Susedná krajina zavádza bič na vodičov. Masové obmedzenie rýchlosti začne platiť už o pár týždňov

  • Susedná krajina už o pár týždňov zavedie nové pravidlá na cestách
  • Kontroverzné riešenie prijala s cieľom zníženia emisií a zlepšenia bezpečnosti
Autá na ceste a muž montuje dopravnú značku.
Ilustračné foto TASR/Radovan Stoklasa, TASR/Milan Kapusta
  • Susedná krajina už o pár týždňov zavedie nové pravidlá na cestách
  • Kontroverzné riešenie prijala s cieľom zníženia emisií a zlepšenia bezpečnosti

Pred istým časom sme ťa informovali o plánoch Rakúska na plošné zníženie maximálnej povolenej rýchlosti. Vtedy išlo len o návrh, ktorý podporovali štúdie expertov z dvoch technických univerzít.

Po viac ako roku sa tento návrh dostal do parlamentu a prešiel schvaľovacím procesom. Od 1. júla 2024 sa teda priprav na zásadné zmeny v doprave u našich susedov.

Pribudnú aj nové radary

Pôvodne sa navrhovalo zníženie maximálnej povolenej rýchlosti na 30 km/h v mestách, 80 km/h mimo miest a 100 km/h na diaľniciach. Ako informuje portál Autoviny.sk, zatiaľ sa však zrealizovala len časť tohto návrhu.

Podľa novej novely rakúskeho zákona o cestnej premávke majú samosprávy teraz jednoduchšie možnosti na zníženie rýchlosti v určitých oblastiach. Hlavným dôvodom nižších rýchlostí v mestách je snaha ministerstva životného prostredia.

Zmeny by tiež mali prispieť k bezpečnejším cestám v mestách a k zníženiu počtu úmrtí.

Zákon, ktorý začne platiť približne o dva a pol mesiaca, výrazne zjednodušuje viaceré procesy. Obce získavajú viac právomocí na lepšie sledovanie porušení predpisov pomocou stacionárnych radarov. Očakáva sa aj zvýšenie počtu týchto radarov.

Nové stroje budú vybavené automatizovanými systémami, ktoré automaticky pošlú pokuty za prekročenie rýchlosti majiteľom vozidiel podľa evidenčných čísel na ich tabuľkách.

Pri porušení tohto pravidla prídeš o auto

Susedná krajina okrem toho zaviedla od prvého marca prísne reštrikcie pri prekročení rýchlosti. Ako sme ťa informovali, pri výraznom prekročení rýchlosti ti polícia v Rakúsku môže zobrať auto. Podľa ich slov už nachytali aj prvého šoféra.

Portál uvádza, že vodič prekročil maximálnu povolenú rýchlosť o 60 kilometrov za hodinu, zobrali mu auto, no len dočasne. Na mieste však okrem toho prišiel aj o vodičský preukaz. „Orgán cestnej kontroly musí vydať vodičovi potvrdenie o dočasnom zaistení s uvedením miesta uskladnenia,“ uviedlo komunikačné oddelenie polície vo Viedni.

Polícia môže v tomto prípade vodičovi zobrať auto na dobu najviac 14 dní. „Ak je tam, povedzme, 50 a išlo 116, tak je to naozaj výrazné prekročenie povolenej rýchlosti. Čiže aj ja, ktorý sa prihováram za dynamické jazdenie, musím uznať, že tu nešlo ani o omyl, ani o nedočkavosť,“ povedal pre portál dopravný expert a novinár Alexander Štefuca.

autá
zdroj: Canva

Ak by vodič prekročil v obci rýchlosť o 80 kilometrov za hodinu, následne by jeho auto išlo do dražby. Tejto dražbe by sa šofér, ktorý prekročil rýchlosť, vyhol jedine tak, že by auto nebolo jeho alebo by bolo z požičovne či na lízing.

Toto je však ešte horší príklad, pretože v tomto prípade polícia vodičovi zapisuje doživotný zákaz viesť akékoľvek vozidlo. „Ak by sme začali uvažovať o takomto pravidle, veľmi dôležité je, za akých podmienok k takémuto zadržaniu vozidla dôjde. Nechcem povedať, že na takéto konanie má vodič morálne právo, ale treba zohľadňovať, za akých podmienok k tomu dôjde,“ povedal Štefuca.

Bezpečná jazda bez pokút

Jazdenie autom môže byť skvelé, ale dávať pozor na dodržiavanie pravidiel je kľúčové, ak nechceš dostávať pokuty. V prvom rade, vždy sleduj dopravné značenie a dodržiavaj rýchlostné limity. Mestá a obce často menia limity, takže aj keď si na ceste už bol, neber nič na ľahkú váhu. Rýchlostné radary sú čoraz sofistikovanejšie a dokážu ťa zachytiť, keď to najmenej očakávaš. Pred jazdou si vždy skontroluj, či máš pri sebe všetky potrebné doklady – vodičský preukaz, občiansky preukaz a doklady od auta. Nikdy nevieš, kedy ťa zastaví polícia.

Druhým kľúčom k jazdeniu bez pokút je udržiavanie auta v dobrom technickom stave. Pravidelne kontrolovanie svetiel, brzdového systému a hladiny oleja ti môže ušetriť nielen za pokuty, ale aj za opravy, ktoré môžu byť drahšie, ak sa niečo pokazí v nesprávnom čase. Zabezpeč, aby tvoje auto malo vždy platnú emisnú a technickú kontrolu. 

Na záver, buď vždy pozorný za volantom. Vyvaruj sa používania mobilného telefónu pri jazde, nezabudni na používanie smeroviek a dodržiavaj bezpečnú vzdialenosť od ostatných vozidiel. Všímavosť na ceste ťa ochráni pred zbytočnými kolíziami a pokutami. Sledovanie týchto jednoduchých zásad ti pomôže užívať si cesty bez zbytočných komplikácií.

Zdroje: Autoviny.sk, Archív SIU, Archív SIU 1

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá