Startup Flatio mení biznis realitných kancelárií. Zmluvu podpíšeš online, prehliadku zvládneš virtuálne

  • Súčasná situácia na trhu s realitami viac než nákupu nehnuteľností praje systému prenájmu
  • Ceny v oboch prípadoch stúpajú a bývania je málo
  • Množstvo práce majú všetky realitné kancelárie, tie tradičné aj moderné
flatio(1)
Flickr/Unsplash
  • Súčasná situácia na trhu s realitami viac než nákupu nehnuteľností praje systému prenájmu
  • Ceny v oboch prípadoch stúpajú a bývania je málo
  • Množstvo práce majú všetky realitné kancelárie, tie tradičné aj moderné

Len nedávno slovenský trh s realitami ochromila informácia, že v našom hlavnom meste  sa cena za meter štvorcový novostavby vyšplhala nad 3 000 eur. Napriek predpokladom stagnácie cien nehnuteľností stále zaznamenávame ich nárast.

Nedostatok bývania nedopraje realitným kanceláriám oddych. Niektoré nedajú dopustiť na svoje zaužívané postupy, ktoré už roky fungujú, iné sa držia trendov a svojim zákazníkom ponúkajú množstvo noviniek.

zdroj: Unsplash

Jednou z tých odvážnejších je aj platforma Flatio, ktorá svoj príbeh začala písať v neďalekom Brne, neskôr sa dostala do Prahy a odtiaľ rovno za hranice. Sústreďuje sa na strednodobý prenájom a jeho výhodou môže byť oproti konkurencii najmä to, že sa pri svojej práci sústreďuje na využívanie najnovších technológií.

Namiesto klasickej obhliadky, kvôli ktorej sa musíš premiestniť na opačný koniec mesta či krajiny, si môžeš svoje budúce bývanie prezrieť vďaka svojmu smartfónu a špeciálnym okuliarom, zmluvu môžeš podpísať cez SMS, bez kaucie, platiť môžeš kartou, dokonca aj v českej, poľskej či maďarskej mene, eurami, dokonca aj v bitcoinoch.

zdroj: Screenshot Flatio.sk

Hoci zatiaľ u nás nájdeš možnosť dlhodobého prenájmu (napríklad pre prípad pracovných príležitostí či štúdia mimo svojho mesta) len v Bratislave, Flatio pripravuje veľké novinky. Podnikateľ Radim Rezek spolu s partnermi a investormi projektu Enern a INCOMMING Ventures plánuje na Slovensku rozšíriť svoje služby.

„Momentálne rokujeme s Košicami a pozeráme sa aj po ďalších lokalitách,” hovorí spoluzakladateľ a marketingový riaditeľ Flatio Ondrej Dufek.

V tomto roku sa počet majiteľov ponúkajúcich byt na prenájom zvýšil o 49 %. Počet rezervácií vzrástol o 344 %. Len na Slovensku firma zaznamenala 348 % nárast výnosov.

zdroj: Unsplash

To, že si Slováci zvykajú na novinky veľmi rýchlo potvrdzuje aj fakt, že ďalšia mimoriadne úspešná česká platforma z oblasti realít, Bezrealitky, nedávno oznámila svoj vstup na Slovensko. Najväčší český portál, ktorý zabezpečuje priamy predaj a prenájom nehnuteľností, spúšťa po mesiacoch príprav svoju službu aj u nás a svoj pätinový podiel na domácom českom trhu chce na Slovensku zopakovať už do 3 rokov.

„Ešte tento rok by sme ľuďom na províziách chceli ušetriť niekoľko miliónov eur a prispeli k vyššej transparentnosti podmienok predaja a prenájmu na slovenskom trhu,“ hovorí CEO Bezrealitky Hendrik Meyer. (viac si prečítaš TU).

S ťažkou situáciou na realitnom trhu by mohol pomôcť aj nový typ bývania, ktorý k nám prichádza zo zahraničia. Už sme ho na Slovensku raz mali a mnohí ho poznajú z dôb štúdií. Tzv. baugruppe, v preklade akýsi kúsok stavebnice, je bývanie, ktoré si zakladá na komunite a využíva spoločné priestory.

„Takýto typ projektov nie je mainstreamom ani v Nemecku, kde je pravdepodobne najrozšírenejší. Takže ich vznik vo veľkom u nás určite nehrozí. Na to, aby ale vzniklo aspoň niekoľko prvých projektov, sú potrebné predovšetkým samotné komunity alebo skupiny, ktoré budú mať silnú motiváciu a odhodlanie spoločne si zrealizovať bývanie podľa vlastných predstáv. Okrem toho by takéto pilotné projekty mohli podporiť aj samosprávy, napr. poskytnutím cenovo dostupného pozemku či zmena prístupu bánk k financovaniu takýchto skupinových projektov,“ povedal pre Startitup pred časom Boris Hrbáň z Imagine Developement.

Zdroj: Flatio/TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá