Štýlová novozélandská reštaurácia ohúrila svet

Alexandra Dulaková / 24. septembra 2015 / Lifehacking

Ako malé dieťa si možno sníval o vlastnej nedobytnej pevnosti na strome, v ktorej by si vládol len ty a kde by ťa nikto neželaný neotravoval. Takéto detské sny mohli architekti z PEL tímu naplno využiť pri konštrukcii futuristickej stavby na strome. A nejde len o konštrukciu akéhosi detského domčeka – oni vytvorili rovno funkčnú dizajnérsku reštauráciu.

 

Pôsobivá dvojitá stavba z dreva, ktorá mierne pripomína včelie úle, sa týči v novozélandskom sekvojovom lese Redwood neďaleko mestečka Rotorua. Dve prepojené telesá sú naplno naviazané na okolitú prírodu, keďže ich stena pozostáva len z drevených lát a žiadnej sklenenej izolácie. Hostia majú príležitosť vychutnať si atmosféru okolitej prírody plnými dúškami. Drevo pochádza zo sekvojí, na ktorých je aj pripevnené, a ktoré ho zo všetkých strán obklopujú. Okrem nich je ďalším využitým prírodným materiálom aj slnečné svetlo – je to totiž v rámci reštaurácie hlavný zdroj svetla a vďaka pravidelnému dizajnu exteriéru vytvára spolu s vnútorným osvetlením zaujímavé tieňové efekty.

 

 

 

 

Konštrukcia, ktorá v sebe prevádzkuje milú reštauráciu s kapacitou 30 miest na sedenie a 50 na státie, meria 10 metrov do výšky a 12 do šírky. Okrem priestoru na pohodlné sedenie pre hostí sa v nej nachádza aj funkčná kuchyňa a toaleta. Vchádza sa do nich pomocou chodníku vztýčeného na úroveň konštrukcie, ktoré sú samozrejme taktiež z dreva. Projekt má potenciál stať sa skutočným hitom, ako aj vzbudiť v ľuďoch inšpiráciu tvoriť veci prírodne a pôsobivo.

 

Bohužiaľ toto miesto ale nefunguje ako bežná reštaurácia. Vznikol len vrámci propagačnej kampane Yellow Pages (ekvivalent našich Zlatých stránok – tých hrubých buchlí, z ktorých ľudia kedysi zháňali telefónne čísla a adresy a ktoré už dnes kvôli internetu nikto nepoužíva) a dnes sa dá prenajať na firemné a súkromné akcie. Len samotné priestory stoja na jeden večer 3 000 novozélandských dolárov, pričom poplatky za jedlo a obsluhu v tejto cene nefigurujú.

 

 

Práve prepojenie s Yellow Pages však vo veľa ľuďoch vzbudzuje nevôľu. Projekt sa síce snaží apelovať na ekologické a organické myslenie, keďže je naozaj tesne prepojený s prírodou, no zároveň vznikol ako reklama spoločnosti, ktorej hlavným produktom sú obrovské knihy z tisícok strán papiera. Len v Spojených štátoch ich ročne vytlačia 500 miliónov kusov, čo sa v prepočte rovná deviatim miliónom stromov (a miliónom litrov oleja). V dnešnej digitalizovanej dobe je pritom čoraz menší dopyt po tlačených telefónnych zoznamoch. Podobné informácie sa dajú nájsť pohodlne aj na internete, poprípade pomocou telefonátu. Spoločnosti ako Yellow Pages z tohto dôvodu zvýšenú publicitu potrebujú, ale je takmer ironické, že sa svoj produkt rozhodli propagovať práve na stromoch, ktoré každoročne vo veľkom likvidujú. Architektonickej firme Pacific Environments Architects, ktorá za konštrukciou projektu stojí, to ale zrejme až tak veľmi neprekáža.

 

Pokiaľ by si niekedy zavítal na Nový Zéland a dostal chuť práve na tento atypický gastronomický zážitok (za predpokladu, že máš okrem seba aj ďalších 30 záujemcov), môžeš sa na nich obrátiť na oficiálnej stránke.

 

Zdroj: In Habitat

Pridať komentár (0)