Slovenský pár na ceste svetom v karavane založil biznis, vďaka ktorému dnes žije slobodný život

  • Čo dokáže 13 rokov snahy, viery v seba a investovania energie do svojho sna?
he
facebook.com/pg/Happyhempy
  • Čo dokáže 13 rokov snahy, viery v seba a investovania energie do svojho sna?

Mladý slovenský pár jedného dňa omrzel „obyčajný“ život v korporáte a rozhodol sa svoje životy nasmerovať úplne iným smerom.  Ich snom bolo veľa cestovať, venovať sa záľubám a popritom si zarábať na cesty. Z neba im však nepadol žiaden biznis plán, ani im cestu neskrížila neodolateľná ponuka.

Na to, aby mohli žiť svoj vysnívaný nekonvenčný život, museli urobiť pár riskov, zásadných rozhodnutí a investovať veľké množstvo energie do projektu, v ktorý najskôr verili len oni dvaja. Dnes to však vyzerá, že ich snaha nevyšla na zmar. Tento šikovný pár môže byť inšpiráciou pre mnohých Slovákov, ktorí majú veľké plány, no keď majú urobiť zásadné rozhodnutie, tak ako sa hovorí, „skutek utek.“

 

Karavan, náramky a pobrežie Španielska je perfektná kombinácia

Števo sa už dlhší čas venoval výrobe rôznych maličkostí z prírodných materiálov. Jeho srdcovkou sa stala starodávna technika macramé. Po určitom čase sa do jeho rúk dostal čistý konopný povrázok. Práve na tomto prírodnom materiále sa mu aj s jeho polovičkou podarilo vybudovať úspešný biznis.

V roku 2008 sa Jarka a Števo rozhodli opustiť ich zabehnutý job a upršané počasie v Írsku.  Za nasporené peniaze si kúpili karavan a vyrazili na road trip po španielskom pobreží. Na tejto ceste stretli veľké množstvo inšpiratívnych ľudí, medzi ktorými boli aj umelci, ktorí si svojím umením zarábali na život a boli zodpovední len sami za seba.

O nejaký čas sa do týchto umeleckých radov pridal aj slovenský pár. V mestečku Costa Brava začali predávať konopné výrobky značky Happyhemphy.

„Dvaja introverti v centre diania, nesmelá ponuka, no o to väčšia radosť z prvých predaných náramkov. Za tri dni sme predali asi štvrtinu náramkov, ktoré sme mali nachystané na celú sezónu. Po pár dňoch sme sa presunuli viac na juh, do mestečiek Benicasim a Oropesa,“ rozpovedal svoj príbeh spoluzakladateľ značky pre portál podpormeremeslanaslovensku.sk


Keď sa ponuka značky začala rozširovať, napríklad aj o konopné tašky, bolo potrebné zohnať viac tradičného materiálu.  Konopné plátno sa napokon rozhodli nájsť na Slovensku. Krížom-krážom precestovali severovýchod Slovenska s nádejou, že nájdu dostatok prírodného materiálnu, z ktorého budú vyrábať produkty pre svoju značku. Snaha našťastie nevyšla na zmar.

„Podarilo sa nám dať dokopy asi 30 metrov čistého, ručne tkaného plátna, neraz starého aj sto rokov. Veľmi dojímavý bol príbeh asi 90-ročnej babičky, ktorá si spomenula, ako nájdené plátno ručne tkala ešte jej mama pred viac ako 80 rokmi. Pospomínala, ako konopu spracovávali, aký pracný bol celý ten proces a bola veľmi rada, že nevyjde nazmar. Aj to bol moment, kedy sme sa o túto výnimočnú rastlinu začali zaujímať viac do hĺbky.“

Netrvalo dlho a ich túžba cestovať ich zaviedla do Holandska. Popri práci vyrábali nové kolekcie a produkty predávali cez letnú sezónu v Španielsku.

Pri západe slnka a pohári vína napokon padlo definitívne rozhodnutie. Jarka a Števo sa rozhodli založiť regulérny biznis postavený na značke, ktorej ponuku budú tvoriť 100 % konopné oblečenie. Nemali pritom žiaden veľký kapitál, ich zdroje boli obmedzené a do pôžičiek ísť nechceli. To čo ich poháňalo vpred bolo nadšenie, srdce a viera, že sa im podarí splniť si sny.

Karavan časom vymenili za prenájom v malej tichej dedinke, kde si vytvorili ich prvú skromnú dielňu. Rozširovanie výroby však neprinieslo len viac práce, ale aj administratívne starosti. Aj keď nebolo všetko a vždy ideálne Jarka a Števo sa rozhodli staviť všetko na jednu kartu a ísť si za svojim. Vedeli, čo chcú robiť, no nevedeli ako to správne robiť.

Aj preto ich práca vyzerala ako pokus-omyl. Jarka síce mala určité krajčírske zručnosti zo školy, no nebolo to ono. Aj preto strávila hodiny online konzultovaním so svojimi rodičmi, ktorí sú v krajčírskom odvetí ako ryby vo vode.

Po spustení e-shopu Happyhemp dopyt po ich prírodnom oblečení stále narastal, čo znamenalo viac práce, investícií, produkcie a žiaden oddych.

„Stálo to veľa námahy, odriekania a peňazí, ale výsledky sa pomaly dostavujú. Kvalitné konopné produkty a narastajúci počet spokojných zákazníkov. Medzitým sme z dôvodu nezmyselných slovenských zákonov pre mladé neprosperujúce firmy boli nútení zrušiť firmu na Slovensku a založiť si novú spoločnosť v Holandsku.“

Tento mladý pár je dôkazom toho, že vytrvalosť, viera v seba a v svoje rozhodnutia vie človeka priviesť hodnotnému životu, ktorý nie je nuda.

Celý príbeh značky Happyhempy nájdeš TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech