Spor o referende: Kollár chce zmenu ústavy, bojuje s ním najmä premiér

  • Koalícia diskutuje o zmene ústavy, premiér sa obáva Borisa Kollára
  • Opozícia chce podľa Hegera návrat k moci
Boris Kollár
TASR/Jakub Kotian
  • Koalícia diskutuje o zmene ústavy, premiér sa obáva Borisa Kollára
  • Opozícia chce podľa Hegera návrat k moci

Premiér Eduard Heger (OĽANO) chce o prípadných zmenách Ústavy SR diskutovať, verí, že si predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) nepostaví hlavu. Referendum o predčasných voľbách, ktoré chcela iniciovať opozícia, je podľa neho dôkazom jej strachu z očisty.

„Ja veci riešim, budem diskutovať. Verím, že si hlavu nepostaví, že budeme mať súdnosť. Ústavný súd sa jasne vyjadril, sú tu nejaké možnosti, parlament má nejaké pravidlá, na základe ktorých môže predkladať a rokovať,“ reagoval premiér na otázku novinárov, ako bude postupovať, ak si Kollár „postaví hlavu“ a bude chcieť v parlamente podporiť zmenu ústavy.

Návrat mafie?

Opozícia chcela referendom podľa Hegera dosiahnuť svoj návrat k moci. „Politici, ktorí iniciovali referendum, teda opozícia, to robia len preto, aby sa dostali k moci a zastavili očistu polície, súdnictva a prokuratúry,“ zopakoval.

Otázkou zmeny ústavy a diskusie o referende by sa mala zaoberať aj pondelková koaličná rada. Partneri by mali riešiť aj tému preplácania testov na nový koronavírus.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Kollár minulý týždeň avizoval, že chce na mimoriadnej júlovej schôdzi cez procedurálny návrh presadiť zmenu legislatívy, ktorá by umožnila vyhlásiť referendum. Podľa hovorkyne Michaely Jurcovej zvažuje legislatívne možnosti a návrh chce predložiť čo najskôr. Ešte v júni poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli opozičný návrh zmeny ústavy k téme referenda. Viacerí poslanci preto hovoria, že podľa rokovacieho poriadku sa môže návrh v tej istej veci podať až o šesť mesiacov.

Sleduješ slovenskú politiku?

Trhací kalendár

Strana Za ľudí nevidí dôvod na zmenu ústavy. Hovorí, že ústava nie je trhací kalendár a jej zmeny nemôžu slúžiť na presadzovanie politických cieľov niektorých politikov. SaS považuje otázku za predčasnú, keďže podobný návrh z dielne opozície nedávno parlament odmietol.

Ústavný súd SR minulý týždeň rozhodol, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia NR SR je protiústavná. Prezidentka Zuzana Čaputová na to reagovala tým, že by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by NR SR rozhodla o zmene ústavy a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o jeho konanie.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá