Slovenskú vakcínu proti COVID-19 začnú testovať na ľuďoch. Prezradili, kedy sa môže začať používať

  • Slovenská výskumná spoločnosť Axon Neuroscience pracuje na vývoji vlastnej vakcíny
  • V laboratórnych podmienkach fungovala skvele, začne sa teda jej testovanie
  • Ak budú výsledky dobré, približne o rok sa ňou budeme môcť začať očkovať
očkovanie vakcína
TASR/AP, Ng Han Guan, Tobias Schwarz
  • Slovenská výskumná spoločnosť Axon Neuroscience pracuje na vývoji vlastnej vakcíny
  • V laboratórnych podmienkach fungovala skvele, začne sa teda jej testovanie
  • Ak budú výsledky dobré, približne o rok sa ňou budeme môcť začať očkovať

Slovenská spoločnosť Axon Neuroscience pracuje na čisto slovenskej vakcíne proti koronavírusu. Mnohých možno poteší, že jej vývoj nefinancuje veľká farmafirma, ale peniaze získava z crowdfundingu, teda priamo od investorov z rôznych sfér. Nedávno firma ohlásila veľký pokrok. 

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Testy v laboratóriu dopadli skvele, a tak sa môže začať testovanie priamo na dobrovoľníkoch. Informuje o tom Televízia Markíza. Vakcínu dostane najskôr pár desiatok dobrovoľníkov, neskôr sa musí uskutočniť štúdia s desiatkami tisíc dobrovoľníkov. Časť z nich dostane placebo. Tí, ktorí sa koronavírusom nakazia, sa potom budú ďalej skúmať, či sú zaočkovaní alebo nie.

Slováci z Axon Neuroscience hackli koronavírus. Hľadali vakcínu, prišli na niečo ešte väčšie

Prístup vystaviť ľudí riziku infekcie je neetický, takto by sa klinické skúšanie nemalo robiť,“ vysvetľuje CEO spoločnosti Axon Neuroscience Michal Fresser pre Televíziu Markíza. Výskumníci sa tak musia spoliehať na samotných dobrovoľníkov, či sa riziku nákazy vystavia, alebo nie. Po vyhodnotení počtu nakazených očkovaných dobrovoľníkov sa potom vypočíta účinnosť vakcíny.

Ak pôjde klinické skúšanie dobre, o rok sa bude môcť vakcína používať. Očkovacie látky totiž prechádzajú komplikovaným procesom schvaľovania, aby sa zaručilo, že látka je účinná a bezpečná.

Princíp slovenskej vakcíny je odlišný od vakcín proti koronavírusu, ktorými sa očkuje v Európe dnes. Podľa slov jej autorov by mala byť bezpečnejšia, no protilátky vytvorené pomocou nej si s koronavírusom poradili veľmi dobre.

Okrem toho popri vývoji vakcíny prišli výskumníci aj na to, ako koronavírus likvidovať priamo v tele. „Náhodou“ tak našli aj potenciálny liek na ochorenie COVID-19, ktorý by zabránil ťažkému priebehu ochorenia. To by následne odľahčilo nemocnice. Pacienti s koronavírusom totiž často ležia v nemocnici dlhé týždne a je ich veľký počet naraz, čo vytvára tlak na kapacity zdravotníckych zariadení.

Zdroj: TVMarkíza

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá