Opatrenia sa uvoľňujú. Pozor ale, Mikas zdvíha varovný prst, má to jasný dôvod

  • Hlavný hygienik nalieha na dodržovanie zásad prevencie pred koronavírusom
  • Vo svete pomaly ubúdajú prípady nakazenia sa
  • WHO však varuje, že dáta môžu byť skreslené
mikas hygienik covid-19
TASR/Jaroslav Novák, Pixabay/lukasmilan
  • Hlavný hygienik nalieha na dodržovanie zásad prevencie pred koronavírusom
  • Vo svete pomaly ubúdajú prípady nakazenia sa
  • WHO však varuje, že dáta môžu byť skreslené

Zrušenie plošných obmedzení prevádzok a hromadných podujatí v praxi znamená, že za ochranu zdravia musí prevziať zodpovednosť každý jeden z nás.

Ako sa ďalej uvádza v odporúčaniach hlavného hygienika SR Jána Mikasa na prevenciu a zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19, okrem zaočkovania sa proti COVID-19, vrátane posilňujúcej dávky a povinného nosenia respirátora v rizikových situáciách, sa preto naďalej odporúča priebežne dodržiavať aj vybrané postupy, ktoré boli dlhodobo súčasťou stratégie prevencie šírenia nákazy v každodennom živote.

Vyjadrenie hygienika

Početné opatrenia, ktoré sa nachádzali vo vyhláškach Úradu verejného zdravotníctva SR, už od istého času nie sú povinné. V čase, kedy však stále pretrvávajú vysoké denné prírastky nových prípadov ochorenia, má ich dodržiavanie naďalej význam, a preto ich Úrad verejného zdravotníctva SR zapracoval do odporúčaní hlavného hygienika SR.

Zvýšený hygienický štandard je totiž relatívne jednoduchou cestou, ako znižovať riziko nákazy a šírenia ochorenia COVID-19, ako aj iných respiračných infekcií,“ uvádza Mikas.

Pre výkon hromadných podujatí v interiéri, ako aj v exteriéri sa preto napríklad organizátorovi odporúča v exteriéri vyhradiť priestor hromadného podujatia a vyznačiť jeho vstup a výstup.

hlavny hygienik mikas
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Pokiaľ je to možné, navrhuje sa zabezpečiť fixné sedenie alebo státie, zároveň vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hygienické zariadenia vybaviť tekutým mydlom a papierovými utierkami a pri vstupe mať funkčné dezinfekčné prostriedky. Vhodné je vetranie a dodržiavanie rozostupov, neodporúča sa podávanie rúk, ani iné fyzické interakcie.

Odporúčania sa ďalej špecificky týkajú výkonu bohoslužieb, cirkevných alebo civilných sobášov, pohrebov a krstov, potom hromadných kultúrnych podujatí, všeobecne všetkých druhov prevádzok, ako sú reštaurácie, obchodného domy, fitness a wellness centrá či ubytovacie zariadenia, ďalej prevádzok zariadení starostlivosti o ľudské telo, autoškôl a školiacich stredísk a prevádzok umelých kúpalísk.

Situácia vo svete

Zdá sa, že zvyšok sveta sa z pandémie postupne preberá. Počet prípadov úmrtí súvisiacich s koronavírusom síce minulý týždeň vo svete stúpol o viac ako 40 percent.

K tomuto nárastu však zrejme prišlo v dôsledku zmien pri nahlasovaní úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 v Južnej a Severnej Amerike a pre upravenie dát z Indie. Vyplýva to zo správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Z týždennej správy WHO o pandémii koronavírusu vyplýva, že počet nových prípadov klesol všade vo svete. Za posledný týždeň bolo vo svete zaznamenaných vyše desať miliónov nových prípadov nákazy koronavírusom a vyše 45 000 súvisiacich úmrtí.

Týždeň predtým bolo zaznamenaných približne 33 000 úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19. Tento nárast bol podľa WHO zrejme spôsobený zmenou pri nahlasovaní úmrtí, ku ktorému pristúpili v niektorých krajinách vrátane Spojených štátov a Čile.

Tie upravili definíciu úmrtia súvisiaceho s ochorením COVID-19.Okrem toho indický štát Maháraštra nahlásil vyše 4 000 starších úmrtí súvisiacich s Covidom, ktoré doposiaľ neboli zarátane do predchádzajúcich štatistík.

Skreslené dáta

WHO však stále opakovane upozorňuje na to, že dáta týkajúce sa koronavírusu, ktoré zverejňuje, sú zrejme výrazne podhodnotené a neodrážajú skutočnú mieru rozšírenia vírusu vo svete. Organizácia preto opakovane vyzýva štáty, aby neupúšťali od komplexného testovania a iných opatrení, ktoré by viedli k zníženiu sledovania rozšírenosti vírusu.

Dáta sú postupne stále menej reprezentatívne, aktuálne… To spomaľuje našu kolektívnu schopnosť sledovať, kde vírus je, ako sa šíri a vyvíja: sú to informácie, ktoré sú rozhodujúce pre účinné ukončenej akútnej fázy pandémie,“ uviedla WHO.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá