Spustí Bolt v Bratislave po zdieľaných automobiloch aj zdieľané elektrokolobežky?

  • Niektorým používateľom aplikácie Taxify, po novom Bolt, sa objavila možnosť zapožičať si elektrokolobežku
  • Žiadne Bolt elektrokolobežky však nie je v Bratislave ani iných slovenských mestách vidieť
  • Opýtali sme sa preto na stanovisko samotnej platformy Bolt
bio
Bolt, archív Startitup
  • Niektorým používateľom aplikácie Taxify, po novom Bolt, sa objavila možnosť zapožičať si elektrokolobežku
  • Žiadne Bolt elektrokolobežky však nie je v Bratislave ani iných slovenských mestách vidieť
  • Opýtali sme sa preto na stanovisko samotnej platformy Bolt

Taxify, po rebrandingu Bolt, je jednou z mála platforiem, ktorá v jednej mobilnej aplikácii ponúka okrem zdieľaných jázd autami aj ponuku zdieľaných elektrokolobežiek. Teda, v prípade kolobežiek je to zatiaľ len v Paríži a čoskoro v španielskom Madride

Nám prišlo v posledných dňoch hneď niekoľko správ a screenshotov aplikácie Bolt, na ktorých značka ponúka možnosť požičať si elektrokolebežku aj Slovákom. Na otázku, či bude Bolt príde so svojimi kolobežkami aj na Slovensku, sme sa opýtali regional managera Bol pre český a slovenský trh Romana Sysela.

Niektorým používateľom na Slovensku sa začala v aplikácii Bolt zobrazovať možnosť požičať si elektrokolobežky. Funguje táto služba už aj v slovenských mestách alebo ide len o testovanie?

Možnosť požičať si elektrickú kolobežku cez platformu Bolt majú zatiaľ naši používatelia v Paríži. Plánujeme spustenie aj v ďalší európskych mestách. Na Slovensku zatiaľ taká možnosť nie je, termín spustenia zatiaľ nedokážeme upresniť.

Bolt avizoval aj zavedenie donášky jedla. Kedy možno očakávať túto službu na Slovensku a ako bude fungovať?

Prvé štáty, v ktorých plánujeme spustiť v lete donášku jedlá, sú Estónsko, Fínsko a Južná Afrika. Postupne plánujeme donášku jedla predstaviť na všetkých hlavných trhoch, na ktorých v Európe a v Afrike pôsobíme. Termín spustenia na Slovensku zatiaľ priblížiť nedokážeme.

Viac fotiek z aplikácie nájdeš v galérii:

Elektrické bezstanicové kolobežky majú veľký potenciál

Podľa štatistík spoločnosti je každá piata jazda uskutočnená na kratšiu vzdialenosť ako sú 3 kilometre, čo je ideálna vzdialenosť na presun s elektrokolobežkou. Bolt verí, že na takúto krátku vzdialenosť si aj ľudia, ktorí boli predtým zvyknutí na jazdu autom, radšej zvolia túto alternatívu.

Pre používateľov novej služby Bolt je potrebné mať stiahnutú aplikáciu Taxify, v ktorej bude po novom možné prepnúť medzi vyhľadaním auta a prenájmom kolobežky.

Elektrokolobežky sú bezstanicové a všetky disponujú GPS čipmi, vďaka ktorým je možné kolobežky nájsť a taktiež zistiť, kde presne sú odstavené.

Jazda v Paríži momentálne stojí okolo 15 centov za minútu, s minimálnym poplatkom 1 euro. Priemerná 10 minútová jazda tak podľa CNBC.com stojí 2,50 eur. Na odomknutie elektrokolobežky stačí naskenovať QR kód. Každý večer ich potom vyzdvihne špeciálna služba, aby ich dobila a urobila potrebnú údržbu.

Zmena mena spoločnosti a nové vízie prichádzajú v časoch, kedy spoločnosť zahájila diskusiu o ďalšom kole financovania, na ktoré nedávno upozornil TechCrunch. V minulom kole získala spoločnosť 175 miliónov dolárov.

Službu Taxify založil v roku 2013 Markus Villig, ten spolu so svojim bratom Martinom, ktorý pôsobil v spoločnosti Skype, spustil prvú verziu Taxify v roku 2013, keď mal Markus len 19 rokov. Markus patrí v Európe medzi najmladších zakladateľov spoločnosti, ktorej valuácia presahuje 1 miliardu dolárov.

V prípade Boltu ide o jednu z najrýchlejšie rastúcich prepravných platforiem v Európe a Afrike. Medzi investorov patrí Daimler, Didi Chuxing, Korelya Capital a spoluzakladateľ TransferWise Taavet Hinrikus. Bolt sa momentálne môže pochváliť 25 miliónmi používateľmi v 30-tich krajinách sveta.

Zdroj: Cnbc.com, Techcrunch.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech