Stačí ti 90 eur a ocitneš sa v krajine plnej polárnych žiar a dychberúcej prírody
- Pozorovanie polárnych žiar je nezabudnuteľným zážitkom
- S trochou plánovania môžeš zažiť túto fascinujúcu šou v jednej z najúchvatnejších krajín
- Pozorovanie polárnych žiar je nezabudnuteľným zážitkom
- S trochou plánovania môžeš zažiť túto fascinujúcu šou v jednej z najúchvatnejších krajín
Island je drsná krajina plná divokých prírodných krás. Je jedným z najlepších miest na svete na pozorovanie polárnych žiar.
Tento nebeský tanec svetiel, známy tiež ako aurora borealis, priťahuje každoročne tisíce návštevníkov, ktorí túžia zažiť jeho čarovnú atmosféru. Ak patríš medzi nich, teraz máš ideálnu príležitosť kúpiť si sem letenku. Spiatočná letenka momentálne stojí 91 eur.
Najlepší čas a miesto na pozorovanie
Polárne žiary sú najaktívnejšie a najčastejšie viditeľné počas islandských zimných mesiacov, od septembra do marca. Tmavá obloha je základným predpokladom, preto je ideálne vybrať si miesta ďaleko od svetelného znečistenia.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Medzi obľúbené lokality patria Thingvellir National Park, Jökulsárlón Glacier Lagoon a severný Island, kde sú miesta ako Akureyri alebo Mývatn známe svojou pôsobivou polárnou aktivitou.
Zvýš si šance na úspešné pozorovanie
Veľmi užitočné je sledovať predpoveď polárnej aktivity. Existujú webové stránky a aplikácie, ktoré poskytujú predpovede geomagnetickej aktivity, čo je dobrý ukazovateľ možného výskytu polárnych žiar. Jedným z takýchto zdrojov je webová stránka Icelandic Meteorological Office.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Zíde sa byť tiež trpezlivý a flexibilný. Polárne žiary sú nepredvídateľné a ich pozorovanie môže vyžadovať čakanie a ochotu prispôsobiť sa rýchlo sa meniacim poveternostným podmienkam.
Ak plánuješ fotografovať polárne žiary, statív je nevyhnutný na stabilizáciu fotoaparátu pri dlhých expozíciách. Určite si ho preto pribaľ do batoha.
Miesta, ktoré určite neprehliadni
Hallgrímskirkja je majestátny kostol v Reykjavíku, ktorý je jeho dominantou a je vidieť takmer odkiaľkoľvek v meste.
Dokončený bol v roku 1986 a vďaka výške 74,5 metrov ide o jednu z najvyšších budov v krajine. Bol pomenovaný po významnom básnikovi 17. storočia Hallgrimuru Péturssonu.
Jedným zo synoným pre Island sú okrem sopiek a vodopádov aj podzemné trysky vody, ktoré sa na určitých miestach dostávajú pod tlakom na zemský povrch.
Najznámejším gejzírom na ostrove je Strokkur, ktorý každých pár minút vytryskne do výšky 20 metrov. Geysir – Veľký gejzír je z islandských „trysiek“ najväčší, chrlí vodu až do výšky 80 m, avšak výnimočne bola zaznamenaná voda až vo výške 170 m. Patrí k najstarším gejzírom na ostrove, zmienky sú o ňom už z 13. storočia.
Takzvaný Lakagígar alebo skrátene aj Laki je zase 25 km dlhý úsek s takmer 130 krátermi a je nazvaný po rovnomennej neďalekej sopke.
Dnes dych vyrážajúce krátery vznikli za katastrofálnych okolností, a to pri erupciách v rokoch 1783 – 1784, ktoré mali v mnohých smeroch fatálne následky.
Cestovanie po Islande
Miestne trajekty je možné využiť na prepravu na rôzne ostrovy či v rámci fjordov. Autobusová doprava má na Islande hustú sieť a je rozhodne alternatívou k požičanému automobilu.
Hlavným islandským prepravcom je Strætó, ktorého autobusy spoznáš podľa výraznej žltej farby. Cestovný poriadok je dobré si preštudovať vopred a byť si tak vedomý odchodu, trasy i prípadných nadväzujúcich spojov.
Cestovanie po ostrove autom je však tým najobľúbenejším a najjednoduchším druhom dopravy. Navigácia je tu relatívne bezproblémová a vodiči sú ohľaduplní.
Nutné je tak venovať pozornosť predovšetkým počasiu resp. stave vozovky, ktorá môže byť často pokrytá snehom, ľadom či bahnom.
Najobľúbenejšia trasa – Route 1, niekedy označovaná aj ako „Ring Road“, je dlhá cca 1 330 km a obieha po obvode ostrova. Skoro po celej dĺžke je cesta vyasfaltovaná.
Požičovne nájdeš na mnohých miestach, letiská či Reykjavík nevynímajúc. Každopádne podľa cieľov výletov zváž požičanie auta s pohonom 4×4.
Zdroje: Kiwi, Visit Iceland