Štát chce pomôcť mladým Slovákom, aby bývali vo vlastnom. Požičia im maximálne 75-tisíc eur

  • Mladomanželské pôžičky majú byť od nového roka dostupnejšie pre širšiu skupinu mladých Slovákov
  • Štát chce rodiny nalákať na nízky úrok, ktorý sa nebude meniť až po dobu 15-tich rokov
  • Nie je to však len o výhodách, žiadatelia sa budú musieť pripraviť aj na značnú mieru byrokracie, ktorá v prípade žiadania hypotéky od bánky odpadá
an
pexels.com, unsplash.com
  • Mladomanželské pôžičky majú byť od nového roka dostupnejšie pre širšiu skupinu mladých Slovákov
  • Štát chce rodiny nalákať na nízky úrok, ktorý sa nebude meniť až po dobu 15-tich rokov
  • Nie je to však len o výhodách, žiadatelia sa budú musieť pripraviť aj na značnú mieru byrokracie, ktorá v prípade žiadania hypotéky od bánky odpadá

Od 1. januára 2020 budú takzvané mladomanželské pôžičky dostupné pre širšie spektrum ľudí. O pôžičku môžu po novom požiadať až do piatich rokov od svadby. Mladý pár bude mať možnosť požiadať napríklad 15 000 eur s úrokom 1 % a so splatnosťou 15 rokov, aj po piatich rokoch od svadby.

To znamená, že počas 15-tich rokov ŠFRB zaručuje nemeniaci sa úrok. Pôžičku budú môcť dostať mladomanželia vo veku do 35 rokov. Ak sa žiadateľom navyše narodí dieťa, odráta sa im 2-tisíc eur z istiny. Maximálne však dostanú späť 6-tisíc eur, a to v prípade narodenia troch detí.

„Keď aj analytici porovnali túto pôžičku s inými bankovými produktmi, tak analýza dokázala, že je to veľmi výhodná pôžička pre mladomanželov. Nikde na trhu viazanosť na 15 rokov na 1 % neexistuje,“ obhajovala mladomanželské pôžičky na tlačovej besede Irén Sárközy.

V prípade bánky sa úrok s fixáciou na 15 rokov pohybuje okolo 2 %.

Koľko musíš zarábať? 

Aby mala rodina vôbec šancu pôžičku dostať, spoločný čistý príjem mladomanželov za predchádzajúci kalendárny rok, nesmie prevýšiť 5-násobok životného minima na ich domácnosť. Životné minimum pre dvojčlennú domácnosť (dve plnoleté osoby) je 356,84 eur. Spoločný príjem v čistom teda nesmie byť vyšší ako 1784,2 eur. To je 892 eur na hlavu. Manželia či osamelý rodič môže dostať pôžičku maximálne vo výške 75 % z obstarávacej ceny stavby, najviac však 75 000 eur.

zdroj: unsplash.com

Zároveň však musia manželia spĺňať aj minimálny príjem. Priemerný mesačný čistý príjem domácnosti za predchádzajúci kalendárny štvrťrok musí byť minimálne vo výške 1,3-násobku životného minima domácnosti. Pre manželov je to 463,89 eur a pre rodinu s jedným dieťaťom 588,64 eur. 

Mladomanželskú pôžičku nedostaneš na počkanie 

Netreba zabúdať, že mladomanželské pôžičky nemajú pod palcom banky, ale Štátny fond rozvoja bývania. Čo to pre teba ako žiadateľa znamená? Tak, ako to už na Slovensku býva, v prvom rade veľa byrokracie. 

Všetko začína podaním žiadosti na príslušnom mestskom úrade podľa miesta stavby. Pre štátny fond musíš zdokladovať svoj aktuálny príjem, príjem za minulý rok, úverové záväzky (hypotéka, spotrebný úver a podobne), sobášny list a ďalšie dokumenty, ktoré sú potrebné na konkrétny účel využitia (napríklad právoplatná kúpna zmluva, zmluva o diele v prípade rekonštrukcie, znalecký posudok). Navyše posúdenie tvojej žiadosti môže trvať až 110 dní.

zdroj: unsplash.com

V tomto smere je požičanie si od banky oveľa jednoduchšie, nakoľko banka si vie väčšinu potrebných informácií dohľadať sama a peniaze na účet ti pípnu za pár hodín či dní.

V neposlednom rade ŠFRB od teba bude požadovať nehnuteľnosť ako zálohu. Jej hodnota musí dosiahnuť minimálne 1,3-násobok požadovaného úveru. Nemusíš však založiť  byt, ktorý si kupuješ. Môže to byť napríklad aj rodičovský dom.

Pre koho je teda pôžička prijateľným riešením? 

V porovnaní s bankou patria medzi hlavné výhody nízke úroky a rovnaká splátka počas celého trvania splácania, ako aj odpustenie istiny vo výške 2-tisíc eur za jedno dieťa (max za 3 deti). Predsa len, urok 1% s fixáciou na 15 rokov sa v prípade bánk hľadá len veľmi ťažko.

zdroj: unsplash.com

Mladomanželská pôžička bude taktiež prijateľnejším riešením skôr pre ľudí, ktorí nie sú pri kúpe či prerábke nehnuteľnosti pod časovým tlakom. Môže sa stať, že to či peniaze získaš sa dozvedieť až po štyroch mesiacoch od podania žiadosti.  Ak sa fond na podporu bývania mladých vyčerpá, môže sa stať, že pôžičku nedostaneš, aj keď spĺňaš všetky podmienky.

Zdroj: ŠFRB

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech