Svetu hrozí nová pandémia: Zákerná choroba má už viac ako 40 ohnísk a svet nie je pripravený

  • Šéf WHO tvrdí, že krajiny nie sú pripravené na ďalšiu pandémiu
  • Napriek tomu sa budú snažiť o súdržnosť krajín
Pandémia sveta
Ilustračné foto, Archív Canva/Zydeaosika
  • Šéf WHO tvrdí, že krajiny nie sú pripravené na ďalšiu pandémiu
  • Napriek tomu sa budú snažiť o súdržnosť krajín

Rok 2023 bol rokom míľnikov a výziev v oblasti globálneho verejného zdravia. V máji dnes už minulého roka šéf WHO Tedros Adhan Ghebreyesuss vyhlásil koniec stavu núdze, ktorý bol vyhlásený pre pandémiu COVID-19 v oblasti verejného zdravia.

V roku 2023 rovnako schválili niekoľko podstatných vakcín na zákerné choroby. Boli schválené nové vakcíny proti malárii, horúčke dengue a meningitíde, chorobám, ktoré ohrozujú milióny ľudí na celom svete, najmä tých najzraniteľnejších. Šéf WHO však zároveň upozorňuje na závažný problém, uviedol šéf WHO.

„Oživenie cholery je obzvlášť znepokojujúce, pričom má rekordný počet ohnísk po celom svete, je ich viac ako 40,“ uviedol šéf WHO. Pokiaľ ide o pripravenosť a reakciu na núdzové situácie, v krajinách zostáva podľa neho viacero medzier, najmä v pripravenosti sveta zabrániť ďalšej pandémii.

„Bez mieru nemôže byť zdravie a bez zdravia nemôže byť mier. Neistota, chudoba a nedostatočný prístup k čistej vode a hygiene rozdúchali šírenie infekčných ochorení v mnohých krajinách,“ uviedol šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, píše TN.cz.

Ako portál ďalej uvádza, cholera sa momentálne nebezpečne šíri Sudánom a konflikt v krajine podľa OSN bráni úsiliu, aby sa ochorenie podarilo dostať pod kontrolu. Tedros však uisťuje, že „rok 2024 ponúka jedinečnú príležitosť na odstránenie týchto nedostatkov“. „Vlády rokujú o vôbec prvej globálnej dohode na ochranu komunít, krajín a sveta pred hrozbou, ktorú predstavujú pandémie. Pandemic Accord je navrhnutá tak, aby preklenula medzery v globálnej spolupráci a rovnosti.“

Ako sa prejavuje cholera?

Cholera je náhle ochorenie, ku ktorému dochádza, keď človek zje jedlo alebo sa napije vody, ktoré sú kontaminované baktériou Vibrio cholerae. Choroba postihuje milióny ľudí častokrát aj v rozvojových krajinách. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa na celom svete každý rok cholerou nakazia 1,3 až 4 milióny ľudí. Práve to vedie k 95-tisíc úmrtiam.

Infekcia často prebieha bez príznakov, no niekedy môže byť závažná. Približne 1 z 10 infikovaných ľudí postihnú intenzívne hnačky, prípadne zvracanie a kŕče v nohách. Následne sa rýchlo dostaví dehydratácia človeka, ktorá ho zároveň ohrozuje na živote. Bez liečby tak môže dôjsť k smrti už behom niekoľkých hodín.

Ako sme písali vyššie, nákazou trpí viacero krajín, no aktuálne je rozšírená najviac v Sudáne, na pobreží Červeného mora. Univerzitný internát, v ktorom ešte nedávno bývali študenti, bol prerobený na sídlo pre ľudí z ohrozenej oblasti. Aktuálne v ňom žije najmenej 1 000 ľudí.

Julia Adamová, jedna z ľudí z ohrozenej oblasti, ktorá pred mesiacom prišla o jednu zo svojich dvoch dcér po tom, čo sa nakazila cholerou, prehovorila. „Nakazili sa moje deti, dve dievčatá. Vzala som ich do nemocnice, jedno sa uzdravilo, druhé sa nepodarilo zachrániť. Jej choroba bola silnejšia, bola to cholera,“ povedala pre portál Africa News Julia Adamová.

Odvtedy, čo krajina 26. septembra vyhlásila vypuknutie cholery v Gedarefe, bolo hlásených viac ako 8 000 prípadov nakazenia, vrátane 224 úmrtí. Od decembra 2023 sa choroba rozšírila na 46 lokalít v deviatich štátoch.

Zdroje: tn.cz, WHO, OSN, vasalekaren.sk, Africa news

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá