Taliansky región ti zaplatí 25-tisíc eur, ak sa doňho nasťahuješ

  • Mesačnú výplatu 700 eur ponúka región Molise ľuďom, ktorí sa rozhodnú sem nasťahovať
  • Za tri roky si tak iba bývaním zarobíš 25-tisíc
Termoli (Wikimedia, Alexandertpr12)
Termoli (Wikimedia, Alexandertpr12)
  • Mesačnú výplatu 700 eur ponúka región Molise ľuďom, ktorí sa rozhodnú sem nasťahovať
  • Za tri roky si tak iba bývaním zarobíš 25-tisíc

Taliansko je pre mnohých vysnívanou krajinou. More, víno, bohatá história aj kultúra lákajú turistov nielen na prázdniny, ale niektorí snívajú aj o živote na Apeninskom polostrove. Svoj sen si teraz môžu splniť aj vďaka novej iniciatíve, ktorú podľa informácií The Guardian  rozpútal juhotaliansky región Molise. Každý, kto sa rozhodne doňho nasťahovať získa od regiónu automaticky mesačnú výplatu v hodnote 700 eur, za tri roky bývania v tejto oblasti si tak môžeš zarobiť viac ako 25-tisíc.

Nie je to však až také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Molise ponúkne peniaze iba tým, ktorí sa presťahujú do obce s menej ako 2 000 obyvateľmi. Okrem toho si v danej obci musia založiť aj biznis, To, o aký podnik pôjde necháva vedenie regiónu na fantázii novoprisťahovalcov.

zdroj: Scapoli (Wikimedia, Fatboo)

„Ak by sme ponúkli financovanie, išlo by iba o ďalšie charitatívne gesto. Chceli sme urobiť viac, chceli sme, aby tu ľudia investovali. Môžu si tu otvoriť akýkoľvek podnik; pekáreň, papiernictvo, reštauráciu, čokoľvek. Takýmto spôsobom chceme do našich miest vdýchnuť život a zároveň zvýšiť populáciu,“ vyjadril sa Donato Toma prezident Molise pre The Guardian.

Okrem toho, že má región ambíciu zvýšiť počet svojich obyvateľov, plánuje investovať aj do infraštruktúry a kultúry. Každé mesto do 2-tisíc obyvateľov získa dotáciu 10-tisíc eur na podporu kultúrnych podujatí a výstavbu ciest.

zdroj: Termoli (Wikimedia, Luca Aless)

Molise má momentálne iba niečo málo cez 300-tisíc obyvateľov a patrí medzi talianske oblasti, z ktorých odchádza rapídne najviac ľudí. V roku 2018 zomrelo alebo sa presťahovalo 2,800 ľudí a v 9 mestách sa nenarodilo ani jediné dieťa. Po prvýkrát za 90 rokov klesol počet obyvateľov Talianska na 55 miliónov.

Oblasť na juhu Talianska obklopuje Jadranské more a scenériu dokresľuje kopcovitý terén Apenín. Molise je ideálne na výlety do prírody a do Národného parku Abruzzo, Lazio a Molise. Okrem krásnych piesočnatých pláží sa neďaleko nachádzajú aj lyžiarske strediská, a to v regiónoch Campitello Matese a Capracotta. Tisícročná história ponúka mnohé turistické atrakcie a archeologicky významné miesta.

Aj iné mestá v Európe sa chcú zviditeľniť a ponúkajú zaujímavé benefity alebo finančné odmeny. Nedávno sme ti napríklad priniesli článok o jednom nemeckom meste, to ponúklo odmenu milión eur tomu, kto dokáže, že neexistuje. Konkrétne ide o Bielefeld, o lokalite sa na internete ešte v 90. rokoch šírila jedna z najbizarnejších konšpirácií, aká tvrdila, že mesto vlastne vôbec nie je. Ak ťa myšlienka zaujala, prečítaj sa náš článok: Toto nemecké mesto vraj neexistuje. Zaplatí milión eur tomu, kto to dokáže

Výhody pre svojich obyvateľov ponúka napríklad aj Portugalsko, kde sa bývanie stalo občianskym právom a štát ho musí zabezpečiť všetkým Portugalčanom. Viac sa dozvieš tu: Bývanie sa v Portugalsku stalo občianskym právom, vláda ho musí ľuďom zabezpečiť.

Zdroj: The Guardian, Dailymail

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech