Takmer 190-tisíc Slovákov čaká zmena. Sociálna poisťovňa ich o nej bude čoskoro informovať

  • K zmene došlo 1. januára 2024
  • Dotknuté osoby by tak nemali zabúdať na dôležitú povinnosť
Na snímke je skupina ľudí a peniaze
Ilustračný obrázok, Unsplash/Jud Mackrill, Markus Spiske
  • K zmene došlo 1. januára 2024
  • Dotknuté osoby by tak nemali zabúdať na dôležitú povinnosť

Sociálna poisťovňa na svojom webe informuje, že aktuálne živnostníkom a iným samostatne zárobkovo činným osobám zasiela oznámenia o novej výške poistného v súvislosti so zmenou minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu. K zmene došlo 1. januára 2024.

Podľa údajov, ktoré poskytla Sociálna poisťovňa, by týchto oznámení malo byť 187 529. SZČO ich obdržia buď prostredníctvom pošty, alebo v prípade, že majú zariadenú e-schránku, elektronickou formou.

Prostredníctvom pošty Sociálna poisťovňa zašle takmer 155 000 oznámení a do e-schránok necelých 33 000.

Odvádzatelia poistného majú povinnosť poistné v novej výške uhradiť do 8. februára 2023. „Sociálna poisťovňa im zároveň odporúča, aby si nezabudli včas upraviť platobný príkaz v banke. Vyhnú sa tak prípadným nedoplatkom, ktoré môžu mať v budúcnosti negatívny vplyv pri posudzovaní nároku na nemocenské a dôchodkové dávky,“ dopĺňa poisťovňa.

Ak SZČO platia minimálne poistné, po novom ide o 216,13 eura mesačne. V prípade maximálneho poistného sa suma zvýši na 3 025,93 eura mesačne.

Pre dobrovoľne poistenú osobu, ktorá je dobrovoľne poistená dôchodkovo, nemocensky a v nezamestnanosti, dosahuje minimálne poistné od 1. januára sumu 229,17 eura mesačne.

Sociálna poisťovňa oznámenia o novej výške poistného zaslala zároveň SZČO, ktoré majú pozastavený výkon činnosti. Ide o informačný údaj, vďaka ktorému po ukončení pozastavenia budú vedieť, v akej výške majú platiť odvody.

Živnostníci si priplatia aj za zdravotné odvody

Od začiatku nového roka budú živnostníci a samoplatitelia čeliť vyšším platbám aj za zdravotné poistenie. Toto periodické zvyšovanie poplatkov sa opakuje každý rok a je podmienené rastom priemernej mzdy na Slovensku.

V minulosti bolo bežné, že zdravotné poistenie stúpalo o 6 eur ročne. Súčasné snahy o zlepšenie stavu verejných financií však menia túto situáciu. Podľa informácií z portálu topky.sk, parlament schválil tento plán pred Vianocami.

V roku 2024 by mala minimálna výška zdravotných odvodov byť 91,28 eura, no po prijatí novely zákona parlamentom by táto suma mohla vzrásť na 97,80 eura. To by predstavovalo nárast o dvojnásobok pôvodne plánovaných 6 eur. Samostatne zárobkovo činné osoby so zdravotným postihnutím, ktoré platia zdravotné poistenie, by tak mali uhradiť polovicu tejto sumy, teda 48,9 eura.

Dôvod navrhovaného zvýšenia spočíva v kritickej situácii vo verejných financiách, keď príjmy nestačia na pokrytie nákladov na zdravotnú starostlivosť. V súlade so solidárnym systémom verejného zdravotného poistenia sa uvádza, že neexistujú iné možnosti financovania systému.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková zdôraznila potrebu poskytnutia vyšších finančných prostriedkov zdravotníctvu, ktoré by malo byť prioritou.

„Našli sme riešenie, ktoré umožní, že do zdravotníctva pôjde v budúcom roku o 357 miliónov eur viac. Bude to na základe zvýšenia zdravotného odvodu,“ priblížila Dolinková.

Konsolidácii má pomôcť aj investovanie a rast ekonomiky

Podpora hospodárskeho rastu, zahraničných investícií, využívanie všetkých dostupných zdrojov vrátane projektov verejno-súkromného partnerstva. Toto všetko by malo v ďalších rokoch pomôcť ozdraveniu verejných financií, uviedol v rozhovore pre TASR premiér Robert Fico. Tempo konsolidácie bude pritom pravdepodobne potrebné zrýchliť na 1 % hrubého domáceho produktu ročne.

Pripomenul, že aj podľa hodnotenia Európskej únie zdedila nová vláda najhoršie verejné financie v celej EÚ. V rozpočte na budúci rok, ktorý už schválil parlament, kabinet podľa Fica splnil sľub o znižovaní deficitu o 0,5 percentuálneho bodu. Klesnúť by mal na necelých 6 % HDP. V takomto tempe by vláda chcela pokračovať aj ďalej.

„My by sme radi pokračovali v pomalej konsolidácii o 0,5 %, ale začína sa znovu po covide zobúdzať EÚ. Úradníci musia stále niečo vymýšľať, tak je hrozba, že nás budú tlačiť do konsolidácie rýchlejšej, ako je 0,5 %,“ upozornil predseda vlády s tým, že by to mohlo byť až 1 %.

Na to je odpoveď taká, že my sa vždy budeme pozerať na vysokopríjmové oblasti. Aj preto, hoci to vyvoláva nevôľu v bankovom sektore, sme výrazne siahli na nadštandardné zisky bankového sektora,“ doplnil Fico.

Zdroje: Sociálna poisťovňa, Topky, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá