ŠTÚDIA: Koronavírus zabíja nenarodené deti. Takéto poškodenie placenty vírusom sme ešte nevideli, hovoria vedci

  • Podľa vedcov je aj mierny priebeh koronavírusu u tehotnej ženy môže spôsobiť komplikácie
  • Zistili, že poškodenie placenty je výrazne väčšie ako pri infikovaní iným vírusom
  • Pomôcť môže očkovanie, v ktorému organizácie vyzývajú
covid
covid, Pixabay/Fotorech, Wikimedia commons/U.S. Secretary of Defense
  • Podľa vedcov je aj mierny priebeh koronavírusu u tehotnej ženy môže spôsobiť komplikácie
  • Zistili, že poškodenie placenty je výrazne väčšie ako pri infikovaní iným vírusom
  • Pomôcť môže očkovanie, v ktorému organizácie vyzývajú

Koronavírus SARS-CoV-2 môže v druhej polovici tehotenstva napadnúť placentu tehotnej ženy a spôsobiť smrť jej nenarodeného dieťaťa, vyplýva z nezávislých štúdií holandských a izraelských vedcov. Podľa amerických výskumníkov nákaza koronavírusom takmer zdvojnásobuje riziko, že plod neprežije.

Ako píše denník The Jerusalem Post, v niektorých prípadoch našli lekári vyššiu koncentráciu vírusu v placente ako v tele chorej matky. Vo všetkých prípadoch však hlásili značné poškodenie placentového tkaniva, uvádzajú v štúdii zverejnenej vo vedeckom časopise International Journal of Gynecology and Obstetrics.

Úmrtia z dôvodu poškodenia placenty

Vedci z Erazmovej Univerzity v Rotterdame od júla tohto zaznamenali 13 úmrtí nenarodených detí, ktoré majú priamu spojitosť s poškodením placenty v dôsledku Covidu, informoval časopis Forbes.

Žiadna z týchto žien nebola proti covidu zaočkovaná, upozorňujú vedci.

Existuje niekoľko vírusov, ktoré môžu spôsobiť infekciu plodu, keď je infikovaná matka,“ povedal vedúci výskumu Eran Barzilaj z univerzitnej nemocnice Assuta v izraelskom meste Ašdod.

Nikdy sme však nevideli takýto druh poškodenia placenty vírusom,“ dodal. „Zdá sa, že je to niečo špecifické pre koronavírus (SARS-CoV-2).

zdroj: pixabay/wendy CORNIQUET

Aj keď mala matka veľmi mierny priebeh choroby, mierne príznaky a jej PCR test bol pozitívny, ale vykazoval nízku hladinu vírusu, tak virálna nálož v placente bola vysoká,“ priblížil Barzilaj.

Môžeme konštatovať, že smrť plodu spôsobila infekcia a že smrť bola spôsobená priamo placentou,“ zdôraznil Barzilaj.

Najvyššie riziko je v treťom trimestri

Vírus však placentu nenapadne v každom prípade. Podľa bádateľov sa zdá, že riziko je najvyššie v treťom trimestri tehotenstva.

Ďalšie štúdie zo Španielska, Británie a USA tiež opisujú prípady, kedy koronavírus napadol aj placentu, približuje Forbes.

Výskumníci Amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) analyzovali dokopy 1,5 milióna pôrodov v období od marca 2020 do septembra 2021 a vyhodnotili, že Covid zvyšuje pravdepodobnosť, že plod neprežije.

zdroj: TASR /Martin Baumann

Z tehotných žien nenakazených Covidom porodilo mŕtve dieťa 0,65 percenta. U žien s Covidom sa však toto číslo takmer zdvojnásobilo – na 1,26 percenta.

Očkovať sa proti Covidu odporúčajú tehotným ženám všetky krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru s výnimkou Bulharska, vyplýva zo správy Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) z 23. septembra. K očkovaniu nabáda tehotné ženy aj americké CDC.

Štúdia zverejnená v septembri vo vedeckom časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology – Maternal Fetal Medicine navyše naznačuje, že matky, ktoré sa zaočkovali počas tehotenstva potenciálne odovzdajú nadobudnuté protilátky aj svojmu nenarodenému dieťaťu.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie