Srdcia divákov si získal pitím vlastného moču. Bear Grylls sa vrhá do najväčších extrémov

  • Blato, pot a slzy – tieto atribúty sú základom pre každého adrenalínového závisláka 
  • Bývalý záložník špeciálnych síl učí ľudí, ako prežiť v tých najhorších podmienkach
Grylls, Obama
Bear Grylls s Obamom v divočine , Youtube/GQ reprofoto
  • Blato, pot a slzy – tieto atribúty sú základom pre každého adrenalínového závisláka 
  • Bývalý záložník špeciálnych síl učí ľudí, ako prežiť v tých najhorších podmienkach

Asi to musí byť v DNA človeka, keď niekoho vášeň privedie na životnú cestu plnú dobrodružstva. Častokrát popretkávanú ozajstným nebezpečenstvom, na ktoré už nejeden milovník adrenalínu doplatil. A práve taký je aj Edward Michael Grylls, známejší ako Bear.

Britského dobrodruha si s najväčšou pravdepodobnosťou zachytil vďaka účinkovaniu v televíznom seriáli Človek proti divočine. Stal sa však aj známou televíznou osobnosťou. Asi už videl a prežil takmer všetko možné, od amazonskej džungle po polárne ľadovce, a svoje zážitky zhmotnil aj ako spisovateľ.

Ľudia ho poznajú aj ako hlavnú postavu celosvetovo obľúbených dobrodružných seriálov či ako hlavu skautského hnutia. Prežil tam, kam sa odváži iba málokto. Toto je príbeh muža, ktorý vyhľadáva tie najextrémnejšie dobrodružstvá. Čo všetko sa skrýva za kamerou a či je to v skutočnosti pravda, prezradil pre Insider jeho kameraman Paul. 

Zmysel života našiel už v detstve

Jeho otec ho ako malého chlapca na ostrove Wight naučil liezť a plachtiť. Už v škole sa Bear začal púšťať do dobrodružných nočných horolezeckých výprav a v teenagerskom veku našiel Bear v lezení a bojových športoch zmysel života.

Tento životný náboj priviedol mladého dobrodruha na úbočie Himalájí a do výcvikového tábora veľmajstra v karate v Japonsku. Po návrate z Japonska nastúpil Bear do výberového kurzu Britských zvláštnych jednotiek 21 SAS. Svoj životný príbeh uviedol Bear na svojej stránke.

Pracoval ako inštruktor prežitia v extrémnych podmienkach. Jeho výcvik pozostával aj v špeciálnych šoférskych schopnostiach, demoláciách, parašutizme, v neozbrojenom boji, boji v džungli a pôsobil dokonca aj ako bojový medik. Všetky vedomosti a zručnosti sa mu osvedčili v nasledujúcich rokoch jeho života.

Toto obdobie považoval za vrchol jeho fyzických aj mentálnych síl, až do roku 1996, keď Bear utrpel vážne zranenie na misii v severnej Afrike. Pri tejto nehode si zlomil chrbticu a to ho na istý čas zastavilo. Pri parašutistickom zoskoku sa mu vo výške 4 900 metrov natrhol padák a nebezpečné, priam život ohrozujúce pristátie, mu spôsobilo zlomeninu troch stavcov. 

Na základe tejto hrozivej nehody nebolo jasné, či bude Bear vôbec chodiť. Prežil snáď iba zázrakom a zázrakom bol aj fakt, že Bear po nehode neostal ochrnutý. Rok a pol podstupoval náročné rehabilitácie vo vojenskom rehabilitačnom centre Headley Court, po čom sa uzdravil.

Situácia sa opäť zmenila. Aj napriek prognózam lekárov, Bear ako jeden z najmladších horolezcov v histórii, v jeho dvadsiatich troch rokoch zdolal Mount Everest, čo bol začiatok jeho ďalších neobyčajných dobrodružstiev. Roku 2004 získal čestnú hodnosť poručík komandér (Lieutenant Commander).

„Everest je veľká stará hora a každý rok si vyžiada veľa ľudských životov. Keď sme sa na ňu vyšplhali, mala mieru úmrtnosti 1 ku 6 medzi tými, ktorí sa ju pokúšali zdolať. Predtým som si zlomil chrbát, takže Everest bol zameraný na moje zotavenie. Bol to veľký cieľ a bol to skutočný zlom v mojom živote,“ uviedol pre Express and Star Bear.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: YouTube, YouTube, YouTube, The Orange Country Register, Insider, Vulture, Express and Star, Independent, Wikipedia 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá