Sulík predstavil Kilečko 2, toto je v novom balíčku pre biznis

  • Minister hospodárstva Richard Sulík predstavil svoje opatrenia, ktoré majú zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku
  • Návrh s názvom „Podnikateľské kilečko II“ pozostáva zo 469 opatrení
  • Odstrániť majú zbytočnú byrokraciu  v podnikateľskom prostredí, pričom nezaťažia štátny rozpočet
  • Pozri si opatrenia, ktoré sú top podľa strojcov Podnikateľského kilečka II
SITA/Branislav Bibel
  • Minister hospodárstva Richard Sulík predstavil svoje opatrenia, ktoré majú zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku
  • Návrh s názvom „Podnikateľské kilečko II“ pozostáva zo 469 opatrení
  • Odstrániť majú zbytočnú byrokraciu  v podnikateľskom prostredí, pričom nezaťažia štátny rozpočet
  • Pozri si opatrenia, ktoré sú top podľa strojcov Podnikateľského kilečka II

Minister hospodárstva Richard Sulík predstavil svoje opatrenia, ktoré majú zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku. Návrh opatrenia s názvom „Podnikateľské kilečko II“ pozostáva zo 469 opatrení, ktoré sú dostupné na webe ministerstva hospodárstva. Odstrániť majú zbytočnú byrokraciu  v podnikateľskom prostredí, pričom nezaťažia štátny rozpočet.

Sulíkova poradkyňa Jana Kiššová upozornila, že podľa Byrokratického indexu Inštitútu INESS strávi priemerný podnikateľ pri byrokracii 221 hodín ročne, čo je 27 hodín dni len byrokracie a ak sa tento čas premení na peniaze podľa výpočtu cez priemernú mzdu to predstavuje čiastku skoro 1 400 eur.

Kiššová uviedla, že napriek tomu, že naoko ide o drobné opatrenia, ktoré si väčšina z nás ani neuvedomuje účtovníčkam, personalistkám alebo fakturantkám tieto opatrenia výrazne uľahčia život. Kiššová zároveň pripomenula, že množstvo týchto byrokratických predpisov je podmienených sankciami.

Podľa ministra hospodárstva Sulíka sa na Slovensku vyskytoval trend, ktorý postupne zhoršoval podnikateľskú situáciu a to aj byrokraciou.  „Ak sa chceme podnikateľské prostredie zlepšiť nestačí jedno veľké opatrenia. Treba tisícky malých,“ uviedol.

Sulík pripustil, že nie každé opatrenie musí byť schválené. Čakajú ho ešte rokovania z jednotlivými ministerstvami a očakáva, že niektoré opatrenia padnú. Legislatívny proces pre opatrenia by sa mohol začať niekedy na budúci rok.

Najdôležitejšie opatrenia

  • Vyhadzovanie potravín po 48 hodinách. Návrh ráta s rozlišovaním produktov, ktoré sa musia po 48 hodinách vyhodiť. Tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec uviedol, že je rozdiel je medzi lahôdkovým šalátom a pomaly zrejúcim syrom. Súčasná legislatíva ale napríklad tieto dve produkty nerozlišuje.
  • Rozšírenie rodinnej výpomoci. Doteraz rodinný príslušník môžu vypomáhať bez pracovnej zmluvy len pri jednoosobových s.r.o.. Návrh chce rozšíriť rodinnú pomoc aj na viacosobové s.r.o., pretože mnoho firiem sa dostáva do patových situácii. Existujú rodinné firmy, kde sú majitelia dvaja bratia, tým pádom ich manželky musia mať pracovné zmluvy ak chcú vo firme vypomôcť.
  • Brigáda 15- ročných už počas leta. V súčasnosti nemôžu 15-roční záujemcovia o brigádu pracovať cez letné prázdniny aj napriek tomu, že ukončili povinnú školskú dochádzku.  Ako žiaci sú oficiálne evidovaní do 31. augusta. Návrh má tento zádrheľ odstrániť.
  • Zadržiavame peňazí z DPH viac ako štyri mesiace. Richard Sulík si myslí, že nie je dôvod, aby sa zadržiavali podnikateľom peniaze z DPH v časovom období viac ako štyri mesiace. Ak do tejto doby kontrola nezistí pochybenia, podnikateľ môže týmito peniazmi disponovať.
  • Zrušenie pravidelného čistenia okien a ciachovanie mraziacich boxov. Sulík uvádza aj opatrenia, ktoré sa budú  zdať ako malichernosť ale v praxi sa naozaj musia vykonávať a to napríklad pravidelné čistenie okien alebo ciachovanie mraziacich boxov. Návrh chce tieto povinnosti zrušiť.  

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá