SR má najvyššiu úmrtnosť žien na rakovinu prsníka v EÚ. „Pacientky môžu mať šancu na vyliečenie až 98 %,“ radí odborníčka

  • Rakovina prsníka neznamená rozsudok smrti
  • Pri včasnom záchyte ochorenia je možné úplné vyliečenie
  • Na Slovensku je stúpajúci výskyt karcinómu prsníka
Výskyt rakoviny prsníka u žien na Slovensku narastá
Výskyt rakoviny prsníka u žien na Slovensku narastá, Freepik/freepik
  • Rakovina prsníka neznamená rozsudok smrti
  • Pri včasnom záchyte ochorenia je možné úplné vyliečenie
  • Na Slovensku je stúpajúci výskyt karcinómu prsníka

Nové štúdie Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR poukázali na Slovensku na stúpajúci výskyt karcinómu prsníka, pričom nedochádza k poklesu úmrtnosti na toto ochorenie. Najvýraznejší nárast za posledných 20 rokov sa pozoroval vo vekovej skupine 30 až 50 rokov života.

Faktory prispievajúce k počtu prípadov

„K nárastu počtu prípadov karcinómu prsníka zásadne prispieva tzv. západný spôsob života, ktorý v sebe spája zlú životosprávu, častejšiu obezitu, konzumáciu alkoholu, fajčenie, nedostatok pohybu, hormonálne vplyvy, ale aj znečistenie prostredia,“ povedala klinická onkologička MUDr. Bela Mriňáková.

V rozhovore sme sa s ňou rozprávali o tom, aký je dôvod stúpajúcej tendencie rakoviny prsníka u žien na Slovensku, prečo sa toto onkologické ochorenie diagnostikuje aj u mladšej generácie a aká je najlepšia prevencia.

  • Kedy je možné rakovinu prsníka úplne vyliečiť?
  • Aké vyšetrenia musí žena absolvovať, aby sa zachytilo včas toto ochorenie?
  • Prečo Slovensko zaostáva za ostatnými krajinami EÚ?
  • Prečo sa výskyt ochorenia zvyšuje každým rokom?

Čo je karcinóm prsníka? 

Karcinóm prsníka je najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenie žien, pričom mužov postihuje iba zriedkavo. Ide o druh rakoviny, ktorá sa vyvíja z buniek prsnej žľazy. Primárnou funkciou tejto žľazy je tvorba materského mlieka. U mužov zostáva prsná žľaza vplyvom testosterónu zmenšená, avšak tkanivo je veľmi podobné ženskému.

Nádor zvyčajne začína v žľazovom tkanive, neskôr sa však môže šíriť do lymfatických uzlín a iných častí tela, ako napríklad kostí, pečene, pľúc a mozgu. Aj tieto vzdialené ložiská zostávajú podobné prvotnému nádoru. Zaujímavé je, že toto ochorenie sa nespráva vždy rovnako a z pohľadu agresivity, ale aj predpokladanej odpovede na rôzne typy liečby, ho vieme rozdeliť na viacero podtypov.

Je možné toto ochorenie u pacientiek úplne vyliečiť?

To záleží najmä od štádia, v akom sa karcinóm prsníka zachytí. Pri včasnom záchyte ochorenia a vhodne zvolenej liečebnej stratégii je možné úplné vyliečenie. Až 98 % šancu na vyliečenie majú pacientky s menej agresívnymi podtypmi nádoru, ktorý sa ešte nerozšíril do lymfatických uzlín. Práve takéto nádory vieme zachytávať skríningom.

Šanca na vyliečenie klesá s rastúcim štádiom ochorenia (teda pri väčšej veľkosti nádoru, prerastaní mimo tkanív prsníka a šírení do lymfatických uzlín najmä v pazuche). Aj pri postihnutí uzlín však pacientkam vieme takzvanou zaisťovacou liečbou zvýšiť šancu na úplné vyliečenie.

Sú prípady, keď sa to vyliečiť nedá?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá