Svet spozornel, máme nový variant – toto je Omicron. Na Slovensko dorazí o dva týždne, myslí si vedec

  • Nový variant zachytili už aj v Európe
  • Nevieme veľa, no to, čo vieme, je zlé. Sú potrebné ďalšie štúdie
  • O dva týždne ho máme aj na Slovensku, tvrdí Richard Kollár
  • Čo si o novom variante myslí štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus? Prezradil nám, na čo si dať pozor
Covid outbreak
SITA/AP, Tatan Syuflana
  • Nový variant zachytili už aj v Európe
  • Nevieme veľa, no to, čo vieme, je zlé. Sú potrebné ďalšie štúdie
  • O dva týždne ho máme aj na Slovensku, tvrdí Richard Kollár
  • Čo si o novom variante myslí štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus? Prezradil nám, na čo si dať pozor

Juhoafrická republika sa tento mesiac pasovala s výnimočne zlou pandemickou situáciou. Ide o najhoršie zasiahnutú krajinu v Afrike. Počet infikovaných tam stúpol od začiatku mesiaca až desaťnásobne.

Vedci prišli s nemilým vysvetlením, vyčíňa tam nový variant koronavírusu, ktorý obsahuje veľký počet mutácií. Zatiaľ však nie je dôvod na paniku, píše New York Times. Veľa stále nevieme.

„Ní“ už aj v Európe

Zdá sa, že ide o najnebezpečnejší variant vôbec. Zaznamenali ho aj v Botswane, Hongkongu medzi cestujúcimi z JAR, ale aj v Izraeli. V piatok, 26.11. ho zaznamenali aj v Európe, prvý prípad identifikovali v Belgicku.

Ide o nezaočkovanú ženu, ktorá bola v Egypte, no nie na juhu Afriky, ako sme počuli v súvislosti s novým variantom doteraz.

Nový variant  B.1.1.529 vyvolal celosvetovú rekciu. Množstvo krajín v zapätí zakázalo cestovanie z južných afrických krajín. Reakcia je, zdá sa, primeraná. Je sa čoho báť, tvrdia vedci. Pred ľuďmi, ktorí boli v južnej Afrike zatvorili svoje hranice aj Česi, Nemci či Briti.

Ešte nevieme, nakoľko hrozivý variant je

V piatok, 26.11. mala zasadať aj Svetová zdravotnícka organizácia a rozhodnúť, či variant zaradí medzi rizikové. Po stretnutí má WHO informovať jednotlivé vlády o ďalších krokoch, ktoré by mali podniknúť v snahe variant nešíriť.

Ak by variant medzi rizikové zaradili, dostal by aj svoje meno, podobne ako v súčasnosti najrozšírenejšia delta či alfa, ktorá bola prvá. Špekulovalo sa, že novému variantu schvália názov ní (po anglicky nu). V skutočnosti však WHO prišla s iným menom – ide o Omicron. Je to tak, má meno a je zaradený medzi znepokojujúce varianty.

Aktuálne sú prognózy naozaj zlé. Je možné, že variant zaradia dokonca medzi varianty vysokého dopadu, čo je najvyššia a v prenesenom význame aj najhoršia kategória. Zatiaľ sa na túto priečku nedostal žiaden variant, dokonca ani delta.

O taký variant by šlo v prípade, že by platili aspoň dve z týchto podmienok: unikal by PCR testom, znižoval účinnosť vakcín, znižoval účinnosť liekov a spôsoboval ťažšie stavy hospitalizácie, píše Denník N.

Odolnejší voči vakcínam

Virologička zo Spojeného kráľovstva Lawrence Young pre CNN povedala, že variant je veľmi znepokojujúci. „Ide veľmi zmutovanú verziu tohto vírusu, najviac, ako som kedy videla. Väčšinu znakov, ktoré vykazuje, sme už videli, no nie v jednom víruse naraz,“ vysvetľuje.

Niektoré mutácie, ktoré tento variant vykazuje, sa spájali s únikom aj napriek protilátkam pri alfe, bete aj delte. Okrem toho našli aj mutácie, ktoré sú úplne nové.

Tento variant má 32 mutácii na S proteíne, ktorým sa dostáva do bunky. Ide o dvojnásobný počet v porovnaní s deltou.

Práve veľký počet mutácií vo vedcoch vyvolal strach. Variant by tak mohol byť omnoho odolnejší voči našim vakcínam. Ide však zatiaľ len o obavy, nižšia účinnosť vakcín v súvislosti s B.1.1.526 zatiaľ nie je potvrdená, na to potrebujeme viac dát.

Vakcína je v súčasnosti to najefektívnejšie, čo proti ochoreniu Covid-19 máme. O novom variante toho zároveň stále veľa nevieme. Na to, aby sme pochopili klinickú závažnosť variantu, potrebujeme viac štúdií.

Teraz nevieme ani to, odkiaľ sa prvá mutácia objavila. Prvýkrát ju identifikovali síce v južnej Afrike, no pôvod môže mať inde.

Dva týždne a máme ho tu aj my

Richard Kollár predpokladá, že potrvá len týždeň či dva, kým variant zachytíme aj u nás. Aj on opakuje, že v súčasnosti nemáme potvrdené informácie, iba predpoklady. Ak by sa však potvrdili, mali by sme obrovský problém.

koronavírus
zdroj: TASR/AP Photo/Mahesh Kumar A.

Asi oveľa vážnejší ako tie, čo sme mali doteraz, aj keď je si to veľmi ťažké aj predstaviť. Ale dá sa to a snažím sa o to,“ píše Kollár.

Zatiaľ nie je čas na paniku, len pozornosť. Potrebná bude ešte väčšia protilátková odozva, a preto je potrebné ísť si po tretiu dávku vakcíny. Najmä, ak od tvojho posledného očkovania už ubehlo pol roka.

Toto zatiaľ vyzerá na dosť iný level, kde už akékoľvek nefarmaceutické opatrenia asi nebudú schopné šírenie spomaliť. Vôbec.“

Lietať sa stále môže, no mal by si ostať doma

Štátny tajomník rezortu diplomacie, Martin Klus vo svojom stanovisku pre Startitup potvrdil, že Ministerstvo zahraničných vecí situáciu pozorne sleduje. To, či ostanú hranice otvorené nie je v ich rukách, pripomína. Urobiť tak vie len Ministerstvo vnútra SR.

Ak však niekam letíš, Klus radí obrátiť sa ohľadom platných pravidiel na slovenské letiská. Viac by ti mohol povedať aj rezort dopravy, tvrdí.

Aj pred tým, než prišlo riziko nového, a podľa všetkého silnejšieho variantu Ministerstvo zahraničia odporúčalo vyhýbať sa cestám za hranice. Neostáva im tak nič iné, iba opäť pripomenúť to, čo už platilo.

Zároveň však naberá opatrenie nový dôraz – skutočne sa šíri nová mutácia a zaznamenali ju už aj v Európe. Na Slovensku navyše, tak či tak, v súčasnosti platí lockdown. Cestovanie sa skutočne neodporúča, aj keď možné je.

Zaznamenali sme informácie, že Európska komisia žiada členské štáty EÚ, aby zatiahli „ručnú brzdu“ a zastavili lety z juhoafrických a ďalších krajín – kde sa nový variant vyskytol – s cieľom zamedziť šíreniu tohto variantu v Európe,“ uvádza Klus.

Ďalej vysvetľuje: „Podľa tohto návrhu EK by všetky letecké spojenia mali byť prerušené, kým nebudeme vedieť, akú hrozbu tento variant predstavuje. Ľudia prichádzajúci z postihnutých krajín by mali dodržiavať po návrate prísnu karanténu.“

Ďalšie, konkrétnejšie kroky má už v moci rezort vnútra či dopravy, ako aj konzílium odborníkov, Úrad verejného zdravotníctva a naša vláda.

Pripomínam tiež, že Slovensko na rozdiel od okolitých krajín nemá priame letecké spojenie s africkými krajinami, ktoré sú rizikové,“ hovorí Klus. Minister dopravy, Andrej Doležal už navrhol obmedzenia pre ľudí, ktorí sa vracajú na Slovensko z rizikových štátov.

Každý pohyb za hranice predstavuje zvýšené riziko „prinesenia“ nákazy späť domov na Slovensko a ďalšie potenciálne komplikácie pre našich blízkych aj zdravotníkov,“ píše Klus. Uzatvára, že cestovanie preto neodporúča.

Zdroje: SIU, SIU, Denník N , CNN, Facebook/Richard Kollár, New York Times, Martin Klus - stanovisko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá