Štvrtá dávka neuľahčí náš útek pred pandémiou. Je síce schválená, ale otázna, tvrdí expert

  • EMA a ECDC schválili štvrtú dávku vakcíny
  • Experti sú kritickí, nemyslia si, že je to správna cesta
  • Podľa EMA neexistujú dôkazy ohľadom ich tvrdení
očkovanie proti korone
Unsplash/Daniel Schludi Unsplash/CDC
  • EMA a ECDC schválili štvrtú dávku vakcíny
  • Experti sú kritickí, nemyslia si, že je to správna cesta
  • Podľa EMA neexistujú dôkazy ohľadom ich tvrdení

Od začiatku pandémie Covid-19 bolo ľuďom poskytnutých niekoľko vakcín proti tomuto ochoreniu. Ich platnosť je časovo obmedzená, a tak máme možnosť zaočkovať sa niekoľkými dávkami. TASR uvádza, že Európska agentúra pre lieky (EMA) v stredu schválila druhú posilňujúcu dávku vakcíny (celkovo štvrtú). Dostupná bude pre ľudí vo veku 80 a viac rokov.

„Štvrtú dávku vakcíny (alebo druhú posilňujúcu) možno podať dospelým osobám vo veku 80 a viac rokov,“ uviedli v spoločnom vyhlásení EMA a Európske centrum pre kontrolu chorôb (ECDC).

Experti varujú, že náš útek pred pandémiou takto neposilníme

Forbes uvádza, že podobne ako v Európe dali aj Američania zelenú druhej posilňujúcej dávke vakcíny. Ponúkať ich budú firmy Pfizer-BioNTech a Moderna.

Vedci však vyjadrili pochybnosti ohľadom tohto rozhodnutia. Experti spochybňujú to, že posilňujúcu dávku potrebuje každý, ako aj to, či je opakovaná vakcinácia vôbec tou správnou stratégiou v boji proti pandémii.

Štvrtá dávka je určená pre staršiu generáciu či vysoko rizikové osoby. Doktor Amesh Adalja z organizácie Johns Hopkins Center for Health Security si však nemyslí, že to je ten správny spôsob, ako máme proti Covidu-19 bojovať. Podľa odborníka nie je jasné, či mladým ľuďom vôbec prospela už predošlá, tretia dávka.

Podľa Deeptaa Bhattachayru, imunológa a profesora na University of Arizona, by dávky vakcín mohli mať podstatne dlhšiu platnosť, ak by sa aktualizovali podľa momentálne hroziacich variantov. Vakcíny, ktoré sú rozšírené a dostupné, sa totiž stále zameriavajú na pôvodný Covid spred dvoch rokov.

Experti radia, ako na to

Profesor John P. Moore, pôsobiaci na fakulte Weill Cornell Medicine, Forbes informoval, že takto ľahko pred pandémiou nedokážeme utiecť. „Nemyslím si, že sa útek pred pandémiou dá takto jednoducho uľahčiť. Veľa záleží od toho, ako sa bude pandémia ďalej rozvíjať,“ hovorí odborník.

Moore taktiež poukazuje na to, že sa treba zamerať na možné ďalšie vlny, pri ktorých je otázne, aké budú dlhé. Podľa profesora by mali vedci klásť veľký dôraz na ochranu voči vážnym ochoreniam v budúcnosti. 

Independent uvádza, že podľa odborníkov môže naša imunita voči Covidu-19 začať klesať už tri mesiace po očkovaní. 2 až 4 týždne po posilňujúcej vakcíne sa jej efektivita môže pohybovať na úrovni 60 až 75 percent, no po troch mesiacoch začína výrazne klesať.

EMA a ECDC tvrdia, že efekt vakcinácie neklesá

EMA a ECDC sa zhodli v tom, že súhlasia, aby ponúkli štvrtú dávku aj ostatným skupinám ľudí. Taktiež sa však rozhodli túto dávku ponúknuť 80 a viac ročným. 

Ďalej poznamenali, že momentálne neexistujú dôkazy, ktoré by podložili tvrdenia ohľadom podstatného poklesu miery ochrany, ktorú vakcíny ponúkajú ľuďom s normálnou imunitou vo veku 60 až 79 rokov. To je tiež dôvod, prečo zatiaľ neponúkajú štvrtú dávku mladším ľuďom. 

Na Slovensku sa uvoľňujú opatrenia

Napriek polemike o potrebnosti druhej posilňujúcej dávky, od stredy už viac na Slovensku neplatí povinnosť nosiť respirátory v exteriéri. „Od 6. apríla 2022 sa ruší vyhláška, ktorou sa upravoval režim na hraniciach. Zaniká tak povinnosť registrácie na eHranici aj povinná karanténa pre nezaočkované osoby,“ informuje ÚVZ SR.

„Od 6. apríla 2022 sa ruší povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest v exteriéri (táto povinnosť platila, ak ste sa nachádzali menej ako dva metre od osoby, s ktorou nežijete v spoločnej domácnosti),“ dodáva Úrad verejného zdravotníctva.

K uvoľňovaniu opatrení sa vyjadril aj hlavný hygienik Ján Mikas. „Početné opatrenia, ktoré sa nachádzali vo vyhláškach Úradu verejného zdravotníctva SR, už od istého času nie sú povinné,“ prehlásil hygienik.

„V čase, kedy však stále pretrvávajú vysoké denné prírastky nových prípadov ochorenia, má ich dodržiavanie naďalej význam, a preto ich Úrad verejného zdravotníctva SR zapracoval do odporúčaní hlavného hygienika SR. Zvýšený hygienický štandard je totiž relatívne jednoduchou cestou, ako znižovať riziko nákazy a šírenia ochorenia COVID-19, ako aj iných respiračných infekcií,“ uvádza Mikas.

Zdroje: Forbes, Independent, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá