Takmer žiaden odpad a poctivé triedenie? Malá obec v Česku je dôkazom, že sa to dá!

  • České Šitbořice sa okrem dobrého vína vyznačujú veľmi vysokým povedomím o dôležitosti ochrany životného prostredia. Obyvatelia produkujú minimum odpadu, ktorý stačí zbierať raz za dva týždne a na separáciu tu majú premyslený systém.
befut
pixabay.com
  • České Šitbořice sa okrem dobrého vína vyznačujú veľmi vysokým povedomím o dôležitosti ochrany životného prostredia. Obyvatelia produkujú minimum odpadu, ktorý stačí zbierať raz za dva týždne a na separáciu tu majú premyslený systém.

Táto obec má celý systém ochrany životného prostredia tak premyslený, že väčšine miest sa o takom ani nesnívalo. Ako uvádza na svojej web stránke, približne 40 percent odpadu, ktoré produkujú domácnosti, tvorí bioodpad, ďalších 40 percent recyklovateľné materiály, ako sklo, plast či papier. Len cca 20 percent sa nedá opätovne využiť.

Nemalú čiastku nákladov a času tvorilo opätovné pretriedenie zamestnancami v zbernom dvore, pretože ľudia nezvykli byť dobre informovaní o tom, ako správne triediť, alebo jednoducho nemali žiadnu motiváciu tak robiť. Vedenie obce sa poobzeralo a rozhodlo sa zakročiť dômyselným systémom, vďaka ktorému sa za uplynulých 5 rokov podarilo znížiť produkciu odpadu až o 54 percent.

Na čele všetkého stojí informovanosť ľudí. Na to, že má obec len niečo cez 2 000 obyvateľov, sa na internete nachádza naozaj veľa materiálov a informácii, ktoré sa týkajú práve systému triedenia a zberu odpadkov v Šitbořiciach. Dočítate sa tu napríklad o správnej separácii, kam patrí čo, ako šetriť miesto v odpadkovom vreci či aký je harmonogram zberu odpadu na tento rok.

Zdroj: pixabay.com

Systém je veľmi premyslený, no o to jednoduchší pre užívateľa. Každá domácnosť dostane pridelený čiarový kód na nálepkách a spolu s ním aj niekoľko plastových vriec. Tie majú obyvatelia potom napĺňať v priebehu určitého času podľa presného návodu. Uvádza sa tu napríklad, koľko má vážiť vrece papiera zrelé na zber alebo ako vyhadzovať olej.

Keď príde deň zberu, zamestnanci smetiarskej služby oskenujú čiarový kód z vriec a následne v zbernom dome ešte raz prekontrolujú, zvážia a zaznamenajú do databázy, ktorá domácnosť vyprodukovala aké množstvo odpadu. Ako odmenu za správnu separáciu získa každá domácnosť zľavu z obecného poplatku za zber odpadu. Nové vrecia sú pridelené vždy výmenou za tie plné, súce na vývoz, a to vždy kus za kus.

Vždy ma teší, keď vidím iniciatívu v oblasti šetrenia životného prostredia, a najmä keď sú viditeľné jej pokroky. Dokazujú, že to nie je o nejakej abstraktnej „mentalite ľudí“, ale o tom, že každý by rád pomáhal životnému prostrediu, len mu k tomu treba napomôcť, dostatočne informovať a dať hoci aj návod. A na tieto účely by tu malo byť práve vedenie mesta či dediny a iniciatíva z jeho strany. A čo ty, prijal by si si takýto systém aj v tvojej obci? :)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá