Stredoškolský učiteľ cestuje po Slovensku. Propaguje našich farmárov a lokálne potraviny

  • Počul si o Lokalzrawtsovi?
  • Učiteľ začal písať blog o lokálnych potravinách a farmároch
  • Okrem praktických informácií a tipov tam nájdeš aj plno skvelých receptov
Peter/Lokalzrawetz
Peter/Lokalzrawetz
  • Počul si o Lokalzrawtsovi?
  • Učiteľ začal písať blog o lokálnych potravinách a farmároch
  • Okrem praktických informácií a tipov tam nájdeš aj plno skvelých receptov

Peter Wetzler pracuje ako učiteľ na strednej škole v Bratislave a patrí k tým šťastlivcom, ktorých ich práca baví aj napĺňa. V roku 2018 založil svoj vlastný blog – Lokálžrawetz.

„Blog odzrkadľuje moju filozofiou – a teda uprednostňovanie kvalitných lokálnych surovín z regiónu. Som presvedčený o tom, že to je správna a udržateľná filozofia, ktorá je aj zodpovedná k našej planéte. Lokálne potraviny sú totiž zdravšie, chutnejšie a častokrát aj lacnejšie,“ povedal pre redakciu Startitup. 

Na svojom blogu ponúka ľuďom nápady na recepty z lokálnych surovín, ale venuje sa aj rozhovorom so zaujímavými ľuďmi. „Je pre mňa dôležité, aby svoju prácu robili poctivo, s láskou a nesnažiili sa hľadať spôsoby, ako oklamať zákazníka,“ vysvetlil Peter. Výhodou blogu je, že odkazuje na konkrétne firmy a farmy, o ktorých je presvedčený, že idú ruka v ruke s touto filozofiou.

Za propagáciu nevzal ani korunu

Všetko robí bez nároku na honorár a nikdy neprístúpil ani na platenú reklamu. Ľuďom sa snaží ukázať, že poctivé suroviny nemusia byť vždy drahé a že je dôležité sa pýtať a byť zvedavý. „Bol by som veľmi rád, keby sa táto filozofia šírila čo najviac medzi ľudí, aby ľudia o našich farmároch vedeli,“ potvrdil svoje zámery.

K začatiu blogu ho nakoplo to, že začal veľmi veľa cestovať po Slovensku. Na svojich cestách hľadal lokálne výrobky, objavoval farmy a zoznamoval sa s poctivou bryndzou, nepasterizovaným mliekom či kvalitným hovädzím mäsom.

Peter/Stavelovy quiche
zdroj: Peter/Stavelovy quiche

Pravidelne otváral túto tému so žiakmi na strednej škole kde pôsobí, ale k písaniu blogu ho inšpirovala kolegyňa, ktorá ho upozornila na  pomerne rozšírený spôsob hľadania potravín v Amerike. „Uvedomil som si, že to je presne to, ako ja žijem. Rozhodol som sa teda založiť blog a začať tieto informácie zieľať s ľuďmi. Najskôr to boli najmä recepty, potom som začal pridávať rozhovory a videoreportáže a teraz aj mapu,“ vyjadril sa Peter.

Momentálne sa venuje näjme interaktívnej mape Slovenska, na ktorú postupne vkladá farmy, ktoré otestoval. Chce, aby ľudia vedeli za kým ísť, keď sa ocitnú niekde v okolí. Aktuálne je na mape viac ako 320 poctivých výrobcov, ktorí sú overení a robia skvelé produkty. Zároveň, ak mi vyjde popri práci čas, chodím na diskusie a workshopy do škôl a materských centier.

Problémom je, že väčšina z týchto fariem nemá kontá na sociálnych siaťech a Peter ich našiel náhodou. „Pritom ponúkajú úžasné potraviny. Častokrát aj v BIO kvalite a za rozumné ceny. Chcem, aby o nich ľudia vedeli. Keďže mám vyštudovanú biológiu, rozumiem sa tomu, čo sa so stravou v našom tele deje a snažím sa to ľuďom na blogu aj pri diskusiách vysvetľovať. Žiaľ, okolo stravovania je veľmi veľa mýtov a nesprávnych informácií,“ vysvetlil pre redakciu Startitup. 

Cieľom je udržateľnosť

Pri cestách po Slovensku a najmä po svete si uvedomil, že sme veľmi ľahostajní k planéte. Na základe jeho pozoravaní sa dá povedať, že  robíme maximum preto, aby sme ju zničili.

„Ja sa napríklad na 100% už niekoľko vyhýbam palmovému oleju a ľudia sa ma časti pýtajú, že čo jem. No jem všetko, len si čítam zloženie. A nájdem si všetko, na čo mám chuť. Nemyslím si, že lokálna potravina je Horalka len preto, že sa vyrába v Seredi. Obsahuje štyri rôzne druhy tukov a ani jeden nepochádza zo Slovenska. Musíme ísť ďalej v rozmýšľaní o potravinách. A vôbec, musíme rozmýšľať nad tým, čo jeme,“ priznal sa Peter, ktorého zásadne ovplyvnilo, že na vlastné oči videl palmové plantáže v Indonézii, ktorým museli ustúpiť pralesy.

Vysvetlil, že má pocit, že nám Európanom je jedno čo jeme a aj preto sa na blogu snaží ľuďom ukázať, že kvalitné potraviny sú dostupné a nemusia byť vždy drahé.

Na kvalite záleží

Peter sa snaží mať na stole vždy niečo kvalitné, poctivé a lokálne s odrazom na to, čo je aktuálne dostupné v našom regióne. Je presvedčený, že sezónnosť a lokálnosť sú tie najudržateľnejšie životné štýly pre nás a našu planétu. „Nie som ani vegetarián, ani vegán, mäso mám veľmi rád. Ale jem ho jedine z udržateľných chovov a snažím sa znížiť množstvo, ktoré skonzumujem. Je nepopierateľné, že súčasný dopyt po mäse je neudržateľný a konzumovať mäso na dennej báze nie je v poriadku,“ poznamenal.

História rôznych výrobkov nám ukazuje, že je jednoduché prejsť na vyššiu kvalitu. Palmový olej môžeme jednoducho nahradiť slnečnicovým či repkovým olejom a vyrobiť šunku bez dusitanov nie je nemožné. Peter má pre tieto tvrdenia rukolapné dôkazy

„Mám otestovaných dvoch výrobcov, ktorí dusitan nepoužívajú a laboratórne testy v certifikovanom laboratóriu potvrdili, že sa tam dusitan nenachádza. Je to predovšetkým o nás, zákazníkoch. Musíme jasne ukázať predajcom, že nechceme nekvalitné výrobky. Veď kde nie je dopyt, nie je ani ponuka. Navyše, to čo zjeme, sa odrazí v tom, ako sa budeme mať. Naša potrava je totiž pre naše telo stavebný materiál. Ak ho chceme mať silné a odolné, aj materiál, z ktorého je postavený, musí byť kvalitný,“ dodáva.

Ktoré farmy by ste podľa Petra mali navštíviť?

  • Eko-produkt Kremnické bane – BIO hovädzie a teľacie mäso z vlastného chovu
  • Gazdovský dvor Turčianske Kľačany – BIO ovčie výrobky z NP malá Fatra
  • Tvrdošovské zlato – BIO rakytník a výrobky z neho (aktuálne sezóna)
  • Adamovo ovocie – Ovocný sad v Hurbanove (úžasné výrobky z ovocia)
  • Farmer Area Kapušany – vlastné chovy zvierat (ovce, kravy, ošípané) a úžasné výrobky bez éčok
  • Thermal Park Vrbov – predaj rýb (sumček africký)
  • Pieninica – sušené byliny – sušené byliny zo Zamaguria (spod NP Pieniny)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá