Svetový hokejový šampionát zarobí Slovensku milióny eur

  • Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa budú konať od 10. do 26. mája v Bratislave a Košiciach, budú mať pre obe mestá výraznejší ekonomický prínos
  • Tie posledné z roku 2011 priniesli podľa štúdie Ekonomickej univerzity v Bratislave len hlavnému mestu takmer 11 miliónov eur, pričom najväčšia časť výdavkov návštevníkov MS sa minula v hoteloch a reštauráciách
191204_EUROHOCKEY_trening_5_2608057
TASR - Jakub Kotian
  • Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa budú konať od 10. do 26. mája v Bratislave a Košiciach, budú mať pre obe mestá výraznejší ekonomický prínos
  • Tie posledné z roku 2011 priniesli podľa štúdie Ekonomickej univerzity v Bratislave len hlavnému mestu takmer 11 miliónov eur, pričom najväčšia časť výdavkov návštevníkov MS sa minula v hoteloch a reštauráciách

Podľa štúdie Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach priniesli Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji z roku 2011 Košiciam takmer 5 miliónov eur. Táto suma zahŕňa všetky výdavky návštevníkov okrem výdavkov na vstupenky na zápasy. Hokejový šampionát si pozrelo viac ako 400- tisíc divákov, z toho 291 227 v Bratislave a 115 477 v Košiciach. Rekordérom je v prípade návštevnosti svetový šampionát v Prahe a Ostrave v roku 2004, kam zavítalo 552 097 divákov.

zdroj: Unsplash

„Hokej patrí k najsledovanejším hrám sveta a prináša v prípade šampionátov usporiadateľským krajinám či sponzorom mimoriadne zisky. V tom je zahrnutý predaj vysielacích práv, sponzorské zmluvy, príjmy zo vstupného, tržby hotelov a reštaurácií či predaj suvenírov. Celková hodnota globálneho športového priemyslu dosahuje cez viac ako 500 miliárd eur, pričom zhruba 43 % z toho ukrajuje futbal a jedným z najvýnosnejším športom je aj práve hokej,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne. Na šampionáte zarábajú aj predajcovia potravín. Tí predávajú výrobky s hokejovými symbolmi.

Už vo februári sme informovali o tom, že ceny ubytovania u nás vzrástli vďaka majstrovstvám takmer trojnásobne a už dva mesiace vopred boli mnohé zariadenia úplne vypredané (viac si prečítaš TU), pribudlo aj ubytovanie v stanoch (viac nájdeš TU), Hlavná stanica, ktorá bude vítať masy fanúšikov prešla menšími úpravami, opravy si vypýtali aj samotné štadióny v Košiciach a Bratislave a v súvislosti s majstrovstvami sme nezabudli ani na našich šikovných podnikateľov.

Vedel si, že so slovenskými pukmi sa hráva v NHL a slovenský startup, ktorý vytvára špeciálne pásky na hokejky si získal už mnoho fanúšikov medzi profesionálmi? (čítaj TU) Slovensko bude teda opäť v žiare reflektorov a na chyby nie je miesto. Vráťme sa teda k tomu, ako nám príval hokejových nadšencov pomôže.

Už počas majstrovstiev v roku 2011 sa ukázalo, ako hotelieri a prevádzkovatelia reštaurácii či barov zvyšovali ceny. „V priemere ide v prípade ubytovania o dvojnásobné zvýšenie cien počas konania šampionátu. V niektorých prípadoch sme zaznamenali až trojnásobné navýšenie cien v ubytovacích zariadeniach. Zdraželo aj alternatívne ubytovanie, ktoré si ľudia vyhľadávajú prostredníctvom online platforiem,“ doplnila Buchláková.

Tohtoročný prínos majstrovstiev je ešte predčasné hodnotiť, no rádovo by to pre obe mestá malo priniesť milióny eur.

zdroj: Unsplash

Celkovo majú medzinárodné športové podujatia významný ekonomický prínos pre usporiadateľskú krajinu. Príkladom je Poľsko a Ukrajina, ktoré v roku 2012 organizovali Majstrovstvá Európy vo futbale. „Podľa London Brand Finance Institute zaznamenalo Poľsko vďaka futbalovým majstrovstvám spomedzi 100 skúmaných krajín nárast hodnoty národnej značky o 75 percent, čím sa jej cena zvýšila z 269 miliárd dolárov na 472 miliárd dolárov. Poľsko a Ukrajina investovali celkovo 30,2 miliardy eur do infraštruktúry a športových areálov,“ dodala Buchláková.

Takže je jasné, že veľké udalosti už tradične prinášajú ekonomikám vysoké príjmy. Rovnako to napríklad v posledných dňoch pociťuje aj ekonomika Veľkej Británie. Ako informuje Hello!, syn Meghan a Harryho do kráľovskej pokladnice podľa odhadov odborníkov v najbližších dvoch rokoch do maloobchodu prinesie viac ako miliardu libier. Len na suveníroch britská ekonomika v týchto dňoch môže inkasovať medzi 70 – 125 miliónov libier.

Zdroj: TS, Hello, Money

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá