Švédsko sa pravdepodobne stane prvou krajinou bez hotovosti

  • Švédsko už ani z ďaleka nie je krajina „kešu.“ Práve naopak, je na dobrej ceste k tomu, aby sa stalo bezhotovostnou krajinou. Môže za to Švédmi veľmi obľúbená aplikácia Swish.
sxx
  • Švédsko už ani z ďaleka nie je krajina „kešu.“ Práve naopak, je na dobrej ceste k tomu, aby sa stalo bezhotovostnou krajinou. Môže za to Švédmi veľmi obľúbená aplikácia Swish.

„Hotovosť je v mnohých krajinách stále veľmi dôležitým platobným prostriedkom, ale to už neplatí tu v Švédsku. Hotovosť sa tu používa len veľmi zriedkavo a táto tendencia rapídne stúpa.“ – hovorí Niklas Arvidsson z KTH Royal Institute of Technology.

Vo Švédsku je momentálne v obehu menej ako 80 miliárd švédskych korún ( asi 8 miliárd eur). Z toho len 40 až 60 % sa v krajine reálne využíva. Zvyšok bol pochovaný v šuplíkoch a ponožkách švédskych rodín alebo sa použil na trestnú činnosť. Ak chceš mať predstavu o tom, asi ako rýchlo sa Švédi zbavujú svojej hotovosti, pred niekoľkými rokmi bolo k dispozícií ešte okolo 106 miliárd SEK.

sss
Tento trend elektronických transakcií je následkom niekoľkých faktorov. Nielenže sa podniky zbavili pravidla „minimálnej útraty“ , ale veľký vplyv mala najmä aplikácia Swish, ktorá je výsledkom spolupráce niekoľkých významných bánk vo Švédsku a Dánsku. Ide o nový mobilný platobný systém, ktorý umožňuje ľuďom robiť v reálnom čase prevody peňazí a to v akejkoľvek hodnote.

swishhhhh

Používateľ tak môže previesť peniaze priamo zo svojho účtu na iný bankový účet, či už reštaurácie, taxikára alebo pri nákupoch na trhu. Dá sa povedať, že táto appka spôsobila prevrat v miestnom bankovom systéme. Niekoľko švédskych bánk dokonca odmieta príjímať hotovosť a od minulého roka boli štyri z piatich nákupov v krajine uhradené elektronicky.

cash-less-1
Ale čo na to bezdomovci? Pouličný predajcovia bez domova, ktorí predávajú miestne noviny sa zhodli na tom, že Švédsko ide správnym smerom a bezhotovostná kampaň je dobrá aj pre nich. Aj im totižto ľudia platia za ich časopisy vďaka appke Swish a všetko dobre funguje.

TO GO WITH AFP STORY BY ANNA-KARIN LAMPOU A vendor sells Stockholm's street paper for the homeless wears a sign reading "we take cards"on October 23, 2013 in Stockholm. The magazine, Situation Stockholm, is sold by the poor to help them get better lives, but for many vendors the problem in recent years has been that cash is falling out of use, and passers-by often don't have 50 kronor (5.7 euros) at the ready to buy a copy. AFP PHOTO / ANNA-KARIN LAMPOU
Kľúčovú rolu v tomto všetko zohrala aj skutočnosť, že v Švédsku musíš najprv splniť pár pravidiel, aby si vôbec mohol zaplatiť v hotovosti. Je to najmä kvôli prevencii voči organizovaným zločinom a praniu špinavých peňazí. Na miestach kde sa používajú bankovky alebo mince, je zákazník povinný vysvetliť odkiaľ hotovosť pochádza.

To všetko v súlade s predpismi proti financovaniu terorizmu a praniu špinavých peňazí. A nie len to. Ak sa úradníkom niečo nepozdáva, transakciu môžu označiť za podozrivú. V tom prípade sú povinní ihneď podať trestné oznámenie.

Folio Images +46 8 720 56 00 info@folio.se
Všeobecným pravidlom v Škandinávii je, že ak musíš platiť v hotovosti, niečo zrejme nie je v poriadku.
Kým Švédsko je veľmi blízko k tomu, aby sa vedelo zaobísť bez hotovosti, stále je na stole niekoľko výziev s ktorými sa bude musieť popasovať. Rieši sa aj to, ako efektívne prepojiť rodičovské účty s bankovými účtami napríklad 10 ročných detí. Výzvou sú aj dôchodcovia verzus technológie a ostatní, ktorí nie sú veľkými fanúšikmi nových technológií.

Krajina sa však nehodlá svojej meny úplne vzdať. Tvorí totiž časť ich švédskej identity. V roku 2015 dokonca vydali nový druh bankoviek. Ľudia majú jednoducho radi pocit, že ich hotovosť má reálnu podobu, aj keď ju nemusia hneď využívať.

Zdroj: sciencealert.com, zdroj fotografií: sweden.se

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK