Starším učiteľom odzvonilo. Majú ich nahradiť mladí absolventi

  • Učitelia na dôchodku by mali prenechať miesto mladším
  • Zmena zákona pre pedagógov však naráža na problém
  • Tou je mladá nastupujúcu generáciu, ochotná postaviť sa pred tabuľu
teach
Unsplash
  • Učitelia na dôchodku by mali prenechať miesto mladším
  • Zmena zákona pre pedagógov však naráža na problém
  • Tou je mladá nastupujúcu generáciu, ochotná postaviť sa pred tabuľu

Každý z nás zrejme na strednej či vysokej škole zažil prísnu pani učiteľku s okuliarmi na nose, ktorá učila ešte aj našich rodičov. Posledných 20 rokov sa nezmenil jej výzor ani učebné a výchovné metódy. Vo víre puberty bola našou nočnou morou, no dnes s odstupom času sme za ňu možno aj vďační, pretože nebyť jej, by sme nevedeli to, čo vieme dnes.

Takýto učitelia vyučujú častokrát popri dôchodku a na odpočinok v húpacom kresle so štrikovacími ihlicami v rukách sa jednoducho necítia. Iných zase na škole drží zúfalý riaditeľ, ktorý na ich miesto nemá koho nasadiť.

Vláda zmenila najdôležitejší zákon pre pedagógov

Ponovom by malo učiteľom – dôchodcom odzvoniť. Ministerstvo školstva vedy a výskumu je toho názoru, že učiaci dôchodcovia by mali uvoľniť miesto mladším. Na školách by mali učiť žiakov maximálne do veku 65 rokov. Minulý rok v regionálnom školstve učilo takmer 6400 učiteľov po 60-tke a po 65-ke takmer 1700.

Učiteľov ostrieľaných praxou nemá v skutočnosti kto nahradiť

V súčasnosti je priemerný hrubý plat učiteľa na základnej škole 928 eur. Pre učiteľa na strednej škole je to 954 eur a pre vysokoškolského pedagóga 1133 eur v hrubom.

„Pri postupne sa zvyšujúcom dôchodkovom veku, je nezavedenie vekového stropu pre učiteľov jednak prejavom hlbokej neúcty voči nim a zároveň podcenenie očakávaní žiakov od svojich učiteľov. Navrhnutá právna úprava nie je v slovenskom právnom poriadku úplne nová. V podstate zanikne pracovný pomer zo zákona rovnako ako je to možné u štátnych zamestnancov v prípade skončenia štátnozamestnaneckého pomeru zo zákona pri dosiahnutí veku 65 rokov, a to podľa zákona o štátnej službe,” píše sa v dôvodovej správe NRSR.

Ministerstvo chce aj týmto krokom podporiť celkovú zamestnanosť na Slovensku. Cieľom je taktiež prilákať na pozíciu učiteľa absolventov vysokých a stredných škôl. Predkladaný návrh zákona má mať pozitívne sociálne vplyvy, a to bez vplyvov na rozpočet verejnej správy a vplyvu na podnikateľské prostredie. Ak však škola bude naozaj potrebovať staršieho zamestnanca, môže sa s ním dohodnúť.Učiteľom na dôchodku bude možné predĺžiť zmluvu iba o jeden rok na dobu určitú.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech