Stack Overflow zistil, že 46% vývojárov nemá titul, aj to, ako sú na tom ženy-programátorky

  • Stack Overflow vypustil do sveta výsledok prieskumu, ktorého sa zúčastnilo viac ako 50 000 vývojárov. Prečítaj si najzaujímavejšie zistenia, ktoré tento prieskum odhalil.
web_development_develop_existing_functionality
  • Stack Overflow vypustil do sveta výsledok prieskumu, ktorého sa zúčastnilo viac ako 50 000 vývojárov. Prečítaj si najzaujímavejšie zistenia, ktoré tento prieskum odhalil.

Stack Overflow každoročne robí prieskum medzi tisíckami vývojárov, aby získal prehľad v tomto odvetví. Na tohtoročnú štúdiu reagovalo dokonca až 50 000 ľudí a zistenia sú skutočne fascinujúce: 

 

Na jednu vývojárku pripadá deväť vývojárov. To, že je v technologickom biznise málo žien, je všeobecne známa pravda, ale ako by povedal klasik, čo je veľa to je málo.

gender

Ďalší zaujímavý fakt o ženách vývojárkach je, že najmenej ich je vo veku 30 až 40 rokov, čo je štandardne označovaný za najproduktívnejší vek.

women age

Pozitívnym faktom na tomto nevyváženom boji pohlaví je, že pri nástupe majú ženy rovnaký plat ako muži. Je to veľký posun pre rodovú rovnosť, keďže väčšinou sú ženy finančne ocenené slabšie.

gneder

Na grafe dole môžeš vidieť, že najrozšírenejším receptom, ako sa stať kvalitným vývojárom, je mix self education, tréningom v práci a titulu z príbuznej oblasti, alebo počítačových vied. Čoraz väčší dôraz sa pritom kladie na self education.

education

 

Čomu sa vývojári venujú? Polovicu z nich stále tvoria web developeri. Web je totiž stále platforma, kde sa vykoná najviac práce a kde je aj najviac ponúk.

ocupation

 

Zajímavý fakt je, že JavaScript je stále najpopulárnejší programovací jazyk, ktorý používa viac ako 55,4 percenta vývojárov. SQL skončil druhý s 49,1%. Nasleduje ho Java s 36,3 percenta a C# s takmer 40 percentami.

PHP kleslo v poslednom roku o 4 percentá na 25 percent, čo Stack Overflow pripisuje vzostupu Node.js a AngularJS. Podobne je na tom aj Objective C, ktorému čoraz viac konkuruje Swift. Najviac nenávideným jazykom je (nečakane…) Visual Basic.

 

front end back end

Tento rok sa Mac OS X stal najpopulárnejším nástrojom pre vývojárov. Predbehol tak minuloročného víťaza, Windows 7.

operation system

Ďalším zaujímavým výskumom bolo, ako sa vývojári sami označujú. Najpopulárnejšími označeniami sú vývojár a programátor. Ale takmer 12% sa označuje za hackerov, ďalší za ninjov, ale našli sa aj iné podobné veselé označenia.

označenia

Najviac vývojárov, alebo ninjov, ako ich môžeme volať, má približne 29 rokov. Vo veku 35-39 je približne o dve tretiny menej vývojárov, ako ich je vo veku 25-29.

age

Len päť rokov skúseností. To je najčastejší výsledok, ktorý vyšiel v prieskume skúseností. Na druhú stranu treba ale povedať, že programátor je jedno z najmladších povolaní, aké momentálne sú. Aj tak je ale pozoruhodné, že len štvrtina má viac ako desaťročie skúseností.

experience

Ako sa vývojári najčastejšie dostanú k práci? Cez priateľa, ktorý ich odporučí ďalej. Osobné referencie sú v tomto odbore vnímané lepšie, ako v iných zamestnaniach.

job discovery

Priorita výberu? Asi ťa to neprekvapí, ale pri tejto práci je absolútna priorita plat. Až viac ako ako 60% vývojárov si zakladá na odmene za prácu. Ale predsa, odmeny sú v tejto práci mimoriadne, na Slovensku sú platy programátorov tretie v poradí, za manažmentom a vrcholovým manažmentom, ktorý je u nás na prvom mieste.

priorities

Takmer štvrtina všetkých software vývojárskych prác je v oblasti software product, ostatné kategórie sa bijú o zlomok z tohto čísla.

industry

 

Bolo tiež zistené, že 46 percent vývojárov nemá vysokoškolské vzdelanie v odbore počítačových vied alebo akékoľvek príbuznom odbore. Celkovo najpopulárnejšia pozícia vývojára je „Full-Stack Web Developer“ s 28 percentami, nasledovaná „back-end developerom“ s 12 percentami. Toto webové zameranie spolu so skutočnosťou, že tretie najpopulárnejšie „zamestnanie“ je študent, naznačuje, že komunitu Stack Overflow tvoria mladí programátori. Nedostatok titulov senior úrovní – len 28,3 percenta vedúcich vývojárov a 9,2 percenta manažérov – to potvrdzuje. 

wip2

Zdroj: medium.com, zdroj fotografie:medium.com zdroj prezentačnej fotografie: medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK