Stačí málo a za potraviny si ročne priplatíme o desiatky eur viac

  • Ministertvo chce zaviesť mimoriadny odvod pre reťazce vo výške 2,5%, ktorý má priniesť do štátneho rozpočtu približne 120 miliónov eur
  • Odborníci však upozorňujú, že odvod spôsobí značné zvýšenie cien potravín
  • Na jeho nezmyselnosť poukazuje spot, ktorý je vtipný a smutný zároveň
cossss
pexels
  • Ministertvo chce zaviesť mimoriadny odvod pre reťazce vo výške 2,5%, ktorý má priniesť do štátneho rozpočtu približne 120 miliónov eur
  • Odborníci však upozorňujú, že odvod spôsobí značné zvýšenie cien potravín
  • Na jeho nezmyselnosť poukazuje spot, ktorý je vtipný a smutný zároveň

Slovákom ešte stále na pultoch obchodov chýba dostatok slovenských potravín. Ak ich aj nájdeme, častokrát sú drahšie ako tie z dovozu, problémom je aj dvojaká kvalita. Podľa ministerstva sú dôvodom najmä vysoké obchodné prirážky.

Podľa neho obchodné reťazce zneužívajú svoje dominantné postavenie a preto, tam, kde nefunguje trh, musí zasiahnuť štát. Navrhujú preto mimoriadny odvod vo výške 2,5%, ktorý by mal priniesť do štátneho rozpočtu približne 120 miliónov eur.

Všetky financie majú ísť z neho naspäť do agrosektora na vytvorenie rizikového fondu, marketingového fondu, na boj proti klimatickým zmenám, na podporu farmárov a potravinárov a na zintenzívnenie potravinových kontrol na všetkých úrovniach.

Po schválení zákona budú odvod platiť spoločnosti, ktoré sú prevádzkovateľmi potravinárskeho podniku, majú prevádzky aspoň v dvoch okresoch, aspoň 10 % obratu pochádza z predaja potravín konečnému spotrebiteľovi.

Odborári však upozorňujú, že cena potravín sa po zavedení nového odvodu určite zvýši a to dokonca o viac ako 2,5 %. Pretože reťazce, ktoré predávajú okrem potravín napríklad aj elektroniku, budú platiť navrhovaný odvod aj z predaja elektroniky. Nestane sa však to, že by zvýšili cenu elektroniky, pretože o pár metrov ďalej je predajca, ktorý má v ponuke výhradne elektroniku. Tohto predajcu sa pritom daný odvod týkať vôbec nebude. V zmiešaných predajniach tak samozrejme porastú práve ceny potravín. Ťažko však povedať o koľko, ke´dže za prvý polrok 2018 stúpli ceny potravín o 5,4 %, čo je najviac v EÚ.

Ak by sa tento odvod podľa navrhovného zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov prepočítal v plnom rozsahu do cien potravín, tak 4-členná priemerná domácnosť by mohla po zavedení odvodu priamo či nepriamo zaplatiť ročne len na potravinách až o 84 eur viac. Ak by obchodné reťazce vôbec nezohľadnili odvod vo svojej obchodnej politike, za minulý rok by skončilo v strate 40 zo 42 reťazcov.

Proti sa postavila aj Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO), ktorá združuje spoločnosti obchodu (Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, Metro, TERNO a Tesco), ktoré na Slovensku v súčasnosti prevádzkujú 726 maloobchodných a 6 veľkoobchodných prevádzok. V spolupráci s Respect APP vytvorili spot, ktorý vtipnou formou ukazuje, ako by to po schválení odvodu mohlo vyzerať počas bežného rodinného nákupu.

“Nie každý nový produkt je dobrý. Koncept o zlom produkte nám pomohol vyhrať tender a získať nového klienta – Slovenskú alianciu moderného obchodu. Veríme, že naša kampaň pomôže, aby sa tento produkt nedostal do predajní,” vyjadrila sa agentúra  Respect APP

Členovia SAMO ešte pred vznikom tejto vlády začali iniciatívne realizovať vlastné projekty na podporu slovenských dodávateľov, potravinárov a za posledné sledované obdobie ich počet narástol o 12 %. Členovia SAMO predali v roku 2017 potraviny pochádzajúce zo Slovenska v hodnote 1,5 mld. eur.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá