, kam chémia zasahuje viac, ako by bolo nutné je drogéria. Mnohým to príde ako banalita, vôbec sa zamýšľať na tým, čím si každý deň umývajú ruky, tvár, telo.

Každý deň si však väčšina z nás na seba dobrovoľne nanáša látky, ktorými tvoj automechanik odstraňuje olej z podlahy. Veď predsa, čo oči nevidia (malými písmenkami na šampóne), to srdce nebolí. V tomto prípade nevidíme priam záplavu rôznych sulflátov, ktoré prírodné látky s prehľadom vytlačili.

zdroj fotografie:bodhispa.sk

Hoci sa mydliarske remeslo, ako také, už pomaly vytratilo je zjavné, že trend postupne nastupuje naspäť. Za posledné roky začalo našťastie pribúdať viac ľudí, ktorí objavili čaro klasického remesla a tradície. Buď si vyrábajú mydlo opäť podomácky pre vlastnú spotrebu, alebo ho ponúkajú na predaj aj širšej verejnosti. Na internete môžete nájsť množstvo malých domácich a zahraničných výrobcov prírodných ručne robených mydiel.

zdroj fotografie:bodhispa.sk

Ručne robené mydlá podľa predstáv zákazníkov má vo svojom portfóliu aj firma BODHI. V ich dielni pracuje každý deň asi 15 ľudí, väčšinou rodinní príslušníci. Manufaktúra je rozdelená na päť rôznych častí, výrobnú halu, mydelňovňu, spracovanie mydla, baliareň a rôzne sklady s ingredienciami alebo už finálnymi výrobkami. Podľa nápisu na stenách je zrejmé, že dielňa dodržiava najvyššie štandardy výroby. Taktiež má certifikát GMO a všetky procesy sú nastavené tak, aby chránili nie len zamestnancov a kvalitu mydla, ale aj ekológiu.

Mydlo tu vyrábajú už niekoľko generácií. Mydlo je v užšom slova zmysle vlastne zmesou sodných a draselných solí vyšších mastných kyselín prírodného pôvodu, ktoré pochádzajú buď z tukov alebo rastlinných olejov. Ako stužovač sa používa hydroxid sodný prezývaný aj lúh sodný.

zdroj fotografie:facebook.com/bio.kozmetika.bodhi

 

Základom pri výrobe mydiel BODHI sú prírodné rastlinné oleje, ako kokosový, olivový, ryžový alebo olej z palmových jadier. Vyrábajú ich vo veľkých kadiach za studena, čím si zachovávajú prírodný glycerín. Zaujímavé je , že pri priemyselnom spracovaní sa táto látka z mydiel odstraňuje a to aj napriek tomu, že práve vďaka nej sa koža nevysúša.

V dielni na ručnú výrobu mydliel sa predstavivosti medze takmer nekladú. Môžeš si zvoliť, farbu, vône a prísady, ktoré v ňom chceš mať. Podľa vlastných skúseností viem, že prírodné mydlá majú nenapodobiteľnú, unikátnu vôňu. Aromatizované sú pritom čistými esenciálnymi olejmi alebo výťažkami bylín a kvetov.

Kreativita sa pritom neobmedzuje ani pri takomto remesle. Ak chceš mydlo hnedej farby, jednoducho sa primieša škorica alebo kakao, pre žltú farbu je zase skvelá kurkuma.  Takýchto prírodných, ručne robených výrobkoch však natrafíš aj na prírodný glycerín, aloe vera gél, prášok sušeného kozieho mlieka, mletá kávu alebo soľ.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá