Sputnik V pohorel aj v Česku. Český SÚKL nemá o vakcíne dosť informácií, výnimku zatiaľ neudelí

  • Český Štátny ústav pre kontrolu liečiv (SÚKL) už preštudoval materiály k Sputniku V
  • Ruská strana ale neposkytla dostatočné množstvo informácií, SÚKL nevie na základe doručených informácií posúdiť kvalitu vakcíny
  • SÚKL zatiaľ neudelí výnimku na očkovanie Sputnikom V
Virus_Outbreak_Russia_Vaccine_Exports_22692-8f34c303ed62490fb41205b65e94ae67
SITA/AP, Saeed Kaari
  • Český Štátny ústav pre kontrolu liečiv (SÚKL) už preštudoval materiály k Sputniku V
  • Ruská strana ale neposkytla dostatočné množstvo informácií, SÚKL nevie na základe doručených informácií posúdiť kvalitu vakcíny
  • SÚKL zatiaľ neudelí výnimku na očkovanie Sputnikom V

Spustenie očkovanie Sputnikom V, teda vakcínou neregistrovanou Európskou liekovou agentúrou (EMA), potrápila viaceré európske krajiny. Sputniku V dala stopku Brazília, na Slovensku sa ruskou vakcínou nezačalo očkovať ani dve mesiace od „veľkolepého“ príchodu Igora Matoviča s danými vakcínami. Dôvod bol rovnaký –  na posúdenie kvality vakcíny chýbali potrebné dokumenty. 

Zdá sa, že vakcínu Sputnik V čaká rovnaký osud aj v Českej republike. Český liekový ústav nemá dostatok informácií a výnimku na očkovanie vakcínou Sputnik V zatiaľ neudelí.

Sputnik V neprešiel laboratórnou skúškou ani v Maďarsku, jeden z vedcov rezignoval: „Moja práca je zbytočná“

Igor Matovič sa „rozčertil“ potom, ako ŠÚKL zverejnil stanovisko, že na posúdenie kvality vakcíny nemá dostatočné množstvo informácií. Rovnaký verdikt vzniesol aj Český liekový ústav – tvrdí, že na posúdenie kvality vakcíny nemá potrebnú dokumentáciu. 

Ako informuje SME, Český Štátny ústav pre kontrolu liečiv (SÚKL) má síce k dispozícii určité materiály a podklady k vakcíne, tie sú ale nedostačujúce. Na základe daných informácií SÚKL výnimku na očkovanie Sputnikom V udeliť nemôže. 

Na Slovensko dorazil iný Sputnik V, o akom sa píše v Lancete. Štát mu dal nateraz stopku

Dokumenty, ktorými SÚKL disponuje, preštudoval, a s pripomienkami ich doručil na Úrad vlády.

Stopka pre Sputnik aj v Brazílii

Sputnik V má stopku aj v Brazílii. Ruská strana neposkytla dostatočné množstvo informácií na posúdenie bezpečnosti vakcíny ani brazílskemu liekovému regulátorovi. 

Brazílsky regulačný úrad Anvisa sa potýkal s rovnakým problémom ako slovenský Štátny úrad pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorému tiež chýbala potrebná dokumentácia zo strany ruského výrobcu. ŠÚKL upozornil, že podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať v približne 40 krajinách sveta, tieto vakcíny však podľa štátneho ústavu spája len názov.

Sputnik V dostal stopku v ďalšej krajine. Vakcína obsahuje nebezpečný adenovírus, ktorý je v tele schopný množiť sa

Na podobné poznatky upozornili aj Brazílčania, ktorí zistili, že skladovanie vakcín, ktoré boli dovezené do Brazílie, je pri inej teplote, ako sa uvádza v štúdii publikovanej v odbornom periodiku Lancet. 

Zdroje: SME, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech