Svet fyziky sa dočká obrovského fúzneho reaktora, ktorý zatiaľ nemá na svete obdobu

  • ITER je nová nádej pre svetový energetický priemysel. Tento experimentálny reaktor má nahradiť klasické jadrové elektrárne, ale aj spaľovanie ropy či uhlia.
Alcator_C-Mod_interior_from_A-Port
wikipedia.org
  • ITER je nová nádej pre svetový energetický priemysel. Tento experimentálny reaktor má nahradiť klasické jadrové elektrárne, ale aj spaľovanie ropy či uhlia.

Iniciálová skratka ITER znamená International Thermonuclear Experimental Reactor, teda v preklade medzinárodný termonukleárny experimentálny reaktor. Projekt je skutočne medzinárodným. Od roku 2006 na ňom spolupracuje Európska únia, Japonsko, USA, Rusko, Čína, Južná Kórea a India. Reaktor nájde svoj domov na juhu Francúzska pri Marseille vo výskumnom stredisku Cadarache. Projekt sa predĺžil a štvornásobne sa predražil. Uvedený do prevádzky mal byť v roku 2016, no ešte len budúci rok sa začne výstavba. Odhadovaná výška nákladov je 20 miliárd eur. Na túto vysokú čiastku, za ktorú sa nakúpia státisíce komponentov, sa skladalo 35 krajín sveta.

V reaktore bude prebiehať jadrová fúzia vodíka, teda zlučovanie jadier tohto prvku. Proces sa bežne odohráva vo hviezdach, kde na častice pôsobia neuveriteľné gravitačné silyteplota vo výške miliónov stupňov Celzia. Práve kvôli týmto náročným podmienkam nie je jednoduché robiť fúziu vodíka na Zemi. Motiváciou však je, že zlučovanie po sebe nezanecháva žiadne nebezpečné jadrové palivá ani škodliviny, na rozdiel od dnes bežného štiepenia. Na svete sa nachádza pár zariadení, ktoré jadrá vodíka dokážu zlučovať. Nazývajú sa tokamaky, ale ich hlavným problémom je, že fúziu udržia len niekoľko sekúnd, čo nie je dostatočné na komerčné využitie.

foto: wikipedia.org

Projekt čelí veľkým pochybám najmä kvôli vysokej cene a silnej konkurencii zo strany obnoviteľných zdrojov energie. Tento problém vedci pred desiatimi rokmi na začiatku naozaj nepredpokladali. Akokoľvek tento konkurenčný boj dopadne, svetový energetický priemysel bude poznať ekologickú alternatívu.

zdroj: iter.org sciencemag.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá