Španieli poslali Ukrajincom guľomety, ktoré nefungujú. Je to dôkaz, že sme s Rusmi, sarkasticky komentujú španielski vojaci

  • Po plesnivých raketách z Nemecka mali na Ukrajinu prísť nefunkčné guľomety
  • Majú sa zasekávať, prehrievať a v minulosti ich odmietla kúpiť aj Veľká Británia
  • Španieli nakoniec tento model zo svojej armády vylúčili, v súčasnosti ich však posielajú na Ukrajinu
  • Španielski vojaci poznamenávajú, že týmto krokom skôr pomôžu Rusom ako Ukrajincom
ukrajina
TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky
  • Po plesnivých raketách z Nemecka mali na Ukrajinu prísť nefunkčné guľomety
  • Majú sa zasekávať, prehrievať a v minulosti ich odmietla kúpiť aj Veľká Británia
  • Španieli nakoniec tento model zo svojej armády vylúčili, v súčasnosti ich však posielajú na Ukrajinu
  • Španielski vojaci poznamenávajú, že týmto krokom skôr pomôžu Rusom ako Ukrajincom

Dodávka zbraní na Ukrajinu so sebou priniesla ďalšie fiasko. Tentokrát ide o „pomoc“ zo Španielska.

Ako minulý týždeň oznámila ministerka obrany Margarita Roblesová, Španielsko v rámci prvej zásielky, ktorú prepravili dve lietadlá, poslalo na Ukrajinu 1 370 protitankových granátometov, 700 000 nábojov do automatických zbraní a guľometov a tiež ľahké guľomety, informoval Reuters. Lietadlá mali zbrane prepraviť na poľské hranice, kde si ich prebrala ukrajinská strana.

„Je to veľmi dôležité, pretože táto výbava umožňuje veľmi individuálnu obranu, ktorú môžu použiť aj ľudia, ktorí nemajú veľa skúseností s používaním zbraní,“ povedala ministerka.

Denník El Confidencial však upozornil na to, že pravdepodobne ide o granátomety C-90 a Alcotán 100 a ľahké guľomety nazývané Ameli. A práve zistenie, že ide o tieto modely malo medzi príslušníkmi ozbrojených síl vyvolať značné rozhorčenie.

Briti ich ešte pred zaplatením všetky vrátili

Práve Ameli mali byť pred rokmi vyradené z prevádzky pre ich kazovosť a nespoľahlivosť. Veľká Británia mala v minulosti kúpiť 600 kusov týchto guľometov, avšak rýchlo ich vrátili, keď zistili, že narobia viac škody ako osohu.

Denník tiež dodáva, že guľomet mal ambíciu byť najlepšiu zbraňou svojho druhu, čomu nasvedčoval aj jeho dizajn. Nízka kvalita materiálov a zlá výroba ho však predurčila skôr do šrotu. Medzi vojakmi bol známy tým, že sa rýchlo zahrieval a zasekával. Nedal sa použiť v teréne, pretože ak sa do neho dostala, voda, piesok alebo blato, začal sa kaziť a hrdzavieť. Táto skutočnosť ho mala úplne vyradiť pre využitie pre námorné pechoty.

Denník upozornil aj na konverzácie vojakov na sociálnych sieťach potom, ako sa dozvedeli, že posielať sa na Ukrajinu idú práve Ameli.

„Tí z nás, ktorí strieľali s Ameli, vedia, že je to jediný opakovací guľomet na svete, ktorý zo 100 nábojov vystrelí 50 a ostatných 50 neporušených z neho vypadne. Budú to milovať!“ napísal vojak na sociálnej sieti.  

„Tak takto sa ich zbavujú. Zbavíte sa ich a presvedčíte sa, že ešte pomáhate,“ dodal ďalší.

Iní vojaci sarkasticky písali, že to, že tieto guľomety poslali Ukrajincom je dôkaz, že Španielsko je na strane Ruska. „Dobrá vec je, že ak tieto veci padnú do rúk Rusom, nebude to až taká škoda,“ pridal sa ďalší.  

Zlé dodávky poslali aj Nemci

Správy o španielskych guľometoch pritom prichádzajú iba o pár dní neskôr, ako sa prevalil škandál ohľadom protitankových striel Stinger a rakiet Strela. Práve rakety totiž mali na Ukrajinu prísť v katastrofálnom stave.

Ukrajinci tvrdia, že munícia, ktorá k nim dorazila, bola v nevyhovujúcom stave a nepoužiteľná. Hovorí sa dokonca o tom, že bola hrdzavá a vojaci sa mali obávať manipulácie s ňou. 

Na ukrajinskej strane dodávka vyvrcholila ešte väčšou frustráciou s dávkami zbraní zo Západu, informuje korešpondent portálu The Economist Oliver Carroll.

„Sme presvedčení, že to bola priama sabotáž politického rozhodnutia a musí sa to vyšetriť,“ hovorí CDS, think-tank, ktorý je prepojený s ukrajinským ministerstvom obrany.

To, že sú rakety Strela nepoužiteľné, potvrdzuje aj reportáž nemeckého týždenníku Der Spiegel. Nemecké ministerstvo obrany samotné malo byť vyhlásením o darovaní munície prekvapené. Rakety totiž pochádzajú ešte zo Sovietskeho zväzu a majú najmenej 35 rokov. Ide o rakety odpaľované z ramena, ktoré vlastnila ešte Nemecká demokratická republika.

Rakety Strela boli v roku 2014 vyhlásené za zastarané a uložené do skladu. „Vzhľadom na zastaranosť raketového motora už nie je bezpečné manipulovať s raketou Strela, takže ju už nemožno odpáliť,“ uvádza sa v tajnom vojenskom dokumente, ktorý získal časopis Der Spiegel.

Drevené debny, v ktorých sú rakety uložené, sú údajne také plesnivé, že pri poslednej kontrole v novembri museli vojaci nosiť ochranné prostriedky.

Zdroje: Reuters, El Confidencial, Der Spiegel

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá