Startitup navštívil apokalyptické hnutie: „Chcú nás zabiť a zotročiť.“ Ľudí učia robiť deepfake videá

  • Navštívili sme apokalyptické hnutie
  • Podľa religionistu sú dezinformácie súčasťou ich doktríny
  • Hnutie školí ľudí vo vytváraní deepfake videí
Tvorivá spoločnosť, vlajka
Startitup, Reprofoto: Youtube/Tvorivá spoločnosť
  • Navštívili sme apokalyptické hnutie
  • Podľa religionistu sú dezinformácie súčasťou ich doktríny
  • Hnutie školí ľudí vo vytváraní deepfake videí

Záhadná vlajka so symbolom nekonečnosti, malé deti a ľudia odetí v mikinách a tričkách apokalyptického hnutia. Čo všetko spája tieto tri zdanlivo nesúvisiace veci? Stretnutie hnutia Tvorivá spoločnosť.

„Strach, konšpirácie a skutočné príčiny zmeny klímy na planéte“

Vo vestibule prichádzajúcich ľudí vítajú nadšení dobrovoľníci Tvorivej spoločnosti. Hnutie sa v roku 2022 malo transformovať z ukrajinskej ezoterickej sekty AllatRa, na ktorú je personálne aj ideovo napojené. V pohľadoch dobrovoľníkov sa mieša eufória so zapálenosťou.

Stretnutie sa odohráva v interiéri reštaurácie Omega v Brezne. Sálu postupne zaplní viac ako 100 ľudí, medzi ktorými sú zástupcovia všetkých vekových generácií. Na kurióznej akcii nájdeš seniorov, zástupcov mládeže, no aj deti.

Tento vekový mix sa zišiel, aby sa zúčastnili dňa otvorených dverí hnutia, ktoré hlása, že koniec sveta môže nastať v roku 2036. Apokalypsu má podľa ich učenia vyvolať séria sopečných výbuchov.

Ako som sa k tomuto hnutiu vlastne dostal? Prvýkrát ma s ním zoznámil jeden môj známy, ktorý úplne prepadol konšpiráciám. Ich sociálne siete mi odporučil ako médium, ktoré sa oplatí sledovať s dodatkom, že liberalizmus je hnoj.

Tvorivá spoločnosť Brezno
zdroj: Startitup, Reprofoto: Youtube/Tvorivá spoločnosť

Počas stretnutia vystupujú rôzni dobrovoľníci hnutia. Podľa vlastných slov týchto ľudí hnutie funguje na dobrovoľnej báze. Celé dianie je profesionálne snímané kamerami a fotoaparátmi, program je dokonca vysielaný naživo na internete.

Stretnutie vyvoláva dojem náboženskej manifestácie šmrncnutej vedeckou konferenciou s panelovou diskusiou a zjazdom politického hnutia.

Rečníci sa postupne striedajú pri mikrofóne. Jedna z prednášok je venovaná téme klimatickej krízy a nesie názov „Aké sú skutočné príčiny zmeny klímy na planéte“.

Ohľadom tejto problematiky má AllatRa a Tvorivá spoločnosť „svojské názory“. Hlásajú totiž, že za klimatickou krízou nemusia byť ľudia. Tiež tvrdia, že skleníkové plyny sú „podvodom storočia“. Kontroverzné názory majú aj ohľadom fenoménu obnoviteľných zdrojov energie. 

 „Jedno percento ľudí, ktoré nás chce definitívne zabiť, vládne 99 percentám ostatných ľudí na planéte,“ hovorí ľuďom jeden z vystupujúcich.

Táto menšina je veľmi aktívna, 24 hodín denne. I keď spia, premýšľajú, ako nás zotročiť,“ chrlí síru muž hovoriaci českým jazykom.

Účastníci hltajú každé jeho slovo. Viacerí prikyvujú. „Pravda!“ hovoria miestami návštevníci v publiku.

„A my len tupo pozeráme a podporujeme to svojím tichým mlčaním, potom prichádzajú tie katastrofy, čo sa dejú,“ pokračuje rečník. 

Počas prednášky padajú medzi rečou ďalšie poznámky o ovládaní sveta „nebezpečnými elitami“, doplnené pseudovedeckými faktami zo svojich štúdií. Na konci zaznie silný potlesk. Skutočná čerešnička dňa však ešte len má prísť.

„Nové náboženské hnutia chcú nejakým spôsobom osloviť verejnosť a je pre ne ťažké osloviť ju s náboženskou agendou hneď na prvú. Tvorivá spoločnosť je pokus, ako distribuovať tieto idey bez toho, aby to bolo explicitne na prvý pohľad náboženské,“ hovorí pre Startitup religionista Zdeněk Vojtíšek, ktorý sa zaoberá štúdiom kultov, siekt a nových náboženských hnutí. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Creative Society, zvtv , Archív Startitup, SME, Youtube/AllatRa, Seznam Zprávy,  Depo. Kirovograd, Manipulátoři.cz, Allatra, Youtube/Tvorivá spoločnosť, Youtube/zvtv

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá