Stačí ti len maturita. Polícia hľadá nových ľudí, čaká ťa atraktívna práca s koňmi aj psami

  • Policajný zbor prichádza s atraktívnou ponukou
  • Určená je pre milovníkov zvierat a aktívnej práce v teréne
Polícia SR
reprofoto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky
  • Policajný zbor prichádza s atraktívnou ponukou
  • Určená je pre milovníkov zvierat a aktívnej práce v teréne

Ak si mladý, dynamický človek s maturitou a láskou k zvieratám, možno práve ty môžeš byť tou správnou posilou pre jednotky jazdnej polície a psovodov.

V rámci policajného zboru sa otvára príležitosť pracovať so zvieratami – konkrétne s koňmi a psami. Tieto pozície ti umožnia každodenne interagovať s týmito vernými tvormi a využívať ich schopnosti pri zabezpečovaní verejného poriadku, ako sú pátracie akcie v nedostupnom teréne, ochrana hraníc, alebo pri kontrole na masových podujatiach, ako sú napríklad futbalové zápasy.

Policajné psy sú nenahraditeľné pri stopovaní, označovaní páchateľov, vyhľadávaní nábojníc, drog, alebo výbušnín. Ich schopnosti sú kľúčové aj pri zadržiavaní pašerákov a v mnohých ďalších situáciách.

Výcvik a práca so služobnými psami

Kým nebudeš priamo v teréne, tvojou úlohou bude cvičenie a výcvik tvojho psieho partnera. To zahŕňa prípravu na záchranárske práce, vyhľadávanie stratených alebo zasypaných osôb a špeciálne prípady, ako je vyhľadávanie mŕtvol.

Policajný zbor disponuje vlastnými chovnými a výcvikovými strediskami pre služobné psy, kde sa môžeš stať súčasťou tímu, zodpovedného za výchovu a cvičenie šteniat.

Policajný zbor ponúka stabilný príjem, flexibilnú pracovnú dobu, príspevok na stravovanie, rekreačné príspevky a mnoho ďalších výhod. Ako kandidát by si mal spĺňať niekoľko základných požiadaviek, ako sú minimálne stredoškolské vzdelanie s maturitou, bezúhonnosť, zdravotnú, fyzickú a psychickú spôsobilosť a ovládanie štátneho jazyka.

Základný hrubý mesačný príjem je tu od 1 101,50 eur, pričom základný čas služby v týždni 38/40 hodín. Očakávať môžeš 6 týždňov dovolenky, platené služobné voľno (napr. pri návšteve lekára, darcovstvo krvi, ošetrovanie chorého dieťaťa mladšieho ako 11 rokov…).

Dostaneš aj príspevok na stravovanie a príspevok na rekreáciu do výšky 275 eur.

„Máme vlastný chov a strediská výcviku služobných psov. Z vybraných jedincov pracovného genofondu nemeckého ovčiaka odchovávame šteňatá. Tvojou úlohou by bola ich výchova a cvičenie od mlada. Môžeš sa stať aj školiteľom inštruktorov klasickej kynológie a viesť kurzy pre našich psovodov,“ uvádza polícia.

„Najskôr ťa my naučíme, ako s tvojím štvornohým parťákom vykonávať stopovacie a obranné práce. Ako vyhľadávať výbušniny, výbušné systémy, zbrane a strelivo. Ako hľadať drogy, bankovky a ceniny. Ale aj urýchľovače horenia pri úmyselne založených požiaroch. Budeš so služobným psom vedieť vyhľadať a označiť aj pyromanov.“

Typický deň psovoda

Bežný deň psovoda v práci má svoje zaužívané pravidlá. Po príchode sa skontrolujú všetky psy, ktoré sú ustajnené na útvare, idú sa vyvetrať a vyčistia sa koterce, ak je to potrebné. Potom sa psovod venuje svojim, ktoré ma pridelené, a podľa toho, o akého psa ide, začína výcvik.

„Máme takzvané všestranné, ktoré sa používajú na obranné práce, ako napríklad pri protestoch, rizikových futbalových zápasoch a iných. Alebo takzvané špeciálne, ktoré sú určené na špeciálne pachové práce, ako napríklad vyhľadávanie omamných a psychotropných látok či výbušnín zbraní,“ uvádza psovod Vincent Vaseráb.

Objasňuje tiež, že Slováci patria k svetovej špičke pri výcviku psov. 

V prípade svojich psov Vincent používa takzvanú chuťovo-dráždivú metódu.

„Chuťovo-dráždivá metóda spočíva v tom, že motiváciou psa je potrava. Pod potravou rozumieme maškrtu, ktorú mu dávame formou odmeny vždy, keď pes spraví to, čo od neho požadujeme. Túto metódu môžeme použiť na vypracovanie podmienených reflexov vo všetkých disciplínach. Najčastejšie sa táto metóda využíva pri nácviku na stopu.“

Zdroj: MINV

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá