Striedanie letného a zimného času by mohlo skončiť už čoskoro

  • Koniec striedanie letného a zimného času je zase o krok bližšie
  • V pondelok tému riešil výbor Európskeho parlamentu, podľa ktorého by sme si hodinky mohli naposledy prestaviť v roku 2021
  • Pôvodne sa pritom plánoval už rok 2019
ako (1)
pixabay.com
  • Koniec striedanie letného a zimného času je zase o krok bližšie
  • V pondelok tému riešil výbor Európskeho parlamentu, podľa ktorého by sme si hodinky mohli naposledy prestaviť v roku 2021
  • Pôvodne sa pritom plánoval už rok 2019

Aj keď sa na to mnohí tešili, vyzerá to tak, že 31. marca nebudeme ručičky hodiniek prestavovať naposledy. A konca sa zrejme nedočkáme ani budúci rok. Podľa Výboru pre dopravu a turistiku Európskeho parlamentu by posledná zmena času v členských krajinách EÚ mohla nastať v roku 2021. Ľudia zo štátov, ktoré si budú chcieť ponechať letný čas, si hodinky naposledy prestavia v marci 2021.

Obyvatelia krajín, ktorí budú preferovať jednotný zimný čas, tak urobia v októbri 2021. O tom, ktorú možnosť si krajiny zvolia, by mali informovať Európsku komisiu do apríla 2020.

Pôvodne sa predpokladalo, že by posledná zmena času mohla nastať už tento rok. Návrh ale zrejme nestihne prejsť legislatívnym procesom tak, aby mohol zákon začať platiť skôr ako v roku 2021. Po Európskom parlamente ho musí schváliť ešte Rada EÚ a jednotlivé krajiny začleniť do svojej legislatívy.

zdroj: pixabay.com

V minuloročnej ankete, ktorú vyhlásila Európska komisia, hlasovalo za zrušenie striedanie letného a zimného času viac ako 80 % účastníkov. Zapojilo sa zhruba 4,6 milióna Európanov, najviac z nich pochádzalo z Nemecka.

Slovenské Ministerstvo zdravotníctva SR odporučilo ustálenie štandardného tzv. zimného času, ktorý sa v našich zemepisných šírkach dlhodobo uplatňoval a rešpektuje fyziológiu populácie na našom území.

„Pre Slovensko je prirodzene kľúčové, aby boli zmeny času v jednotlivých krajinách EÚ prijaté koordinovane a jednotne. Nekoordinované zmeny môžu poškodiť vnútorný trh, zvýšiť náklady na cezhraničné obchodovanie, skomplikovať prepravu, komunikáciu i cestovanie, pričom by sa znížila produktivita na vnútornom trhu s tovarmi a službami,“ píše v oficiálnom stanovisku MPSVR SR.

zdroj:employment.gov.sk,europarl.europa.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá