Špičkoví zubári: Kvôli týmto 5 dôvodom Slováci najčastejšie končia na pohotovosti

  • Slováci sú na tom so starostlivosťou stále zle, na preventívku ich chodí menej ako polovica
  • Bolesti zubov sa stupňujú najmä večer, preto končia tí, ktorí dlho čakajú na zázračné vyliečenie, väčšinou na pohotovosti
  • Skúsení lekári z SK Dental Clinic vysvetľujú, ako sa kvalitne starať o zuby a čomu sa vyvarovať, ak nechceme skončiť s bolesťami
SK Dental Clinic ilustrak
Unsplash/Yana HotKYJ a SK Dental Clinic
  • Slováci sú na tom so starostlivosťou stále zle, na preventívku ich chodí menej ako polovica
  • Bolesti zubov sa stupňujú najmä večer, preto končia tí, ktorí dlho čakajú na zázračné vyliečenie, väčšinou na pohotovosti
  • Skúsení lekári z SK Dental Clinic vysvetľujú, ako sa kvalitne starať o zuby a čomu sa vyvarovať, ak nechceme skončiť s bolesťami

Čisté zuby sa nemôžu pokaziť – väčšina ľudí ich však dokonale čisté nemá. Najväčšia šanca na zachovanie si zdravého chrupu totiž tkvie v prevencii a starostlivosti. Ak sa zanedbá, končí sa to kazmi, ktoré sú už nezvratné.

Problémy so zubami sa radia medzi najbolestivejšie a najnepríjemnejšie zdravotné opletačky, ktorým niektorí ľudia musia čeliť. Preto sme sa rozprávali s tímom SK Dental Clinic o tom, ktoré dôvody najčastejšie spôsobujú, že ľudia u zubárov skončia s bolesťami.

1. Nesprávna hygiena a jej zanedbanie

Podľa štatistík NCZI bolo v roku 2018 na preventívke u zubára len 49 % zo všetkých evidovaných pacientov nad 19 rokov. Až 69 % z nich potrebovalo zuby ošetriť. U detí bolo percento návštevy stomatológa vyššie, najviac vo veku do 5 rokov a už v tomto veku zubári evidovali kazy u 66 % z nich.

V roku 2020 klesol počet pacientov, ktorí išli na preventívku, o 20 %, čo bolo zapríčinené aj stále pretrvávajúcou pandémiou. Zdravie zubov tínedžerov je v súčasnosti v najhoršom stave od roku 2009.

Návšteva zubára aspoň raz ročne je nevyhnutná preto, aby si ľudia zachovali zdravé zuby. Pomocou dentálnej hygieny sa človek zbaví nahromadených nečistôt a zubného kameňa.

„Dentálna hygiena je potrebná minimálne raz ročne v prípade pacienta, ktorý sa o zuby svedomito stará. Pri klasických pacientoch, ktorí napríklad nepoužívajú medzizubné kefky, ju treba absolvovať aj dvakrát ročne. V prípadoch, kedy je prítomná parodontitída, sa odporúča dokonca štvrťročne,“ hovorí odborný garant SK Dental Clinic Bratislava, MDDr. Martin Kadlic.

Je mimoriadne dôležité navštevovať zubára na prehliadky či hygienu pravidelne, nielen v prípade kazu či bolestí. SK Dental Clinic, kde MDDr. Kadlic pôsobí, to klientom uľahčuje tým, že kombinuje pohotovosť priamo s ambulanciou – a to nielen v Bratislave, ale aj v Trnave, Žiline a Prešove.

Návšteva pohotovosti či ambulancie s nadšeným tímom špecializovaných lekárov už vďaka modernému vybaveniu nemusí byť strašiakom, ale príjemnou udalosťou.

zdroj: SK Dental Clinic – Ošetrenie zubov prebieha v moderných ambulanciách.

Počas preventívky sa vyhotovia aj röntgenové snímky, ktoré pomáhajú odhaliť nielen už existujúce, ale aj začínajúce kazy. „Vďaka panoramatickým snímkam si vieme pozrieť stav všetkých zubov a na záhryzových snímkach vidíme medzizubné priestory. Kombináciou snímok a vyšetrenia sa dajú účinne odhaliť aj začínajúce kazy,“ vysvetľuje MDDr. Kadlic.

Dôležitú úlohu v zachovaní zdravých zubov hrá aj domáca starostlivosť. Ideálna kefka je mäkká, s rovno zastrihnutými štetinkami, prípadne sonická kefka. Tá však zuby vyčistí len na 70 %. Zvyšných 30 % by malo patriť medzizubnej kefke, ktorá by mala byť súčasťou každého čistenia zubov.

Niektorí majú tendenciu zvaliť svoje kazy na genetiku. Zdravie zubov však s genetikou nemá nič spoločné. Ľudia môžu dediť tvar zubov či ich postavenie. Zdravie je len v rukách ich majiteľa. Jediným priťažujúcim faktorom môže byť, že niektorí ľudia majú v ústach viac baktérií ako iní a menej slín, vďaka čomu sú zuby náchylnejšie na kazy.

Zubná pohotovosť a ambulancia ako z budúcnosti

MDDr. Maroš Kamenický je hlavným lekárom v SK Dental Clinic, rýchlo rastúcej siete zubných pohotovostí a ambulancií, ktorá funguje v Bratislave, Trnave, Žiline a v Prešove.

SK Dental Clinic sa môže pýšiť vysokokvalitným technologickým vybavením najnovšej generácie – pri práci im pomáhajú napríklad digitálny skener zubov či operačný endodontický mikroskop. Pohodlie pacientov spríjemňuje aj navigovaná implantológia, vďaka ktorej je zavádzanie implantátu omnoho rýchlejšie a jednoduchšie.

Ako v jednej z mála kliník na Slovensku dokážu na počkanie vyrobiť nielen náhradnú korunku či mostík, ale rovno celý implantát. SK Dental Clinic sa hrdí tým, že vďaka kvalitnej práci či výrobe mostíkov, koruniek a faziet dokážu vyrobiť celkom nový úsmev.

zdroj: SK Dental Clinic – Z röntgenových snímok vie zubár zistiť stav zubov pacienta.

Pohodlie svojich klientov stavia SK Dental Clinic aj na rýchlom vybavovaní – vďaka kvalitnému technologickému zázemiu prebiehajú návštevy na pohotovosti zvyčajne bez čakania a klinika funguje 365 dní v roku, vrátane Vianoc. Podobne je na tom aj ambulancia s krátkymi čakacími termínmi.

„Ten príbeh je naozaj zaujímavý. SK Dental Clinic vznikla v Trnave, kde chýbala akákoľvek zubná pohotovosť. Chceli sme pomôcť – no, namiesto toho, aby sme len zaplnili miesto na trhu, sme našli spôsob, ako investovať do kvality zážitku klienta a robiť to na naozaj vysokej úrovni,“ vysvetľuje stomatochirurg, zubný implantológ a najmä CEO, MDDr. Maroš Kamenický.

V SK Dental Clinic okamžite zaznamenali skvelú reakciu klientov. „Dokonca sa nás pýtali, kedy pridáme k pohotovosti aj ambulanciu alebo či otvoríme aj v iných mestách. Preto teraz máme ambíciu otvárať ambulancie a pohotovosti pod jednou strechou. Aj v tomto sa odlišujeme od iných kliník.“ Unikátna slovenská firma má záujem otvoriť kliniku v každom krajskom meste na Slovensku.

 

2. Konzumácia sladených nápojov a kyslých jedál

Ani najlepšia hygiena nepomôže, ak sú zuby vystavené cukrom dlhý čas. Pravidelné usŕkávanie zo sladeného nápoja napríklad môže spôsobiť oveľa horšie problémy, ako jedno rýchle napitie sa. Najnebezpečnejším produktom pre zuby je lízanka, potom nasledujú rôzne sladené nápoje, vrátane energetických, či sladené jedlá.  

Zubom škodia aj kyslé potraviny či nápoje, keďže kyseliny poškodzujú sklovinu a tá môže vyústiť do erózie zubov. Do tejto kategórie patria napríklad sýtené nápoje, limonáda, ovocie či ovocné džúsy, kyslé ovocné čaje alebo aj kyslé uhorky.

Po konzumácii kyslého nápoja alebo jedla treba počkať 30 minút a zuby si umyť až po uplynutí tohto času, inak sa môže zubná sklovina poškodiť ešte viac.

Ideálne je piť len čistú vodu, alebo ňou ústnu dutinu vypláchnuť hneď po konzumácii sladkého či kyslého nápoja alebo jedla.

Zásadité potraviny, ako napríklad syr a mlieko, zase zubom prospievajú. Sú zdrojom vápnika a obsahujú proteín, ktorý podporuje zdravie zubnej skloviny. Zubom prospieva aj zelenina s vysokým obsahom vlákniny ako brokolica či listová zelenina.

Zubom pomáha aj žuvačka bez cukru, vďaka ktorej sa v ústach tvorí viac slín a tie zuby čistia.

zdroj: Unsplash/Ben Ashby

3. Príliš časté bielenie zubov

Nápoje ako káva, červené víno a čierny čaj alebo fajčenie zase zuby farbia. Trendom sú však biele zuby, preto ľudia siahajú po rôznych bieliacich prostriedkoch.

Tie, ktoré sú na trhu bežne dostupné, sú vytvorené tak, aby zubom neškodili. Pozor si treba dať na tie s obsahom peroxidu vodíka a prekročenie limitov pre bezpečné používanie. Príliš veľa opakovaní zubom škodí.

Poškodenie sa prejavuje zvýšenou citlivosťou zubov kvôli oslabenej sklovine.

4. Zlozvyky, ktoré spôsobujú škodu

Používať zuby na to, na čo nie sú určené, im tiež neprospieva. Môže sa poškodiť sklovina, môže dôjsť k deformácii a zo zubov sa dokonca môže odlomiť menší či väčší kus. Nové visačky sa dajú odstrániť napríklad nožničkami a na otvárenie fliaš sa tiež dá použiť iný, lepší nástroj.

Okusovanie si nechtov alebo škrípanie zubami môže mať tiež za následok oslabenie a odlomenie zubov.

Ďalší zlozvyk, ktorý zubom škodí, môžu niektorí mylne považovať za prospešný – tlačenie na kefku počas umývania zubov neznamená, že budú rýchlejšie čisté, ale že sa poškodzuje sklovina a okolité ďasná.

U detí je časté cmúľanie prstov, ktoré môže deformovať podnebie a vďaka pootvoreným ústam sa ústna dutina vysušuje, čo má za následok menej slín a teda viac baktérií na zuboch.

zdroj: Unsplash/Jordan Mcdonald – Okúsané nechty nielen zle vyzerajú, ale vplývajú zle aj na zuby.

5. Vyčkávanie do poslednej chvíle

Ak sa zubnému kazu nepodarilo predísť, treba ho liečiť. Niektorí však s návštevou zubára čakajú oveľa dlhšie a potom končia na pohotovosti, lebo to už s bolesťou nevydržia.  

„Na pohotovosť ľudia väčšinou chodia s bolesťami zubov, opuchmi alebo dlhodobým zanedbaním zubov. Niektorí pacienti vyčkávajú až do poslednej chvíle, kedy už je to naozaj zlé. Bolesť sa zhoršuje najmä vo večerných hodinách, samozrejme nevynímajúc víkendy a sviatky,“ popisuje štandardných pacientov prichádzajúcich na pohotovosť MDDr. Martin Kadlic z SK Dental Clinic.

Zubná pohotovosť je určená tým, ktorí potrebujú zuby nutne ošetriť. Do SK Dental Clinic prichádzajú však aj pacienti, na ktorých zubár nemá v bežných ordinačných hodinách čas alebo má termíny obsadené na mesiace dopredu, čo je na Slovensku veľmi častý prípad.

zdroj: SK Dental Clinic – Ambulancia aj pohotovosť v jednom.

Prvý dentálny startup na Slovensku

„Čo sa týka dennej ambulancie, tam ošetrujeme rôzne kazy či koreňové kanáliky. Potom máme extrakcie, dentálnu hygienu či zubnú protetiku. Na pohotovosť prichádzajú akútnejšie prípady,“ opisuje zloženie pacientov MDDr. Kadlic.

Zubnú pohotovosť pacienti aj samotní lekári donedávna vnímali ako miesto, na ktoré prichádzajú len z donútenia. To sa snaží SK Dental Clinic zmeniť, preto vytvorili na Slovensku moderné denné ambulancie, ktoré zároveň fungujú aj ako pohotovosti.

„Štátne pohotovosti fungujú kvázi z donútenia a nie sú veľmi komfortné ani pre pacientov, ani pre zubárov. My sme chceli ponúknuť niečo na úrovni, a pritom stále zostať dostupní pre všetkých,“ vysvetľuje prvý CEO SK Dental Clinic, MDDr. Maroš Kamenický.

Začiatky boli ťažké – mali sme problém presvedčiť zubných lekárov, aby sa na našu pohotovosť prišli pozrieť, lebo to bolo v rámci komunity vnímané ako veľmi podradné pracovisko. Investovali sme do toho, aby sme zabezpečili dobré prostredie lekárom aj pacientom a podarilo sa,“ opisuje začiatky druhý CEO JUDr. Mgr. Štefan Siskovič, PhD..

 Vďaka inovatívnemu prístupu bola SK Dental Clinic vnímaná ako startup a dostala aj zaujímavé podmienky pre začatie podnikania.

zdroj: SK Dental Clinic – Nová ambulancia v pohotovosťou v Bratislave.

Denné ambulancie SK Dental Clinic sú dostupné cez pracovné dni v podvečerných a večerných hodinách a cez víkendy celý deň od 9.00 do 21.00 h. Pohotovosti sú otvorené každý deň, vrátane sviatkov.

Pacientom na pohotovosť stačí prísť, aj keď momentálne kvôli pandemickým obmedzeniam a limitovaným počtom ľudí v čakárni odporúčame zavolať si dopredu a informovať sa o stave v ambulancii.

Je veľmi dôležité, aby sa Slováci začali venovať zubom viac. Návštevu zubnej ambulancie preto netreba vynechávať – a keď už je čas navštíviť pohotovosť, treba myslieť na to, že už sú k dispozícii moderné technológie a ochotné tímy zubných lekárov, ktoré dokážu návštevu zubára zmeniť na príjemnú záležitosť.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá