Záhadný sudca Najvyššieho súdu, ktorý dostal 600 000 eur, sa našiel. Talár už nenosí

  • Sudcovi Najvyššieho súdu prišlo na účet 600 000 eur, neuviedol to ani v majetkovom konaní
  • Nie je známe, o koho ide, sudcovi ale hrozí trestné stíhanie, môže prísť aj o funkciu
  • Súd túto 600-tisícovú transakciu odhalil vďaka 1,5 miliónovej pokute, ktorú dostala ČSOB
Wikimedia/Wizzard
  • Sudcovi Najvyššieho súdu prišlo na účet 600 000 eur, neuviedol to ani v majetkovom konaní
  • Nie je známe, o koho ide, sudcovi ale hrozí trestné stíhanie, môže prísť aj o funkciu
  • Súd túto 600-tisícovú transakciu odhalil vďaka 1,5 miliónovej pokute, ktorú dostala ČSOB

Jeden zo sudcov Najvyššieho súdu mal na účet dostať 600 000 eur. Jeho meno doposiaľ nie je známe. Sudcovi hrozí, že príde o funkciu, rovnako tak mu hrozí aj trestné stíhanie. Informoval o tom Denník N

Peniaze mu na účet prišli postupne – najskôr 60 000, potom 90 000, neskôr z iného účtu 450 000 eur.  Súd túto transakciu odhalil vďaka pokute Finančnej spravodajskej jednotky Policajného prezídia, ktorú udelili ČSOB za to, že dostatočne neoverovala podozrivé operácie rôznych schránkových firiem.

Dnes je už jasné, o koho ide. Denník N prišiel s informáciou, že ide o dnes už bývalého sudcu Viliama Pohanečníka. Denníku to potvrdil samotný bývalý sudca Najvyššieho súdu. Zároveň uviedol, že vklady na účet riadne priznal súdnej rade v podkladoch k majetkovému priznaniu.

Polícia už koná

Polícia vykonáva analýzu prípadu, v ktorom dovtedy nestotožnenému sudcovi Najvyššieho súdu SR (NS SR) údajne prišli na účet vklady v hodnote 600 000 eur. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii dočasný prezident Policajného zboru Štefan Hamran. Médiá na prípad poukázali v súvislosti s pokutou 1,5 milióna eur pre banku ČSOB, píše SITA.

Národná kriminálna agentúra v tomto kontexte ešte nekoná, ale nie je vylúčené, že v krátkej dobe bude,“ uviedol šéf polície s tým, že vecou sa momentálne zaoberá iná zložka Policajného zboru. Polícia podľa Hamrana analyzuje všetky dostupné informácie a v prípade podozrenia na porušenie zákona bude konať. Šéf NS SR Ján Šikuta v tejto súvislosti povedal, že identitu sudcu zatiaľ nepozná, podľa Hamrana však môže komunikovať s príslušnou policajnou jednotkou.

Mastná pokuta pre ČSOB

Ako informuje TASR, finančná spravodajská jednotka (FSJ) Prezídia Policajného zboru uložila Československej obchodnej banke (ČSOB) pokutu 1,5 milióna eur. Polícia to oznámila na sociálnej sieti. Pokuta bola banke uložená za porušenie ustanovení zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu.

Okrem uloženia pokuty je súčasťou sankcie aj zverejnenie právoplatného rozhodnutia. To nadobudlo právoplatnosť vo štvrtok (11.11.). Vo zverejnenom dokumente je popísaných 33 prípadov pochybení.

Rozhodnutie hovorí o tom, že banka vo viacerých prípadoch nevykonala zvýšenú starostlivosť pri klientoch s vyšším rizikom. Malo ísť vo viacerých prípadoch o schránkové firmy, kde bol konateľom a konečným užívateľom výhod cudzinec bez zjavného vzťahu k SR.

Súčasne išlo o obchody s nezvyčajne vysokým objemom finančných prostriedkov v hotovosti následne odoslaných do krajín s vyšším rizikom legalizácie príjmu z trestnej činnosti, kde banka nepreukázala primeraný rozsah starostlivosti.

Pri vkladoch v hotovosti na účet klienta, v jednom z prípadov napríklad v celkovej výške 34,6 milióna eur, po ktorých nasledoval bezprostredný transakčný režim založený na vysokých cezhraničných debetných transakciách v prospech účtov spoločností v krajinách s vyšším rizikom legalizácie príjmu z trestnej činnosti, nesplnila banka podľa rozhodnutia viaceré povinnosti.

Ak by sa voľby konali dnes, volil by som...

Napríklad nepreskúmala účel týchto obchodov a neprijala náležité opatrenia na zabránenie ich použitia na účely legalizácie a financovania terorizmu. Tiež neohlásila bez zbytočného odkladu FSJ niektoré neobvyklé obchodné operácie.

Zdroje: TASR, Denník N, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie