Starosta obce Mútne zrušil daň za psa, považuje ju za celkom zbytočnú

  • Na Slovensku máme prvú obec, ktorá nepodporuje vyberanie nezmyselných daní.
pes
imgur.com/slovakia.com
  • Na Slovensku máme prvú obec, ktorá nepodporuje vyberanie nezmyselných daní.

Niektorí ľudia dnes len za fakt, že vlastnia nemého spoločníka, musia platiť aj niekoľko desiatok eur. Čo však v skutočnosti človek za splnenie si svojej občianskej povinnosti dostane? V mnohých obciach a mestách niekedy len horko – tažko nájdeme nejaké koše, sačky alebo iné podobné pomôcky. Na sídliskách je skôr ojedinelým javom, nájsť upravené kútiky pre psov.

Čo sa týka útulkov, tie zase žijú predovšetkým vďaka pomoci dobrovoľníkov. Človek, ktorý poctivo platí daň za psa, je oproti iným zjavne celkom znevýhodnený – iní túto daň predsa neplatia. Človek potom logicky očakáva, že bude niekde schopný pozorovať aj výsledky tejto dane. Alebo je to len naivná predstava?

zdroj fotografie:imgur.com

Tak sa zdá, že fenomén „platíme veľa a výsledky žiadne“ je prítomný na Slovensku všade. Pritom je vo svete toľko svetlých príkladov, z ktorých by sme si ako krajina mohli čo-to obkukať. Napríklad taký fínsky prístup, v tejto prosperujúcej krajine sa peniaze vyzbierané na hazardných hrách plne presúvajú do rúk študentských organizácií. Úroveň tejto krajiny zrejme netreba približovať. Otázkou zostáva, či by sa niečo podobné nedalo aspoň náznakom realizovať aj u nás? Alebo sme len zasnený národ, ktorý by chcel vidieť za svoje peniaze aj niečo viac ako len desať sáčkov pri smetiaku.?

zdroj fotografie:pixabay.com

So skvelou iniciatívou však prišla pred nedávnom obec Mútne na hornej Orave. Ako prvá na Slovensku úplne zrušila platenie daní za psa. Starosta Marián Murín je totižto toho názoru, že tieto dane patria medzi jedny z najzbytočnejších. Je si vedomý toho, že za ich peniaze občania nedostávajú adekvátnu spätnú väzbu. Daň za psa mu jednoducho príde neprimeraná a aj preto pristúpil k jej zrušeniu.

zdroj fotografie:bustle.com

Ale nie vždy ide všetko podľa plánov a stáva sa, že mestský rozpočet sa nenaplní tak, ako by sa očakávalo. Potom prichádza plán B. V Košiciach sa dokonca vyskytol prípad, kedy sa zvažovalo zavedenie „dôchodcovských psích hliadok“. Tie by v čase, keď sú ľudia doma, klopali na dvere a spisovali, odkiaľ sa ozval pes. Všetko len preto, že sa v mestskom rozpočte dokonale nenaplnil bod „daň za psa“. Úsmevné na tom je, že príjem z dane za psa tvorí v mestskom rozpočte Košíc až celé 1 % (slovom jedno percento.)

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá