Slovenský pár prináša udržateľnú značku LESS, ktorá prospeje tebe aj krajine, v ktorej žiješ

  • Udržateľnosť, zmysel pre detail, ručná práca a moderný dizajn - toto všetko spája mladá lokálna značka LESS.
lescover
facebook.com/less
  • Udržateľnosť, zmysel pre detail, ručná práca a moderný dizajn - toto všetko spája mladá lokálna značka LESS.

Značka Less je výtvorom Michaely a jej manžela Martina Guniša z Partizánskeho. Obaja mali vždy blízko k dizajnu a estetickej tvorbe. Martin študoval produktový dizajn na Fakulte architektúry STU v Bratislave a Michaela zasa estetiku a výtvarné umenie na Filozofickej fakulte UKF v Nitre.

“Štúdium nám dalo tvorivú odvahu a kopec vzácnych priateľstiev, vďaka ktorým rastieme. Po vysokej škole sme začali pracovať v rôznych odvetviach ako grafici a popritom sa venujeme našej značke LESS,” hovorí Michaela pre Startitup.

Prvotným impulzom na založenie udržateľnej slovenskej značky boli dlhé, no príjemné rozhovory. “Stretávali sme sa v kaviarni alebo doma pri káve, snívali sme a rozmýšľali nad tým, čím začať a ako vyniknúť. Už počas školy sme cítili, že chceme tvoriť niečo vlastné, krásne a užitočné.“

Obaja majú v dizajne radi minimalizmus, kvalitu a jedinečnosť. Na Slovensku aj v zahraničí vždy obdivovali tvorivých ľudí a aj oni sa chceli stať súčasťou tejto komunity. “Spomaliť a venovať sa tomu, čo nás vnútorne napĺňa nie je ľahké, ale pre našu spoločnosť veľmi prospešné. A tak veľmi prirodzene a postupne vznikala značka LESS na podnet túžby tvoriť a byť pritom slobodný. “

Značku dvoch Slovákov sprevádza citát známeho architekta Ludwiga Mies van der Rohe „LESS is more“. Menej je viac. Viac funkčnosti, jednoduchosti a estetiky. Hlavným krédom značky je tvoriť zmysluplne a vďačne, pritom dbať na udržateľnosť, ľudskosť a radosť zo samotnej tvorby.

Less sa nesie v znamení myšlienky pomalej módy „slow fashion“

Pomalá móda pozitívne podporuje lokálny trh, kvalitu nad kvantitou, lepší život produktov, ekosystém a spoločnosť ako takú. Produkty značky LESS sú ručne vytvorené priamo na Slovensku.

Kúpou produktov, ktoré vznikajú “u nás doma” pritom nepotešíš len seba, ale určitým spôsobom aj samotnú krajinu, v ktorej žiješ. Veľmi pekne to vyjadrila Vivienne Westwood „Buy less, choose well, make it last.“. Kupujme menej, starostlivo vyberajme, aby nám to vydržalo, čo najdlhšie.

„Myslíme, že teraz je ten najvyšší čas meniť bezhlavé nakupovanie a produkciu za najnižšie ceny bez ohľadu na sociálny a enviromentálny dopad v našej spoločnosti. Je to aj pre nás výzva, ku ktorej sa neustále učíme citlivo pristupovať.”

V súčasnosti sme zvyknutí za málo peňazí nakupovať veľa, no o tom, či je to naozaj správne môžme len polemizovať. Postupom času si čoraz viac ľudí začína uvedomovať, že oveľa väčšiu radosť máme, keď nakúpime lokálne vyrobený a poctivý produkt od predajcu, ktorý sa nemusí hanbiť za to, čo tvorí.

Udržateľné materiály a malá dielňa v Partizánskom

Čo sa týka procesu výrobe pri produktoch značky LESS, všetko začína nápadom a odhodlaním zrealizovať ho. Dôležitým kritériom pri výrobe je predovšetkým výber kvalitných a udržateľných materiálov z lokálnych zdrojov. Súčasná kolekcia značky LESS je vyrobená z režného plátna (60% bavlna, 40% ľan) a z prírodnej hovädzej usne.

“Vyrábame v malých sériách v rodinnej firme v Partizánskom. Rodičia sa venujú výrobe topánok a my sme sa im tam nenápadne nasťahovali. Tvorba značky LESS je v našej réžii s podporou rodiny. Celý proces vyžaduje veľa času a trpezlivosti, ale zatiaľ to zvládame vo dvojici. Máme radi, keď sa z plošného materiálu stáva funkčný a estetický produkt. “

Svet sa skladá z maličkostí“, a tie dokážu človeka potešiť najviac, preto sa v LESS nezanedbáva žiaden detail. Grafický dizajn tu preto nijako nezaostával za tým produktovým

Slovenská značka má ambície preraziť aj na zahraničných trhoch. Zatiaľ je to však len hudba budúcnosti a vízia, na ktorej treba tvrdo popracovať. „Stále si opakujeme, že musíme byť trpezliví, pomaly kráčať vpred a tešiť sa z toho, čo máme,“ dodáva Michaela.

Najbližšie, a zároveň po prvýkrát, môžeš vidieť produkty značky LESS na zimnom Urban markete v Bratislave (8. – 10. 12. 2017) v sprievode krásnej témy MINIMAL.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá