SolarHug – nabíjačka hneď „poruke“

  • Má 20 rokov, vyštudovanú strednú priemyselnú školu elektrotechnickú, miluje Apple výrobky a sám pracuje na vlastnom projekte solárneho náramku na dobíjanie telefónu. Predstavujem vám startup SolarHug a jeho autora Pavla Bujnu.
image_1414965450.png
  • Má 20 rokov, vyštudovanú strednú priemyselnú školu elektrotechnickú, miluje Apple výrobky a sám pracuje na vlastnom projekte solárneho náramku na dobíjanie telefónu. Predstavujem vám startup SolarHug a jeho autora Pavla Bujnu.

Real life story alebo ako to celé začalo?

Bolo to viac ako rok dozadu keď sme cestovali na jeden z najväčších technologických festivalov Campus Party do Londýna. Zatiaľ čo ja som 24 hodinovú cestu autobusom prespala, on si dizajnoval náramky v AutoCAD/Inventor softvére. Ísť na vysokú školu vtedy odmietol, korporácie typu IBM ho nelákali, všetci sme aj tak vedeli že má na viac. Počas festivalu sa rozhodol v Anglicku zostať, našiel si prácu a začal sa naplno venovať vývoju prvého prototypu svojho náramku.

 

Od nápadu po realizáciu

Z vlastných našetrených peňazí začal Pali v Anglicku vývoj. Všetko si robil sám , od nápadu, dizajn až po prvé návrhy prototypu. Ako sám vraví: „Potreboval som vyrobiť niečo čo funguje aby som ľudom ukázal princíp ako náramok pracuje a zároveň aby to bolo v mojich finančných možnostiach. Taký vývoj nie je vôbec jednoduchý, trvalo mi to skoro rok.  Nie je to len o tom, že niečo vymyslíte a nakreslíte. Ja som nakreslil vyše 30 prototypov. Musíte vedieť vybrať správny materiál a domyslieť to tak, aby to zodpovedalo účelu a bolo schopné samostatnej činnosti.“

 

 

Prvé pokusy zhotovenia prototypu

 

Krátky sumár alebo o čo ide?

Náramok funguje na princípe externej batérie na dobitie telefónu. Telefón nabije za cca hodinu, teda rovnako ako zo siete a dva krát rýchlejšie ako z počítača. Jeho doplnkovou funkciou sú zabudované solárne panely, ktoré vám telefón čiastočne dobijú v prípade, ak je externá nabíjačka vybitá. Po zapojení náramku do počítača ho tiež viete využiť ako USB kľúč s kapacitou 8/16/32 alebo 64 GB. Náramok má aj svetelnú signalizáciu stavu batérie a pri podržaní bočného tlačidla slúži ako baterka na svietenie v tme.

 

Plány na zlepšenie

„V lete som spustil kampaň na crowfundingovom portáli Indiegogo, avšak prišiel som na spôsob ako náramok o centimeter zmenšiť, tak som ju zrušil. V súčasnom štádiu som sa snažil zabudovať kábel do počítača a mobilu dovnútra náramku, ktorý bol predtým externe. Taktiež experimentujem s kapacitou batérie ktorú sa mi podarilo zväčšiť zatiaľ z 1000 mA na 2000mA za hodinu, čo by malo stačiť aspoň na jedno 100% nabitie smartfónu.“

 

Prvý fungujúci prototyp s farebnými káblami na pripojenie do počítača a mobilu

Súčasné riešenie

S súčasnom štádiu je finálny návrh náramku  pripravený na výrobu, so zabudovanými káblami – jeden USB pre dobíjanie náramku a druhý Lightning/MicroUSB pre dobíjanie telefónu. Náramok je tenší, ľahší, odolnejší, prispôsobí sa veľkosti ruky, má dvojnásobnú kapacitu a je tiež vodeodolný. „Momentálne už len uvažujem nad indukčným nabíjaním a riešim založenie spoločnosti v UK kvôli kampani na Kickstarteri“  dopĺňa Pavol.

 

 

Na náramky sa na crowdfundingovom portáli môžeme tešiť o mesiac. Na výber budú 3 farbené varianty – natural (strieborná), elegance (čierna) a luxury (zlatá). Držíme palce!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech