Takmer polovica Slovákov verí, že voľby budú zmanipulované. Podľa odborníka za tým stojí americký hoax

  • Slováci sa obávajú sfalšovaných volieb, vyplýva z prieskumu
  • Tento naratív pochádza z USA
  • Upozorňuje na to aj polícia
Voľby na Slovensku, človek, ktorý im neverí
Unsplash/Gama. Films TASR/Oliver Ondráš
  • Slováci sa obávajú sfalšovaných volieb, vyplýva z prieskumu
  • Tento naratív pochádza z USA
  • Upozorňuje na to aj polícia

Takmer polovica ľudí (vyše 41 percent) sa obáva, že nadchádzajúce parlamentné voľby budú zmanipulované. Informuje o tom agentúra SITA na základe prieskum agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV JOJ.

Prieskum realizovala v dňoch 4. až 11. apríla, na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov. Ďalších 54,2 percenta opýtaných obavy zo zmanipulovania volieb nemá.

Na otázku, či sa obávajú zmanipulovania parlamentných volieb v septembri 2023, temer päť percent respondentov nevedelo alebo nechcelo odpovedať. Účastníci prieskumu si mohli vybrať len jednu odpoveď.

Obavu zo zmanipulovania volieb mávajú najviac respondenti, ktorí sú voličmi hnutia Republika, deklarovalo ju 79 percent z nich. Nasledujú voliči strany Smer-SD, kde túto obavu zdieľa 64 percent voličstva strany.

Mierne nadpriemerný je jej výskyt aj v skupine nevoličov. Najmenej sa manipulácie volieb obávajú voliči strany Sloboda a Solidarita, kde kladnú odpoveď uviedlo 17 percent a voliči hnutia Progresívne Slovensko, spomedzi ktorých má túto obavu pätina.

Kde sa tieto obavy berú?

Startitup v tejto súvislosti oslovil bezpečnostného analytika Mateja Spišáka, ktorý pripomenul, že podobný naratív sa šíril i v USA v súvislosti s voľbami v roku 2020, ktoré vyhral súčasný prezident Joe Biden.

„Donald Trump veľmi aktívne hovoril o tom, že videl istý volebný podvod. V konečnom dôsledku, ako vieme, musela spoločnosť Fox News, ktorá tento naratív podporovala, zaplatiť 700 až 800 miliónov dolárov spoločnosti Dominion Voting. Tá vyrába stroje používané vo voľbách,“ pripomína Spišák s tým, že reči o sfalšovaných voľbách viedli až k dianiu v Kapitole USA 6. januára.

Pre Slovensko podľa odborníka platí, že niektoré naše politické strany taktiež šíria rovnaké tvrdenia a vyvolávajú tak strach či polarizáciu spoločnosti.

„Snažia sa šíriť naratív o tom, že aj voľby na Slovensku môžu byť zmanipulované. Dovolím si tvrdiť, že súčasná vláda má pri pohľade na prieskumy dôvery a nedôvery pomerne nízku dôveru populácie. Znamená to, že naratív sfalšovaných volieb, ktorý rôzni politickí aktéri šíria, môže zafungovať práve kvôli tomu,“ dodal Spišák pre Startitup.

USA ako hlavný zdroj dezinformácie

Na rastúci dezinformačný naratív o sfalšovaných voľbách na svojom Facebooku upozornila aj polícia Slovenskej republiky. Aj podľa mužov zákona ide o myšlienku zakorenenú v Spojených štátoch amerických.

„Šírenie ničím nepodložených dezinformácií o sfalšovaných voľbách má rovnaké ciele ako každý iný hoax: šíriť informačný chaos, udržiavať permanentnú neistotu a podkopávať autoritu štátnych orgánov. Vytvorená atmosféra v spoločnosti má následne potenciál prerásť do masových protestov a násilností založených na vieru v klamstvo,“ píše polícia.

Polícia doposiaľ naratív sfalšovaných volieb zaznamenala u aktérov, ktorí sa dlhodobo vyhraňujú voči akejkoľvek téme spätej s USA. Podľa autorít ide o paradox, keďže reči o manipulácii volieb zrejme pochádzajú práve zo Spojených štátov.

Trump, ktorého polícia v príspevku nemenuje, v roku 2016 hovoril o manipulácii volieb i napriek svojmu víťazstvu. Po prehre v roku 2020 to opakoval.

„Podľa niektorých analytikov uvedená osoba používa viaceré manipulačné techniky (my vs. oni, dezinterpretácia nových dôkazov vo svoj prospech). Využíva pritom postoje frustrovaných občanov, ktorí majú pochybnosti o spravodlivosti volebného systému opakujúc nepodložené frázy o skorumpovanosti volebného procesu. Vytrvalé opakovanie klamstiev o voľbách zvýrazňuje presvedčenie týchto občanov o nemožnosti spravodlivej voľby, čím sa zvyšuje ich radikalizácia a polarizácia spoločnosti,“ podotýka polícia.

Zmanipulovania volieb sa podľa agentúry SITA častejšie obávajú ženy, 45 percent z nich odpovedalo áno, v porovnaní s 37 percentami mužov.

Z vekového hľadiska majú túto obavu najčastejšie ľudia starší než 66 rokov, ide o viac ako polovicu z nich. S klesajúcim vekom klesá aj podiel tých, ktorí sa obávajú zmanipulovania volieb, vo vekovej kategórii od 18 do 33 rokov uviedlo kladnú odpoveď 34 percent ľudí. Medzi ľuďmi s nižším vzdelaním bol najvyšší podiel opýtaných, ktorí uviedli odpoveď áno, a to 51 percent.

Uvádzalo ju tiež 42 percent respondentov, ktorí mali stredoškolské vzdelanie s maturitou. Medzi ľuďmi s vysokoškolským vzdelaním sa manipulácie volieb obáva necelá štvrtina.

Zmanipulovania volieb sa nadpriemerne často obáva obyvateľstvo Nitrianskeho, Banskobystrického a Trenčianskeho kraja, ale i Trnavského a Prešovského. Taktiež ide o respondentov maďarskej národnosti, túto obavu má 43 percent z nich.

Zdroje: SITA, SIU, Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá