Takmer 1,5 milióna Slovákov obdrží „vianočný“ bonus od štátu

  • Peniaze, ktoré dotknuté osoby dostanú, pochádzajú z rozpočtu verejnej správy
  • Štát by mal z tohto zdroja zaplatiť 219,6 milióna eur
Na snímke je Sociálna poisťovňa a peniaze.
Ilustračný obrázok, TASR/Martin Baumann, Unsplash/Mufid Majnun
  • Peniaze, ktoré dotknuté osoby dostanú, pochádzajú z rozpočtu verejnej správy
  • Štát by mal z tohto zdroja zaplatiť 219,6 milióna eur

Dôchodcovia si finančne prilepšia aj v decembri. V poslednom mesiaci roka totiž dostanú jednorazový príspevok vo výške 150 eur. 

Ako uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš, tento príspevok je kompenzáciou za to, že v roku 2023 seniori neobdržia 13. dôchodok v sume priemerného dôchodku. Hoci sa tak stane už v roku 2024, zatiaľ bude musieť seniorom stačiť príspevok.

Portál O peniazoch uvádza, že výška tohto bonusu je rovnaká pre všetkých seniorov. Dostanú ho poberatelia starobných a predčasných starobných dôchodkov, invalidných dôchodkov, sociálnych dôchodkov a pozostalostných dôchodkov. Predpokladá sa, že dávku v decembri obdrží 1,46 milióna Slovákov.

Peniaze, ktoré dotknuté osoby dostanú, pochádzajú z rozpočtu verejnej správy. Štát by mal z tohto zdroja zaplatiť 219,6 milióna eur, pričom 600-tisíc eur pôjde Sociálnej poisťovni v spojitosti s administratívnymi nákladmi, ktoré vyplývajú z tohto príspevku.

Rodičovský bonus bude 20-krát nižší

Ako sme ťa už informovali v našom článku, minister práce, Tomáš oznámil zmenu financovania tzv. rodičovského bonusu. Ide o sumu, ktorú prvýkrát v tomto roku dostávajú rodičia k dôchodku za každé pracujúce dieťa. Po novom nemá ísť o časť sociálnych odvodov pracujúcich detí, ale o darovanie dvoch percent dane z príjmu svojim rodičom na penzii namiesto toho, aby ich deti venovali neziskovke.

Jozef Mihál, odborník na dane, mzdy a odvody, upozornil na túto zmenu na sociálnej sieti. Vysvetlil, ako budú „nové“ rodičovské dôchodky vyzerať. V súčasnosti ich poberá viac ako 800-tisíc dôchodcov.

„Štát a Sociálna poisťovňa takto získajú časť prostriedkov na avizované zvýšenie trinástych dôchodkov,“ uviedol Mihál.

Odborník na dane, mzdy a odvody uvádza jasný príklad, ktorý ukazuje, ako by tento krok fungoval v praxi. 

„Príklad: Pani Anna má ako zamestnankyňa hrubú mzdu 1 000 eur. Ak by sa výpočet rodičovských dôchodkov nezmenil, počas roka 2024 by jej rodičia každý dostali rodičovský dôchodok vo výške: 1,5 % z 1 000 eur = 15 eur mesačne, resp. 180 eur za celý rok.“

Ako sme už ale spomenuli, po novom sa ale rodičovský dôchodok má počítať ako 2 % z dane. Vo svojom príklade Mihál jasne ukazuje, ako by sa tzv. rodičovský bonus „okresal“.

„Základ dane = 1 000 eur – 134 eur (odvody) – 470 eur (nezdaniteľná časť) = 396 eur. Daň = 19 % z 396 eur = 75,24 eura. 2 % z dane = 2 % z 75,24 eura = 1,50 eura. ‚Po novom‘ tak rodičia pani Anny dostanú rodičovský dôchodok 1,50 eura mesačne, resp. 18 eur za celý rok. Spolu.“

„,Nový‘ rodičovský dôchodok tak bude 20x nižší ako doteraz. To je tak, keď v dôchodkovom systéme vyhráva ideológia nad zdravým rozumom,“ zakončil Mihál svoj príspevok.

Rozoštvávanie spoločnosti

K vyjadreniu ministra práce ohľadom vyplácania 13. dôchodkov a financovania tzv. rodičovského bonusu sa vyjadrila aj Nadácia Zastavme korupciu. 

„Vláda Roberta Fica tak začína plniť jeho vyhrážky, že jeho úhlavným nepriateľom budú mimovládky. Týmto krokom však poškodí nielen protikorupčným neziskovkám, ale napríklad aj neziskovkám, ktoré pomáhajú starým či ťažko chorým ľuďom. Navyše proti sebe rozoštváva spoločnosť, keď umelo vytvára súťaž o dve percentá z daní medzi občianskymi organizáciami a dôchodcami,“ uviedla Nadácia.

Šéf rezortu práce a sociálnych vecí avizuje úplnú zmenu podstaty asignácie dvoch percent dane z príjmu na Slovensku. Najvyšší predstaviteľ mimovládnych neziskových organizácií v poradných orgánoch vlády Marcel Zajac tak reagoval na zámer nahradiť rodičovský dôchodok v súčasnej podobe tým, že deti budú môcť prispieť svojim rodičom na dôchodku dvomi percentami z ich dane z príjmov. Táto zmena sa má pritom zaviesť už od 1. januára budúceho roka.

„Táto zmena by priniesla úplný výpadok významnej časti financií, ktoré dnes neziskové organizácie používajú na napĺňanie svojich verejnoprospešných cieľov. Z dát, ktorými štát disponuje, vyplýva, že väčšina financií z asignácie 2 % je dlhodobo využívaná najmä v oblasti sociálnej a zdravotnej starostlivosti, ako aj v oblasti vzdelávania a kultúry,“ konštatoval Zajac.

Zdroje: O peniazoch, Facebook/Jozef Mihál, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá