Štefan Vavra ručne vyrába a umelecky zdobí zbrane pre klientelu z celej Európy

  • Umelecké puškárstvo je remeslo, ktorého je u nás ako šafránu. Máme tu však pár ľudí, ktorí ho robia hneď na medzinárodnej úrovni.
vavra
zbrane-vavra-ekosta.sk
  • Umelecké puškárstvo je remeslo, ktorého je u nás ako šafránu. Máme tu však pár ľudí, ktorí ho robia hneď na medzinárodnej úrovni.

Štefan Vavra je rodák zo Sielnice a už dlhé roky sa venuje remeslu, ktoré je na Slovensku už celkom raritnou záležitosťou. Jeho koníčkom a zároveň prácou je puškárstvo. Vlastnoručne vyrába a zároveň umelecky spracúva zbrane, ich pažby, ale aj unikátne umelecky zdobené damaškové nože a iné doplnky do zbraní.

zdroj fotografie:zbrane-vavra-ekosta.sk

Predtým, ako sa naplno začal sústrediť na zhotovovanie zbraní tej najvyššej kvality, mal vo svojom portfóliu rôzne umelecké fujary alebo črpáky. Svojmu remeslu sa venuje už od roku 1994. Postupom času sa zdokonaľuje na vlastných chybách, učí sa nové veci a aj preto sa jeho sortiment neustále rozširuje.

zdroj fotografie:zbrane-vavra-ekosta.sk

Štefan Vavro je na takej úrovni, že sa puškárčinou môže aj živiť. Mal šťastie, že stihol ešte to obdobie, kedy sa v Nitre tento obor vyučoval. Práve tu totižto získal potrebné základy, na ktorých mohol neskôr stavať. Ak by sa však mal spoliehať len na zákazky z jeho regiónu, alebo len klientov zo Slovenska, dlho by s takouto prácou nevydržal. Dnes je jeho klientela, nie len z rôznych kútov Slovenska a Českej republiky, ale dokonca z celej Európy.

zdroj fotografie:zbrane-vavra-ekosta.sk

 

Každý z jeho výrobkov je niečím výnimočný a len veľmi ťažko napodobiteľný. Na výrobu pažieb pre poľovnícke pušky si obľúbil predovšetkým slovenský vlašský orech, avšak rád pracuje aj s tureckým orechom, ktorý má špičkovú kvalitu. Tento typ dreva vozí až z Turecka, no vraj to stojí za to. Drevo tejto kvality má výraznejšiu farbu a poznateľne krajšiu kresbu. Cena tureckého orechu  je logicky vyššia a aj preto sa zväčša používa na luxusnejšie typy zbraní. Avšak na klasické poľovnícke pušky bohate postačí aj naše orechové drevo.

zdroj fotografie:zbrane-vavra-ekosta.sk

Väčšina ľudí si pod pojmom puškár predstaví zdatného muža zhotovujúceho celú zbraň. V prípade Štefana Vavru je to takmer pravda, zbraň zhotoví celú, avšak do výroby hlavne a záveru sa priveľmi nepúšťa. Vo svojej rodinnej dielni sa niekoľko hodí denne venuje nielen kovovým častiam pušiek, ale aj tým dreveným. Musí tak byť trochu kováčom, rezbárom a v neposlednom rade umelcom s citom v rukách.

zdroj fotografie:zbrane-vavra-ekosta.sk

Za Štefanom Vavrom často chodia zákazníci s vlastnou zbraňou a prosbou o umelecké zdobenie ich súčasnej pažbe. V takýchto prípadoch sa pažba odmontuje a následne je nahradená zdobeným dielom, ktorý Štefan navrhne a vyryje.

Pri svojej práci používa rytec a technológiu s názvom bulino vďaka ktorej je schopný vyryť napríklad na čepel noža alebo pažbu zbrane aj tie najdetajlnejšie obrazce. Všetko závisí len na požiadavke klienta. Svojho zákazníka sa vždy najskôr opýta na cenové rozpätie v ktorom sa má pohybovať a až potom urobí návrh. Štefan Vavra si poradí ako s motívmi zvierat, tak aj s ľudskou postavou alebo ornamentmi.

zdroj fotografie:zbrane-vavra-ekosta.sk

Takáto kvalitná ručná práca si žiada investíciu veľkého množstva času a samozrejme energie. Aj preto jeho produkty nepatria medzi tie najlacnejšie. Na jeho rytiny zvykne často používať zlato alebo striebro. V portfóliu má už aj nôž za vyše 3-tisíc eur.

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech