SOZA rozširuje svoju pôsobnosť. Spoplatňovať začne aj na platformách Youtube či Spotify

  • SOZA prichádza od 1. októbra s novinkou
  • Vďaka švajčiarsko-americkému licenčnému systému už bude kontrolovať a spoplatňovať diela aj na digitálnych platformách na celom svete
  • V hľadáčiku bude mať Youtube či Spotify
soza
TASR/unsplash
  • SOZA prichádza od 1. októbra s novinkou
  • Vďaka švajčiarsko-americkému licenčnému systému už bude kontrolovať a spoplatňovať diela aj na digitálnych platformách na celom svete
  • V hľadáčiku bude mať Youtube či Spotify

Slovenský Ochranný Zväz Autorský (SOZA) v našej krajine vyberá, spravuje a rozdeľuje odmeny pre autorov a vydavateľov hudobných diel. To znamená, že ak chceš použiť nejaké slovenské hudobné dielo napríklad na svojom podujatí, musíš tomu zväzu zaplatiť poplatok, ktorý následne organizácia vyplatí autorovi ako odmenu.

Od 1. októbra 2019 však SOZA rozširuje svoju pôsobnosť a kvalitu kontroly a to vďaka švajčiarsko-americkému licenčnému systému. Spoločnosti SUISA zverila licencovanie a správu hudobných práv v online prostredí. Tento systém ochráni práva slovenských autorov na celom svete. V súčasnosti SOZA zastupuje viac ako 3000 našich umelcov.

Samozrejme takáto sofistikovaná ochrana nebude zadarmo. „Spolupráca so švajčiarskou spoločnosťou je nastavená na percentuálnu odmenu z autorských odmien vybraných pre SOZA, vyrokovali sme však pre našich členov veľmi výhodné podmienky,“ povedal pre StartitUP člen predstavenstva spoločnosti SOZA Tomáš Mikš.

zdroj: TASR

Vyjednávania na výber licenčnej spoločnosti boli podľa slov členov predstavenstva SOZA čisto v ich obchodnej rovine. „Uvedomujeme si, že  internet je prostredím, ktoré bude asi do budúcna pre našich členov najpodstatnejšie, čo sa týka financovania. V súčasnosti príjmy z online prostredia tvoria zhruba 3 % všetkých príjmov SOZA, čo je v podstate zanedbateľná čiastka,“ prezrádza na margo novej spolupráce Mikš. Ak sa však pozrieme na svetové organizácie, zárobkový priemer z online prostredia je všade okolo 10 %.

SOZA vybrala svetovú špičku

SOZA sa rozhodla pre švajčiarsku spoločnosť, práve preto, že ide o menšiu organizáciu podobnú práve SOZA. Dôležitú úlohu pri výbere zohrávala samozrejme aj IT vybavenosť. Tou sa švajčiarsko-americká SUISA radí medzi najlepších. Taktiež technológia, ktorú zväzu poskytne na distribúciu príjmov, je rovnako na svetovej úrovni. Veľmi dobrá je aj vyjednávacia sila smerom k veľkým internetovým platformám.

Oblasť autorských práv je veľmi špecifickou oblasťou, a na Slovensku takáto univerzálna licenčná spoločnosť doteraz chýbala. SOZA síce má v súčasnosti vyše 70 partnerských organizácií mimo našu krajinu, ktoré jej pomáhajú so správou autorských práv, ale riešenie skoncentrované v jednej firme tu bude mať až teraz. Vďaka tejto spolupráci bude SOZA udeľovať licencie na celý svet. „Budeme licencovať ktorúkoľvek online službu, na ktorú si spomeniete a budeme licencovať na celom svete. Príjmy nám budú chodiť z celého sveta a nebudeme sa viac musieť spoliehať na zahraničných partnerov,“ ozrejmil nadôvažok Mikš.

Zvýšia sa odmeny aj pre autorov

V praxi to funguje tak, že napríklad Youtube je síce bezplatný portál pre koncového používateľa, ale je finančne zabezpečený prostredníctvom reklamy. SOZA mala aj v minulosti s portálom Youtube zmluvu, ktorá generovala príjmy na základe percenta z ich reklamných príjmov. Tú si chcú podľa slov Tomáša Mikša ponechať aj naďalej. Youtube je spoločnosti SOZA povinný zasielať kvartálne hlásenie. Vďaka dobrému IT zázemiu sa SOZA dozvie, ktorá konkrétna skladba na tejto hudobnej platforme odznela a je licencovaná práve ochranným zväzom.

Predpokladáme, že v najbližších rokoch budú postupne príjmy autorov, skladateľov, textárov a vydavateľov zastupovaných SOZA v dôsledku uzatvorenia tejto spolupráce rásť. Je však nevyhnutné, aby k tomu prispeli aj samotní členovia SOZA a včas nám nahlásili vytvorenie nových diel, ktoré sú následne používané v prostredí internetu,“ povedal pre StartitUP Mikš.

Zdroj: europarl.europa.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá