SpaceX vybrala na cestu okolo Mesiaca dvoch bohatých turistov

  • SpaceX včera oznámil oznámil svoje ambiciózne vesmírne plány na rok 2018.
fcover
theverge/businessinsider
  • SpaceX včera oznámil oznámil svoje ambiciózne vesmírne plány na rok 2018.

Spoločnosť sa rozhodla sa vyslať na cestu okolo Mesiaca dvoch ľudí, astronauti to však nie sú. Ide o bohatých turistov, ktorí mali k dispozícii celkom vysoký budget na cestovanie, a to nie nie len okolo sveta. SpaceX sa tak stane prvou spoločnosťou, ktorá vyšle na obežnú dráhu obyčajných civilistov.

Táto misia má tiež napodobniť projekt, ktorý sa už dlhšiu dobu zaoberá NASA. Túto vesmírnu spoločnosť, Biely dom požiadal, aby prehodnotila možnosť vyslať bežných ľudí na vesmírnu výlet. Prvý takýto let by sa mal uskutočniť obrou raketou Space Launch System (SLS).

zdroj fotografie:theverge.com

S oznámením SpaceX plánu sa zdá, že začína ďalšia vesmírny závod medzi verejným a súkromným sektorom. To je samozrejme dobrá správa pre Američanov, ktorí tak majú hneď dve entity, ktoré môžu dostať civilistov bližšie k Mesiacu.

SpaceX ale aj NASA disponujú raketami, ktoré zvládnu v podstate to isté a navzájom si konkurujú. Otázkou teraz zostáva, ktorá z nich zvládne svoju prácu urobiť efektívnejšie a za čo možno najprijateľnejší rozpočet. SpaceX je však v tomto smere sebavedomá a je si istá, že misiu zvládne vykonať lepšie a za menej peňazí. Zo strany SpaceX je však takéto vyjadrenie v skutku ambiciózne, hlavne v časoch kedy sa k moci dostala nová vláda podporujúca spoločnosť NASA.

zdroj fotografie:theverge.com

NASA momentálne disponuje raketou SLS s kapsulou Orion, ktorú vyvvíjali viac ako desať rokov. Na druhej strane SpaceX zostrojil Falcon Heavy, čo je vlastne väčšia verzia Falcon 9. Falcon Heavy si však ešte nezalietal, no malo by sa to zmeniť už tento rok v lete.

Čo však budú tieto sci-fi plány stáť oboch vesmírnych gigantov. Predsa len, práve cena je v tomto prípade kľúčovým faktorom ďalšej budúcnosti vesmírnej turistiky. Jeden štart SLS by mal mať cenovku 1 miliardy, avšak NASA pevne dúfa, že sa jej náklady ešte podarí okresať. Je si zrejme vedomá, že SpaceX má v tejto oblasti výrazne na vrch. Cena štartu ich rakety by sa mala pohybovať okolo 90 miliónov.

zdroj fotografie:theverge.com

SpaceX má síce navonok veľmi veľké ambície a tvár neporaziteľného súpera, avšak stretáva sa aj s pochybnosťami zo strany odbornej verejnosti. Odborníci napríklad spochybnili niektoré z konštrukčných postupov firmy. Jeden z poradcov pre NASA vyjadril znepokojenie nad palivom použitým vo Falcon 9. Tankovanie ich vesmírnej lode so živou posádkou na palube považuje za veľmi riskantnú operáciu.

zdroj:theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech