Som startupista, no bývam u svojich rodičov

  • Každým rokom je ťažšie sa osamotatniť a pociťuje to aj startupová komunita.
image_1448447421.jpeg
  • Každým rokom je ťažšie sa osamotatniť a pociťuje to aj startupová komunita.

 

Podnikanie vždy znamenalo riziko. Ľudia si brali úvery, zriadili vlastné bývanie a bojovali spôsobom „dám to alebo zomriem“. Dnes sa mnohí startupisti rozhodli neriskovať a zostali žiť v dome svojich rodičov. Mnohí takto hľadajú predovšetkým pohodlie. A možno si to na prvýkrát ani nepriznajú.

Samozrejme, to že podľa štatistík Eurostatu viac ako 85% mladých Slovákov býva u rodičov (fakt ktorý počuli aj v Amerike) má svoje dôvody, rovnako, ako je toto číslo skreslené. Jednak mnoho ľudí, prevažne potom vysokoškolákov, býva v podnájme či na internáte, no nezmení si trvalé bydlisko. Sú tu ale aj ďalšie objektívne dôvody, prečo je samostatnosť náročnejšia, ako kedysi. Byty sú finančne čoraz náročnejšie a pre nikoho už nie je jednoduché ísť do vlastného. Nájom či úver v Bratislave nie je žiadna sranda.

 

 

Ale vážne, povedzme že máš v hlave nápad a v rukách možného zabijáka Facebooku. Že si práve vymyslel niečo, čo porazí Google. Možno život doma dáva zmysel, mám na to hneď niekoľko dobrých argumentov.

Každé podnikanie potrebuje každý cent. Doma teoreticky neplatíš za bývanie, za office, za stravu či internet. Ušetríš a vrazíš to do biznisu. Uspeješ a kúpiš si “barák na pláži“. Neuspeješ a nestratíš prakticky nič. Žiť s rodičmi teda samozrejme má svoje benefity, napriek tomu sa však totálne vymyká tomu, čo si predstavujem pod pojmom „podnikateľ“. Rodič totiž nie je angel investor.

 

 

Každá success story má niekoľko spoločných menovateľov. Väčšinou je to o riziku, ktoré bol ten daný človek ochotný podstúpiť. Som veľký fanúšik pálenia mostov a verím, že to dáš hlavne vtedy, keď musíš. Náš mozog je nastavený tak, aby si vždy hľadal tú najjednoduchšiu cestu. Keď budeš mať otvorené zadné vrátka a pri tvojom revolučnom nápade budeš žiť s pocitom bezpečia, utečieš pri prvej komplikácií.

Ďalšia vec je tvoja reprezentatívnosť. Chceš kvalitných ľudí? Presvedč ich, aby s tebou makali, keď bývaš v detskej izbe. Dávno sme vyrástli z predstavy, že podnikateľ = dovolenky v Karibiku 6x ročne. No schopnosť zabezpečiť si vlastné potreby a byť dostatočne sebavedomý na to, aby človek obetoval pohodlie svojej mäkkej postele a vždy vypraných vecí, to niečo o schopnostiach daného jedinca hovorí. Ľudia to vnímajú a s takýmto človekom by som do naozaj šiel. Bez odvahy to jednoducho nepôjde.

 

To, koľko „startupistov“ žije stále u rodičov, odzrkadľuje, ako sme v spoločnosti nastavení. Bojíme sa rizika. A práve to je základ každého úspechu. Vrhnúť sa do toho po hlavu, nech to stojí, čo to stojí. Vyjde to? Skvelé. Nevyjde a? Skúsim to znova a lepšie. 

Mama hotel nie je inkubátor. Vyleť z hniezda a vraz 120% úsilia do svojho sna. Choď von, mimo svoju komfortnú zónu, stretávaj sa so správnymi ľuďmi a zmeň svet na lepšie miesto!

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech