Slovenský fond kúpil väčšinový podiel plynárenského gigantu

  • Terminál v Dunkirku v severnom Francúzsku je jedným z najväčších európskych terminálov
  • Slovenský fond v spolupráci s Londýnom a Soulom kúpil väčšinový podiel akcií tohto strategicky významného terminálu
terminal
  • Terminál v Dunkirku v severnom Francúzsku je jedným z najväčších európskych terminálov
  • Slovenský fond v spolupráci s Londýnom a Soulom kúpil väčšinový podiel akcií tohto strategicky významného terminálu

Slovensko-britský investičný fond IPM so sídlom v Bratislave koncom októbra dokončil kúpu väčšinového podielu vo francúzskom termináli na dovoz skvapalneného plynu (LNG), informoval server manchikoni.com.

Terminál v Dunkirku v severnom Francúzsku je jedným z najväčších európskych terminálov, pričom zásobuje 20% dopytu vo Francúzsku a v Belgicku. Jeho poloha a infraštruktúra mu tiež umožňuje dodávky na britský, holandský či nemecký trh. Nový vlastník, spoločnosť IPM kúpila 39,24% akcií tohto terminálu od predchádzajúcich vlastníkov, francúzských energetických gigantov EDF a Total.

Prvé informácie o podpise kúpnej zmluvy prišli v júli tohto roka, koncom októbra však prebehla druhá fáza transakcie. Sumu, ktorú zaplatila ale zatiaľ nezverejnila. Prezradilo sa však, že, „agregovaná podniková hodnota za celý podiel v rámci oboch transakcií dosiahla 2,4 miliardy eur.“ IPM zároveň predpokladá, že pôjde o najväčšiu európsku transakciu roka v oblasti infraštruktúry.

„Sme radi, že spoločnými silami sa našim tímom z Londýna, Bratislavy a Soulu podarilo uspieť medzi veľkými svetovými hráčmi a úspešne zrealizovať takú významnú transakciu. Tento tender je dôkazom toho, že svetový obchod sa dá robiť aj zo Slovenska,“ uviedol v podnikovom vyhlásení managing partner IPM Marián Boček.

Ďalších 35,76% v termináli súčasne odkúpil veľký plynárenský hráč Fluxys (v konzorciu s AXA Investment Managers – Real Assets), navýšil tak svoj predchádzajúci 25-percentný podiel.

IPM je globálna riadiaca a konzultačná spoločnosť so sídlami v Bratislave a Londýne. Založil ho v roku 2014 tím investičných pracovníkov. IPM sa špecializuje na investície do alternatívnych aktív vrátane infraštruktúry, rastu kapitálu, súkromného kapitálu a komodít. IPM je autorizovaný a regulovaný britským Úradom pre finančné správanie v oblasti investičných poradenských a investičných príležitostí.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech