Smrť tisícov civilistov. Takto Putin „ochraňuje“ ľudí na Donbase, ukazuje ukrajinský politik

  • OHCHR od začiatku vojny zaznamenáva obete civilistov
  • Štatistiky z Donbasu prekonali tie z tamojšej vojny v roku 2014
  • Vyvracia to Putinove slová
Deti lezú na zničený tank vo vojne na Ukrajine. Vojak kráčajúci okolo zdemolovanej obytnej budovy.
SITA/AP, Evgeniy Maloletka TASR/AP,Natacha Pisarenko
  • OHCHR od začiatku vojny zaznamenáva obete civilistov
  • Štatistiky z Donbasu prekonali tie z tamojšej vojny v roku 2014
  • Vyvracia to Putinove slová

„Konečným cieľom, ktorý som načrtol, je oslobodiť Donbas, chrániť týchto ľudí a vytvoriť podmienky, ktoré by zaručili bezpečnosť samotného Ruska,“ povedal 29. júna ruský prezident Vladimir Putin. Informuje o tom ruský portál RBC.

Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa Kremľu darí tento cieľ napĺňať. Od začiatku Putinovej vojny na Ukrajine svet obleteli hrozivé fotografie či videá, ktoré zachytávali zverstvá páchané na civilistoch ruskými jednotkami. Informovali sme ťa napríklad o ohavnostiach v Mariupole či Buči

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) od začiatku ruskej invázie 24. februára analyzuje obete civilistov na Ukrajine. Aktuálne do 24. júla zaznamenal 12 272 civilných obetí, z toho 5 237 mŕtvych a 7 035 zranených.

Graf, ktorý zobrazuje obete civilistov vo vojne na Ukrajine do 24. júla
zdroj: Statista

Porovnanie s rokom 2014

Štatistiky pokračujú ďalej a OHCHR uvádza, že z celkovo 5 237 zabitých civilistov bolo 2 019 mužov, 1 379 žien, 143 dievčat a 164 chlapcov. Ďalej sa zatiaľ nepodarilo overiť pohlavie u 41 detí 1 491 zabitých dospelých.

Na samotnom Donbase, teda v Doneckej a Luhanskej oblasti, zaznamenali doteraz 6 849 civilných obetí, z čoho vo vojne zahynulo 3 089 osôb a zranilo sa 3 760. Ako sme spomínali vyššie, cieľom Putinovej invázie má byť presne tieto osoby chrániť. 

OHCHR zároveň podotýka, že tieto dáta zahŕňajú iba potvrdené prípady obetí. Taktiež medzi nimi neuvádzajú počty obetí z miest a obcí, kde naďalej prebiehajú boje ani z oblastí, z ktorých je príliš komplikované získať dáta.

Druhý prípad sa týka miest Mariupol, Izium, Lysyčansk, Popasnaja a Severodoneck. Na čísla upozornil ukrajinský poradca ministra vnútra Anton Geraščenko. 

Slová Vladimira Putina o chránení ľudí na Donbase zrejme neznamenajú veľa. Nasvedčujú tomu štatistiky z minulých rokov pred vojnou či dokonca aj štatistiky z roku 2014, kedy na rovnakom území taktiež prebiehali boje. Odvtedy ukrajinské územie Donbas okupujú proruskí separatisti.

Počas vojny v roku 2014 zaznamenali v oblasti  2 084 zabitých civilistov. Ako na Twitteri uvádza Geraščenko, v roku 2015, po skončení vojny, čísla klesli na 955 obetí a v nasledujúcich rokoch až po začiatok súčasnej vojny taktiež postupne klesali. Odvoláva sa pri tom tiež na Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva.

Konkrétne štatistiky zabitých civilistov na Donbase v ostatných rokoch: 2016 – 112, 2017 – 117, 2018 – 58, 2019 – 27, 2020 – 26 a 2021 – 25.

Rok 2022 však priniesol rozhodnutie Moskvy zaútočiť na Ukrajinu. V dôsledku toho zahynulo od 24. februára do 24. júla tohto roku na Donbase 3 089 civilistov.

Mnoho ruských vojakov vojnu nezvláda

OHCHR teda neuvádza štatistiky zo všetkých častí Ruskom okupovanej Ukrajiny. Skutočné čísla sú pravdepodobne podstatne vyššie.

Väčšinu zaznamenaných a overených civilných obetí spôsobilo použitie výbušných zbraní s rozsiahlymi účinkami vrátane ostreľovania z ťažkého delostrelectva, viacnásobných odpaľovacích raketových systémov a leteckých útokov.

Mnoho ruských jednotiek pôsobiacich na Ukrajine pácha zverstvá a vojnové zločiny. Nedá sa to však povedať o všetkých vojakoch Kremľa. Podľa údajov z otvoreného zdroja malo doteraz odmietnuť účasť vo vojne najmenej 1 793 vojakov, informovali sme ťa v tomto článku.

Napríklad asi 150 ruských vojakov z Buriatska (republika v Ruskej federácii) odmietlo bojovať a vrátili sa domov. Niektorí však nemajú to šťastie a nedarí sa im bezpečne odísť. 

Ruské armádne jednotky z 205. samostatnej motostreleckej kozáckej brigády taktiež vyjadrili svoju túžbu skoncovať s pôsobením na Ukrajine.

„Dezertéri“ si za to v meste Buďonnovsk „vyslúžili“ tabulu hanby, na ktorej Rusi vystavili 30 fotografií a aj zoznam takmer 300 mien vojakov.

Mnohí to však majú ešte o mnoho ťažšie, informoval ruské médiá otec jedného z vojakov. Podľa tohto muža ruské autority v katastrofálnych podmienkach väznia tých, ktorí sa pokúsili odísť z frontu. Anonymný muž uviedol že ich držia v „jamách, mučia ich a podobne“.

„To opisujú ľudia, ktorí pochádzajú z danej oblasti,“ dodal.

Zdroje: RBC, OHCHR, Statista, Twitter, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá