Slovenský BeFree – revolučný router hľadá podporu na Indiegogo

  • Na Slovensku vznikol najmenší a najvybavenejší bezdrôtový smerovač sveta. Je veľký ako kreditka a ponúka funkcie ako žiadny iný. Tím stojaci za vývojom BeFree sa rozhodol vyhľadať pomoc verejnosti a spustili sľubnú kampaň na crowdfundingovom portáli Indiegogo.
image_1439833917.jpeg
  • Na Slovensku vznikol najmenší a najvybavenejší bezdrôtový smerovač sveta. Je veľký ako kreditka a ponúka funkcie ako žiadny iný. Tím stojaci za vývojom BeFree sa rozhodol vyhľadať pomoc verejnosti a spustili sľubnú kampaň na crowdfundingovom portáli Indiegogo.

 

Po úniku informácií v roku 2013, podľa ktorých americká Národná bezpečnostná agentúra sleduje vlastných občanov, spozornelo mnoho ľudí. Medzi nimi boli aj slováci, ktorým táto udalosť slúžila ako podnet pre nový projekt. Ľubomír Žgrlík, Branislav Vyhlidal a Peter Andrasy začali mať obavy o bezpečnosť používateľov internetu a nemienili len tak sedieť na zadku. „Chceli sme niečo spraviť. Potrebné technológie na ochranu používateľov existovali, neboli však zdokonalené.“

 

Podpor BeFree kliknutím sem.

 

 

Ich prvým riešením bolo zostavenie malého prenosného smerovača z počítača Raspberry Pi a Wifi adaptéru, ktoré pomocou TOR technológie šifrovalo dáta používateľa a chránilo ho tak pred špehovaním. Postupom času však narazili na nedostatky a obmedzenia hardwéru, čo ich prinútilo vytvoriť vlastné železo – vznikol smerovač BeFree. Pri jeho vytvorení kládli dôraz na minimálne rozmery nepresahujúce veľkosť kreditnej karty, rýchly bezdrôtový internet a existenciu USB portu, vďaka ktorému môžeš router použiť ako prevod medzi ethernetovým a USB káblom pre prípad, že tvoj ultrabook napríklad nemá ethernetové pripojenie.

 

 

Vďaka BeFree routeru môžeš ostať pripojený na svojich cestách bez obáv, že by ťa niekto špehoval, hackol alebo by ťa obmedzovala cenzúra. Router je napájaný cez USB kábel, nepotrebuješ teda vláčiť žiadny adaptér. Ponúka jednoduché rozhranie nastavenia, s ktorým si poradí aj neskúsený používateľ a taktiež pokročilé nastavenia pre tých skúsenejších. BeFree zabezpečuje bezpečné pripojenie „out-of-the-box“. Je prednastavený pre správne fungovanie s TOR a VPN službami. Operačný systém vo finálnej verzii BeFree bude voľne dostupný na Github-e pre každého, kto oň má záujem.

 

 

 

Cieľom kampane na Indiegogo je vyzbierať 5 500$ a prispievajúcim odoslať prvé zariadenia. Momentálne si BeFree „zakúpiš“ jedine cez Indiegogo a to za najmenší príspevok 55$. Neskôr budú smerovače dostupné na Amazone a Ebayi, avšak o finálnej cene vieme iba toľko, že bude vyššia ako spomínaných 55$. Kampaň sa jednoznačne oplatí podporiť, jedná sa o výborné zariadenie s jasným cieľom a tím pýta férovú sumu. Treba však pripomenúť, že ak niekto chce, získa tvoje dáta tak či tak. Aj také zabezpečenie TOR má svoje slabiny, ktoré sa dajú využiť. Držíme palce aby sa kampaň skončila úspešne! :)

 

Podpor BeFree kliknutím sem.

 

Zdroj: Indiegogo, getbefree

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech